21 °C Budapest

Önnek mennyit ér a biztonsága: egy forralt bornyit áldozna rá?

Pénzcentrum
2008. december 16. 05:40

Válság ide, vagy oda, az utazásszervező irodák többsége nem számít idén jelentős keresletcsökkenésre a téli szezonban sem, szerintük aki tavaly síelt, az idén is fog. Spórolni ekkor már a biztosításon sem érdemes, hiszen egy-egy be nem tervezett baleset akár több száz ezer forinttal is lehúzhat, holott napi egy hüttés forralt borról kellene csak lemondani, hogy biztonságban tudhassuk, ha magunkat nem is, de pénztárcánkat mindenképp.

Bankkártya, E-111, utasbiztosítás - melyiket válasszam?

Aki került már bajba külföldön, tudja, hogy az ott kapott segítség sokba kerül, mégis, az országhatárt átlépőknek csak töredéke köt utasbiztosítást. Az EU-ban - és már hazánkban is - ismert Európai Egészségbiztosítási Kártya (korábban E-111) feljogosít ugyan a sürgősségi betegellátásra, de szolgáltatásai jóval szűkebb körűek, mint az utasbiztosítások. Ráadásul a kártyát csak azok az intézmények fogadják el, amelyeknek szerződésük van a helyi társadalombiztosítással, vagyis zömmel az állami kórházak.

A kártya továbbá nem helyettesítheti a klasszikus utasbiztosítást, mivel nem fedezi például a poggyászkárokból adódó költségeket, de a már említett ellátásokért fizetendő önrészt sem, tehát amíg a sürgősségi ellátás keretében igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások köre tagállamonként különbözhet, az utasbiztosítások adott összeghatáron belül teljes körű fedezetet nyújtanak az igénybe vett ellátásra, kezelésre (erről részletesebben egy korábbi cikkünkben értekeztünk.).

Sokan rendelkeznek olyan, általában dombornyomott bankkártyával, amelyhez "ingyenes" utasbiztosítás jár. Az ezekben meglévő szolgáltatások, a kártérítések limitje azonban általában igen szűkös, legtöbbször a síeléssel járó kockázatok fedezetére nem is alkalmasak. Ha valaki rendelkezik ilyen biztosítással, mindenképp nézze át a feltételeit, és az abban foglaltakat hasonlítsa össze egy kimondottan síelőknek készített biztosítási módozattal, hiszen csak így tudja megállapítani, hogy szükséges-e kiegészítő biztosítást kötnie.

Ha már utasbiztosítás, melyik?

Az utasbiztosítás megkötése előtt mindenki egyedileg mérlegelje a kockázati tényezőket, hiszen nem kell feltétlenül a legdrágább, és legtöbb biztosítási eseményre kiterjedő csomagot választania annak, aki csak a sípálya melletti büfében szeretne egész nap ücsörögni, ellenben egy siklóernyőzéssel egybekötött sízést bevállalónak érdemes nagyobb összeget is áldoznia. A biztosítási csomagot magyarul úgy érdemes összeállítani, hogy az a reális kockázatokra nyújtson megoldást.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Fontos mérlegelési szempont a Balesetből/betegségből eredő sürgősségi orvosi kezelés kártérítési limitjén, vagy a beteg hazaszállításán kívül az is, hogy a biztosítás milyen egyéb járulékos szolgáltatásokra terjed ki. Ilyen például az asszisztencia szolgálat, vagy a megbetegedett turista gyermekének hazajuttatása, a családtagok kiutaztatása, vagy a beteg hazaszállítása. Talán kevesen gondolnak bele, hogy a hegyi (helikopteres) mentés költsége, vagy az általunk okozott balesetek költsége igen borsos, akár milliós nagyságrendű is lehet, de egy átlagos kéztörés is okozhat problémát, hiszen gipsszel hazavezetni nem egyszerű, a hazautazásról mégis gondoskodni kell valahogy, amit nem rossz, ha a biztosító fizet.

Azt, hogy a síelő végül melyik biztosítással fedezi kockázatait, az úti cél alapján is érdemes mérlegelni. A felmerülő költségek szempontjából nem mindegy ugyanis, hogy a síszabadság közben megbetegedett vagy balesetet szenvedett utast a szomszédos Szlovákiából vagy Franciaországból kell hazaszállíttatni. És akkor az egyes országok orvosi ellátásának eltérő költségszínvonaláról még nem is beszéltünk.

Jelenleg Magyarországon többtucat utasbiztosítás köthető. Ezek között van kimondottan olcsó, de többségük a síeléssel járó fokozott kockázatok lefedésére nem alkalmas, léteznek olyanok, amihez kiegészítő sportbiztosítás köthető, de kifejezetten a síelők részére összeállított biztosítási csomagok is megtalálhatók már a hazai piacon, válogatni tehát már van miből, és szerencsére léteznek már olyan oldalak is, ahol könnyűszerrel össze is tudjuk hasonlítani az egyes ajánlatokat.

Spórolni ezen a tételen nem érdemes, hiszen már napi pár száz forintért, vagyis kevesebb mint egy forralt bor áráért köthető utasbiztosítás, amelyik cserét már csak azért is érdemes megkötni, mert mint tudjuk, ittas síelőkért egyik biztosító társaság sem vállal felelősséget.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. július 22. 16:46
Manipulált, a Nemzeti Ellenállás Mozgalom által, feltehetőleg mesterséges intelligencia használatáva...
Holdblog  |  2025. július 22. 09:25
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbank...
Kiszámoló  |  2025. július 21. 12:06
Örök kérdés, hogy mikor térül meg egy ház hőszigetelése, megéri-e egyáltalán áldozni rá. Vilmos sajá...
iO Charts  |  2025. július 19. 13:47
Az osztalékfizető részvények olyan vállalatok, amelyek kamat formájában passzív jövedelmet generálna...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. július 23. szerda
Lenke
30. hét
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. július 22. 19:34