Nehezen megy az agrárium fiatalítása, mert alig vannak olyanok, akik élni tudnak a kedvezményes nyugdíj lehetőségével. Noha a minisztérium szakértői korábban tízezer olyan gazdára számítottak, aki felhagy a termeléssel és állami támogatással nyugdíjba vonul, kiderült: csak tízen felelnek meg a túl szigorú szabályoknak. Az agrártárca most könynyítene a feltételeken- írja a Népszabadság.
A korábban korai nyugdíj néven emlegetett, mai nevén a gazdaságátadást ösztönző támogatási forma egészen addig tartott nagy érdeklődésre számot, amíg meg nem hirdették a pályázati feltételeket. Míg régebben az agrártárca szakértői tízezres jelentkező tömegre számítottak, később ez a szám - a mostani hétéves uniós pénzügyi ciklusban - 4500-ra csökkent. Aztán jött a feketeleves. Az első másfél hónapos határidő alatt csak öttucatnyian adták be kérelmüket.
E kedvezményes nyugdíjazás lehetőségével élhetnek azok az 55 éven felüli mezőgazdasági termelők, akik elajándékozzák vagy értékesítik földjüket, gazdaságukat, felhagynak a gazdálkodással, s ezért - a birtok nagyságától függően - legfeljebb havi 138 ezer forintos jövedelemkiegészítésben részesülnek.
A támogatás összege az átadott gazdaság méretétől függ. Amenynyiben az átadott gazdaság mérete egy EUME - azaz európai mértékegységgel megegyező -, az ezután folyósított összeg havonta az éppen aktuális minimálbér - jelenleg 69000 forint - 25 százaléka, és ez egységenként további tíz százalékkal nő. A havi összeg azonban nem haladhatja meg az aktuális minimálbér dupláját, tehát jelenleg a 138 ezer forintot. Az uniós szabályozás egyébként évi 18 ezer eurót, azaz 250 forintos kurzussal számolva 4,5 millió forintot, azaz havi szinten 375 ezer forint kifizetését tenné lehetővé.
Az egyik komoly hátránya a jelenlegi szabályozásnak, hogy ezzel a lehetőséggel nem élhetnek azokban a családi gazdaságokban, ahol az idősebb generáció a szakképzett utódoknak adná át a gazdaságot. Az állattenyésztéssel foglalkozók helyzetét az nehezíti, hogy csak a termőföldalapú gazdaságok átruházása illetékmentes.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


