Aki szívesen csúszkál az Alpok vastag hóval borított hegyoldalain, nyilván nem örül neki, hogy történelmi csúcsot döntött az euró árfolyama a forinttal szemben. Tavaly ősz óta már mintegy 15 százalékkal drágult a közös európai fizetőeszköz, ami alaposan leszűkítheti a téli síelésre szánt keretet, ám meg lehet fogni a költségeket néhány egyszerű trükkel.
Nincs róla pontos adat, hogy hány magyar is húz több-kevesebb rendszerességgel deszkát vagy lécet a lábára, de a "hivatalos" becslések szerint számuk elérheti az egymilliót is. Akit a nehezedő gazdasági helyzet nem vert még le a lábáról, az is minden bizonnyal fogcsikorgatva vette tudomásul, hogy az euró árfolyama 288 forintig emelkedett, sőt elemzések szerint rövid távon akár 300 forint is lehet a kurzus, ami 15-20 százalékos drágulást jelent egy síelés esetén. (A magyarok túlnyomó többsége ugyanis Ausztriába és Szlovákiába jár síelni, ám január elsejétől az utóbbiban is az euró a hivatalos fizetőeszköz. Bulgáriában pedig a leva árfolyamát hivatalosan is az euróhoz kötik, így ott is érzékelhető a drágulás. A Lengyelországba készülő síelők idén jól járnak, nagy változás nincs tavalyhoz képest.)
Hogyan csökkenthetjük tehát költségeinket? Ha még nincs szállásunk lefoglalva (elenyészően tartozhatnak ebbe a halmazba), akkor érdemes egy utazási irodánál körülnézni, az ott előre forintban lefixált árak ugyanis mára már olcsóbbak lehetnek, mintha saját magunk intéznénk. Talán még a közös szállás-síbérlet kombinációra is kapunk némi kedvezményt.
Ha azonban már lefoglaltuk a szállást marad a részleteken való spórolás. Az üzemanyag-költség jelentős tényező lehet, mégis sokan csak a szóbeszédek alapján tájékozódnak, vajon a határ melyik oldalán is érdemes tankolni. Nos, a jelenlegi helyzetben Magyarország abszolút favoritnak tekinthető. Ausztriában ugyanis egy liter 95-ös benzin 0,94 euróba kerül, míg a dízel 0,96 - ez mostani árakon 270, illetve 276 forintot jelent, míg hazánkban a reggeli áremelés után is 240, illetve 251 forint körül lesz majd az átlagár. A szlovák üzemanyagfront még rosszabb, itt 295, illetve 337 forintos literenkénti árral lehet számolni.
Akinek nincs saját léce, jobban teszi, ha még Magyarországon felkeres egy kölcsönzőt. A hazai kölcsönzési díjak amúgy is jóval alacsonyabbak a pálya menti kölcsönzők díjszabásánál, a drága euró pedig csak tovább mélyíti a szakadékot. Itthon 14-15 ezer forintból már elvihető egy hétre egy pár léc cipővel, bottal együtt, de a versenykategóriájú felszerelés sem kerül több 20-22 ezer forintnál. Ezzel szemben Ausztriában egy teljes szett ára egy hétre 80 eurónál kezdődik az olcsóbb kölcsönzőkben, de nem ritkák a 300 eurós ajánlatok sem. Az utazás időpontjától függően persze érdemes lehet előre tudakozódni az interneten, a kölcsönzők is tartanak hatalmas árleszállításokat a szezonból kifelé menet.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Külön talán nem is érdemes említeni, de persze megéri itthon feltankolni az élelmiszerkészleteket is. Bár az árak Magyarországon a tavalyi év első felében jóval rugalmasabban szöktek az égbe, mint Nyugat-Európában, a folyamat a második félévben megfordult így a korábbi arányok nagyjából stabilizálódtak. Az euró árfolyamának növekedése viszont jelentősen megdrágította a kinti életet, így a tartósabb élelmiszereket okosabb lehet egy hazai diszkontban megvásárolni az utazás előtt.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.