Megnövekedett a kereslet a fővárosi agglomerációs térség ingatlanjai iránt, 2022-höz képest 6, 2023-hoz mérten pedig 26%-kal
A járvánnyal együtt a boltoshorror is kitört: egekben a bérleti díjak, hol van még a vége?
Elképesztő mértékben emelkedtek az üzlethelyiségek bérleti díjai Budapesten a járvány alatt. Szinte hihetetlen, hogy mi ment végbe Újpesten három év alatt. Az eladó üzletek statisztikáiból kiderült, hogy átlagárak tekintetében Debrecen lehagyta Budapestet, és Győr is felzárkózott. A szakértő szerint meglepő lehet, de a járvány következtében nem alakult ki pánikhelyzet az üzlettulajdonosok körében a számok tanúsága alapján.
Sokan azt gondolhatják, hogy a járvány miatti lezárások miatt az eladó, kiadó üzlethelyiségek piaca is teljesen bezuhant. Ám ez egyáltalán nem így törént, sőt. Az MNB legfrissebb jelentése szerint 2021 első félévében a hazai kereskedelmi ingatlanok befektetési forgalma 15 százalékkal nőtt éves alapon, és 0,6 milliárd eurós forgalmat ért el.
Mint a jegybanki elemzés kifejti, ennek jelentős részét (58 százalékát) néhány nagy összegű tranzakció adta, 78 százaléka pedig hazai befektetőkhöz kötődött. És a hitelintézetek kereskedelmi ingatlannal fedezett projekthiteleinek állománya 2021. június végére 18 százalékkal nőtt éves alapon. 2021 első félévében a hitelintézetek 22 százalékkal több kereskedelmi ingatlannal fedezett projekthitelt folyósítottak, mint egy évvel korábban
A kiskereskedelmi üzlettípusok többsége erősen kitett a járványnak, de a hullámok és a meghozott járványügyi intézkedések enyhülésével a forgalom gyorsan helyreállt és 2021. június-július végére a legtöbb üzlettípusban sikerült elérni a 2019-es átlagos forgalmat
- áll a jegybanki elemzésben. Hozzátették, a korlátozások fokozatos feloldásával a bevásárlóközpontok látogatóinak száma jelentősen nőtt a második negyedévben, azonban a 2019-es szinttől még jelentősen elmaradt. 2021. első félévben nem történt érdemi új átadás a kiskereskedelmi ingatlanok piacán, de 2021 szeptemberében 10 év után új bevásárlóközpont nyílt Budapesten - bár a szövegben nem említik, de az Etele Plázára gondolhattak.
Az élelmiszer jellegű és gyógyszer, illatszer üzlettípusok a korábbi hullámokhoz hasonlóan, folyamatosan tudták tartani a 2019-es szinthez közeli, vagy afeletti forgalmukat
- írták. Az árak tekintetében arról számoltak be, hogy 2021-ben "a kiskereskedelmi szegmensben a bérleti díjak stabilak maradtak, az átoltottság és a látogatószám emelkedése a bérlők üzleti bizalmának növekedését segíti."
A 100 négyzetméter körüli üzlethelyiségek bérleti díjai a budapesti elsődleges és másodlagos bevásárlóközpontokban rendre 60-95, illetve 15-45 euro/négyzetméter/hó sávokban mozogtak, míg a nagyobb hazai városokban 35-60euro/hó/négyzetméter közötti szinteken lehet ekkora területet bérelni
- állapították meg. Hozzátéve, hogy a budapesti elsődleges bevásárlóközpontok kihasználatlansági rátája 4 százalék, a másodlagosaké pedig 10 százalék volt tavaly június végén, és a regionális városok bevásárlóközpontjai is tartották a 2020. év végi 6 százalékos átlagos kihasználatlansági szintet.
Nem pánikoltak az üzlettulajok
A jegybanki elemzés mellett Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője is elmondta, hogy sokak számára meglepő lehet, de a járvány következtében nem alakult ki pánikhelyzet az üzlettulajdonosok körében a számok tanúsága alapján.
