10-ből 8 magyar fogyaszt boltban kapható gyorsfagyasztott, panírozott húsokat, de nem mindegy hogy készítjük el őket.
Bár a magyar vállalkozói szektor nagy részét, mintegy 95 százalékát a néhányfős kisvállalatok teszik ki, keveset tudunk róluk. Amellett, hogy lehetnek családiasak vagy cégszerűek, van még hét kategória, ami alapján érdemes őket megkülönböztetni. Milyenek a magyar kisvállalatok, és melyik típusba tartozik a te vállalkozásod?
A magyar cégek száma az utóbbi időben évről évre csökken, mert több a megszűnés, mint a cégalapítás. A fogyatkozás főként a kis létszámmal, és egyéni vállalkozás formájában működő szervezeteket érinti. Magyarországon körülbelül 527 552 vállalkozás működik a Bisnode céginformációs adatbázisa szerint, aminek a 95 százaléka tíznél kevesebb főt foglalkoztató mikrovállalkozás.
De mit érdemes még tudni róluk?
A tíz főnél kevesebbet foglalkoztató vállalkozások között a leggyakoribb, hogy a cég csak egy vagy két főt foglalkoztat. A foglalkoztatottak számán kívül még az alapján érdemes csoportosítani őket, hogy családi vállalkozásként vagy cégszerűen működnek. Előbbinél a háztartás és a vállalkozás gazdálkodása átfedésben van, míg a cégszerű vállalkozás teljesen elkülönül a háztartástól, valódi vállalkozásként működik.
Ez a megkülönböztetés nagyon fontos, mert nemcsak a gazdálkodásukat, hanem a működésüket, a pénzügyekhez és a bankokhoz való viszonyukat is meghatározza.
A CIB Bank idei kutatásában megvizsgálta, hogy milyen további alcsoportokra lehet osztani az egészen kis létszámú, néhány fős vállalkozásokat árbevételük, jövőbeli kilátásaik megítélése alapján.
Ez a 7 típusú kisvállalat van most Magyarországon
- Egyszemélyes: Rengeteg olyan egyszemélyes kis cég van hazánkban, amit a tulajdonos egymaga vezet, miközben besegít néhány családtag − alkalmanként, időszakosan vagy akár teljes állásban. Ezeknél általában egy kasszán van a háztartás és vállalkozás, a fő cél pedig a család megélhetésének biztosítása, így nem prioritás a cég fejlesztése vagy növelése. Ma Magyarországon 10-ből 2 kisvállalkozás ilyen formában működik.
- Építkező: A vállalat és háztartás gazdálkodása itt is teljesen egybefolyik, de több jel mutat a valódi vállalkozássá válás irányába. A tulajdonos például beruházásokat, fejlesztéseket tervez és hajt végre, hosszabb távon gondolkozik.
- Induló: Ezek azok a vállalkozások, melyeket az utóbbi két évben alapítottak. Működése cégszerű, gazdálkodása elkülönül a háztartástól, fontos cél a fejlődés, amihez a csapat kisebb beruházásokat tervez, és pályázati forrásokat, hiteleket igényel. Vezetői általában a fiatalabb korosztályhoz tartoznak.
- Felfutó: Az indulóhoz hasonlóan ez sem családi vállalkozásként, hanem cégszerűen működik, de már a kezdeti felfutás szakaszában van. Ez abból látszik, hogy létszáma és árbevétele növekvőben van, nyereséges a működése és egészséges optimizmus jellemzi a kilátásait.
- Prosperáló: Ezek más néven a boldoguló, megállapodott vállalatok, stabil, üzemszerű működéssel, stagnáló vagy növekvő létszámmal, nyereséges vagy nullszaldós mérleggel. Fontos jellemző még, hogy teljesen elkülönül az eszközök vállalati és magánhasználata, amelyeket kellő gyakorisággal cserélnek. Szerencsére ezek a vállalkozások vannak a legtöbben itthon, 10-ből hozzávetőlegesen 3 kisvállalkozás mutat ilyen jegyeket.
- Stagnáló: Ezek az evickélő vállalkozások, stagnáló vagy enyhén ingadozó létszámmal és jövedelmezőséggel. A stabil gazdasági helyzetet komoly erőfeszítések árán tartják fent, mert többféle problémával küszködnek (adók mértéke, gazdasági környezet bizonytalansága), forráshiány miatt pedig nem tudják kellő időben lecserélni az eszközöket, és nem terveznek nagyobb beruházást, fejlesztést sem a következő évre.
- Hanyatló: Ezek a veszélyben lévő vállalkozások, amelyeknek súlyos pénzügyi nehézségeik miatt kérdéses a jövőjük. A vállalat veszteséges, létszáma és árbevétele csökkenő. Kisebb fejlesztést vagy beruházást sem terveznek a következő évre, mert a kilátásaikat borúsan ítélik meg.
Kik vannak a legtöbben?
A CIB Bank felmérésének eredményei szerint az egyszemélyes vállalkozások (22%) és a prosperáló, stabil vállalatok (29%) aránya a legmagasabb: csak ez a két kategória haladja meg a 20 százalékot.
Tíz százalék feletti arányt tesznek még ki a stagnáló vállalkozások (15%) és a veszélyben lévő, hanyatló vállalkozások (13%). Mivel a kisméretű hazai cégeknél nagy a megszűnési ráta, nem meglepő ez az adat, és várhatóan a közeljövőben részben az ebbe a szegmensbe eső vállalatok fogják gyarapítani a cégmegszűnési rátát.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Biztatóbb információ, hogy a megkérdezettek kétharmada legalább kismértékben nyereséges. A növekedési kilátásokkal kapcsolatban különösen vonzó forrástermelési lehetőségnek tartják a pályázati forrásokat, illetve banki hiteleket is igénybe vesznek a fejlesztésekhez.
Várjunk olvasóink kérdéseit a témában a penzcentum@penzcentrum.hu e-mail címen, amelyre később a CIB Bank szakértői fognak válaszolni.
További cikkeket a témában az alábbi linkeken találsz:
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.