Üzemi baleset ért, a munkahelyed károsítja az egészségedet, vagy csak egyszerűen a munkahelyre bevitt dolgaidat (ruházat, telefon stb…) érte valamilyen kár? Nagy valószínűséggel a munkáltató a felelős, úgyhogy nézzünk jól a körmére, lássuk, hogyan és mennyit kaphatunk tőle kártérítés címszó alatt! Vagyis múlt heti összeállításunk folytatásaként most a munkáltatók kerülnek górcső alá.
Üzemi baleset ért, a munkahelyed károsítja az egészségedet, vagy csak egyszerűen a munkahelyre bevitt dolgaidat (ruházat, telefon stb…) érte valamilyen kár? Nagy valószínűséggel a munkáltató a felelős, úgyhogy nézzünk jól a körmére, lássuk, hogyan és mennyit kaphatunk tőle kártérítés címszó alatt! Vagyis múlt heti összeállításunk folytatásaként most a munkáltatók kerülnek górcső alá.
Előző írásunkban felvázoltuk, hogy a munkavállaló csak akkor felel akármilyen kárért, ha vétkes is volt a dologban. A munkáltatók ennél jóval szigorúbb megítélés alá esnek: teljesen mindegy, ki volt a hibás, a teljes kárt meg kell téríteniük. Vonatkozik ez üzemi balesetre, egészségkárosításra (ha valaki olyan helyen dolgozik, hogy károsodik pl. a hallása…), és minden egyéb károkozásra, ami a munkával összefüggésben van. A munkáltató csak akkor mentesül, ha bizonyítja, hogy a kárt elháríthatatlan külső ok idézte elő, illetve, ha a munkavállaló magatartása miatt következett be. Erre a szigorú szabályozásra azért van szükség, hogy a munkáltatókat rákényszerítsék a vonatkozó munkavédelmi, munkabiztonsági szabályok betartására.
A munkáltatók abból a szempontból is nehezebb helyzetben vannak, hogy nemcsak a pénzben, hanem a természetben megállapított kárt is meg kell téríteniük (tehát az elmaradt jövedelmet, és a természetbeni juttatások összegét is – pl.: uszodabérlet, mosópor stb…), valamint figyelembe kell venni azt a jövőbeli változást (pl.: fizetésemelést) is, amiről a munkavállaló a károsodás miatt „lecsúszott”. Ezenkívül a munkavállaló máshonnan származó kereseteit (másodállás, mellékfoglalkozás, vállalkozás, háztáji munka stb…) is bele kell számolni a kártérítés összegébe. Ha tehát kár ér minket, figyelmesen adogassunk össze mindent, mert az utolsó szögig minden behajtható a munkáltatón, ha megállapítják a felelősségét.
A munkáltató helyzetét tovább nehezítendő, a károsult munkavállaló közeli hozzátartozóinak (családtagjainak) kárait és költségeit is meg kell térítse. Ez történhet egy összegben és járadék formájában is. Ilyenkor azonban a munkavállalónak kell bizonyítania, hogy milyen életszínvonalat biztosított a hozzátartozóinak, és hogy mennyire rászorultak a tartásra.
Egy dologra azonban figyelni kell! A kárt a bekövetkezésétől számított 15 napon belül írásban jelezni kell a munkáltató felé, különben nem lehet érvényesíteni. A hivatalos forma szerint a munkáltatónak szintén írásban kell válaszolnia, hogy mit ismer el a munkavállaló igényéből. A gyakorlatban az ilyen esetek általában megegyezéssel rendeződnek, bíróságra csak akkor kell menni, ha a munkáltató nem hajlandó elismerni a felelősségét, és nem akar fizetni. Alapesetben békés úton rendeződhet a kérdés.
Másik problémakör a munkahelyre bevitt vagyontárgyakban bekövetkezett kár. Ebben az esetben a munkáltató megszabhatja, hogy mit vihetünk be, és hogy hol helyezhetjük el. Ha elő van írva, hogy bizonyos tárgyakat (pl. mobiltelefon) kötelezően az öltözőben / megőrzőben kell hagyni, akkor nem tehetünk semmit, ha a szerelőműhelyben, vagy 50 m magasságban (ha ott kell dolgozni) kiesik a zsebünkből és összetörik, megrongálódik.

Bármelyik magyar fiókjában ott lapulhatnak ezek a régi telefonok: több százezer forintot is érhetnek
A régi mobiltelefonok és tárcsás vezetékes készülékek is egyre keresettebbek manapság: a legtöbben nosztalgiából vagy a digitális detox miatt választják őket.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


