A tej és tejtermékek ára hónapról hónapra nő, amit a vásárlók már érezhetnek.
Rengeteg induló magyar vállalkozás ütközik ugyanabba a problémába: hiába van meg a nyerő ötletünk és a termékünk koncepciója, ha nincs elegendő anyagi tőke ahhoz, hogy saját gyárat, gyártósort létesítsünk a termék megvalósítására. Aggodalomra semmi ok, gyár nélkül is létrehozhatunk egy saját márkát – itt jön a képbe a bérgyártás Magyarországon. Na de mi a bérgyártás lényege, tényleg létrehozhatunk egy saját brandet, akár már néhány százezer forintból?
Cikkünkben eláruljuk, mi a bérgyártás lényege, hogyan történik saját márkás termékeink gyártásának a kiszervezése. Milyen ötleteket érdemes megvalósítani bérgyártásban -pl. csokoládé bérgyártás vagy kozmetikum bérgyártás -, milyen ötletekkel válhatunk alacsony tőkéből jólmenő vállalkozássá, akár néhány hónap alatt? Hol tart ma a bérgyártás Magyarországon, milyen bérgyártás árak jellemzőek a különféle termékcsaládokra? Mit olcsóbb és mit drágább bérgyártani?
Mi a bérgyártás lényege?
Akkor kerül előtérbe a bérgyártás fogalma, amikor egy vállalkozónak – jellemzően induló vállalkozásnak – már megvan az ötlete, koncepciója, receptúrája egy új, sajátmárkás termék legyártásához, azonban nincs elegendő anyagi tőkéje ahhoz, hogy beszerezze a gyártáshoz szükséges több százezer, sőt, több millió forintos gépeket. A bérgyártás maga a gyártás kiszervezését jelenti, mikor az ötletgazda megbíz egy külsős vállalkozót, hogy az ő eszközeivel elkészítse számára a termékét.
Mit lehet bérgyártásba kiadni?
Gyakorlatilag bármilyen terméket el lehet készíttetni bérgyártásban, azonban érdemes tudnunk, hogy minél hétköznapibb árucikkről – tisztítószer, élelmiszer, ruhanemű – van szó, annál nagyobb eséllyel találunk rá bérgyártó vállalkozót. Ha kevésbé hétköznapi termékünk van – például egy orvosi műszer vagy egy speciális műszaki cikk -, aminek a legyártásához szintén ritka, drága gépekre van szükség, már egy kissé nehezebb a dolgunk – utóbbi esetben célszerű szponzorokat szereznünk a projekthez.
Milyen céget érdemes megbízni?
Minden induló vállalkozásnak azt tanácsoljuk, hogy olyan bérgyártót bízzon meg első terméke legyártásával, akinek van már tapasztalata a szakmában és megbízható, több éves múlttal rendelkezik – egyébként a céginfó oldalán pillanatok alatt leellenőrizhetjük, hogy érdemes-e a kiszemelt gyártót megbízni. Az, hogy a bérgyártónak milyen szolgáltatásokat kell tudnia biztosítani, a termék jellegétől függ, ám általánosságban elárulhatjuk azt, hogy a bérgyártáshoz tartozik a részletes termékismertető elkészítése, a termékfejlesztés, a félkész és késztermék legyártása, a jogi tanácsadás és a termék engedélyeztetése, az alapanyagok beszerzése, helyes tárolása, szállítása, a késztermék fogyasztói kiszerelésekben történő csomagolása, bizonyos esetekben a csomagolás designja is.
Bérgyártás árak: mennyibe kerül a bérgyártás?
A bérgyártás árak szintén attól függenek, hogy mi a termékünk, milyen kutatási és fejlesztési költségekkel kell számolnunk, mennyire drága a csomagolás legyárttatása stb. Hogy egy éltszerű példával éljünk: a gyümölcslé bérgyártás jóval olcsóbb és könnyebben kivitelezhető, mint a kozmetikum bérgyártás. A gyümölcslének meg kell felelni az élelmiszeripari, egészségügyi előírásoknak, a megadott receptúra alapján a gyümölcslé bérgyártás során elkészítik a készterméket és – a legtöbb esetben olcsó – kiszerelésben palackozzák, majd mehet is a boltok polcaira. A bérgyártás árak annak fejében emelkednek, mennyire különleges alapanyagokból készül az a gyümölcslé, mennyire nehéz azokat beszerezni, cukormentes-e stb.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A gyümölcslé gyártásával szemben a kozmetikum bérgyártás esetén nem elég az otthon bevált, „finom” receptúra, hiszen az adott alapanyagok, késztermékek biztonságosságát bőrgyógyászati kutatásokkal kell megerősíteni, drágább lehet a termék fejlesztése is, a kiszerelés dizájnja, annak egyedi legyártása úgyszintén. A kozmetikum számos vegyianyagot tartalmazó készítmény lehet, aminek szintén problémás lehet az engedélyeztetése is.
Milyen ötletekkel lehet befutni?
A bérgyártás Magyarországon számtalan innovatív, vállalkozó szellemű kezdeményezés megvalósítását teszi lehetővé, azonban nem elég egy jó ötlet, meg kell felelnünk a kor elvárásainak, a modern trendeknek. Jelenleg a tartósítószermentes, vegyi- és adalékanyagmentes termékek virágkorát éljük, így célszerű valamilyen egészségtudatos, környezetbarát, akár mindenmentes vagy vegán termék gyártásával előállni.
Ha élelmiszerekről van szó, érdemes a kismanufaktúra-jellegre törekedni, hiszen a házias ízek reneszánszát éljük. Gyümölcslé bérgyártás esetén például célszerű 100% gyümölcstartalmú terméket készíteni, hozzáadott ízfokozók és egyéb adalékanyagok nélkül. A kozmetikum bérgyártás esetén is érdemes minél több természetes anyagot használnunk, állatkísérletektől mentesen dolgoznunk, kerülnünk az allergéneket, fair trade alapanyagokat vásárolnunk.
Összegzés: hogyan valósítsuk meg sajátmárkás termékünket?
- Az ötlet feleljen meg a kor elvárásainak: egészséges, környezetbarát, mindenmentes, házias jellegű, modern stb.
- Olyan bérgyártót bízzunk meg a bérgyártás folyamatával, akinek van múltja és tapasztalata a termék elkészítésében – célszerű megvizsgálni a referenciamunkáit is.
- Mindig gondolkozzunk előre: mennyire bonyolult a termékfejlesztés, a gyártás, a bérgyártott termékek engedélyeztetése, van-e mindenre elegendő tőkénk? Biztosan érdemes belefognunk?
- A bérgyártás költségei a termék jellegétől függenek, azonban igen ritka az, ha 0 Ft-ból összejön az árucikk. Mennyi pénz szükséges a biztonságos elinduláshoz? Hogyan lehet összegyűjteni az indulótőkét (banki hitel, közösségi finanszírozás stb.), hogyan kivitelezhetjük ötletünket a lehető legköltséghatékonyabb úton?
- Mi a fontosabb: a termék kinézete (divatos, egyedi csomagolás), vagy legyen inkább költséghatékony, esetleg környezetbarát?
- Lesz igény a sajátmárkás termékre? Mit mondanak a piackutatási eredmények, van számunkra betöltendő rés a piacon?
- Miben nyújt segítséget a bérgyártás kivitelezője? Végig menedzseli a terméket a fejlesztésektől egészen a logisztika megvalósításáig?
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.