2019 januárjában 4960 darab eladó üzlethelyiség szerepelt a kínálatban, most pedig országszerte 3885 darabot kínálnak eladásra a tulajdonosok és ingatlanközvetítők. A kiadó üzlethelyiségek száma Budapesten stagnált 1500 darabbal, országosan viszont enyhén csökkent a kínálat az elmúlt 3 évben 2900 darabról 2763 darabra.
Mint ismertette, adataik szerint a fővárosban az egy négyzetméterre jutó átlagos bérleti díj 10 százalékkal drágult 3800 Ft/hó összegről 4200 Ft/hó-ra. Egy átlagos üzlethelyiség havi bérleti díja a 3 évvel ezelőtti 290 ezer forintról 350 ezer forintra növekedett, ami azt jelenti, hogy a kínálat a nagyobb üzlethelyiségek irányába mozdult el.
A szakember szerint egyértelmű, hogy mindenki átmeneti helyzetként tekint a jelenlegi világjárványra, és hosszabb távon fantáziát lát a nagyvárosi üzlethelyiségekben.
Ennek köszönhetően nem akarják a jelenlegi, nehezebbnek tűnő helyzetben "elkótyavetyélni" az ingatlantulajdonukat. Ráadásul a bérleti díjak se zuhantak be, amit továbbra is tarthatja a lelket az üzlethelyiségek tulajdonosaiban
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- magyarázta.
Csúnyán elszálltak a bérleti díjak
Ahogyan a fővárosi albérletpiacon, úgy az üzlethelyiségek eseteiben is durván megugrottak a bérleti díjak - derült ki a statisztikákból, amelyeket az Ingatlan.com küldött a Pénzcentrumnak. A fővárosban a járvány előtti szinthez képest 60 ezer forinttal emelkedett az átlagos bérleti díj - havi 290 ezerről 350 ezer forintra. Ha a kerületeket nézzük, akkor látható, hogy a IV. kerületben több mint duplájára emelkedett ez az érték (250 ezerről 677 ezer forintra), így pedig mára már átlagban drágább ott bérelni, mint az V. kerületben! Sőt, egész Budapesten itt voltak a legmagasabb bérleti díjak januárban.
Holott Újpest a járvány előtt még az egyik legolcsóbb kerület volt ebben a tekintetben. Egyébként a X. kerületben is kb. duplázódtak az árak, ahogyan Zuglóban is. De a XVI. és a XVIII. kerületben is szabályos robbanás figyelhető meg. A legolcsóbb átlagos bérleti díjak a XX. kerületben voltak, 105 ezer forint volt egy hónapra.
A megyeszékhelyeket megvizsgálva kiderült, hogy Budapest után Győr a legdrágább (300 ezer/hó). Általánosságban elmondható, hogy a 19 megyeszékhely leggtöbbjén emelkedtek a díjak a járvány előtti szinthez képest.
Kivételt jelent Békéscsaba, Salgótarján (itt hatalmas a zuhanás), Szeged, Veszprém és Szekszárd. Eközben Székesfehérváron gyakorlailag megduplázódtak a havi bérleti díjak, és hasonló arányban emelkedtek Szolnokon és Egerben is.
Na, vajon hol milliós a négyzetméterár?
Az eladó üzlethelyiségek statisztikáit vizsgálva visszaköszön az ingatlanpiacról már jól ismert "milliós négyzetméterár" szókapcsolat. Leggyakrabban a V. kerület esetében emlegetjük, és az üzlethelyiségek esetében sincs ez másképp: januárban kereken egymillió volt az ilyen típusú, eladó ingatlanok átlagos négyzetméterára - megmaradt a járvány előtti szinten. De még így sem a Belváros a legsrágább, ugyanis a Várnegyedben ugyanis 1 millió 77 ezer forintot kértek januárban egy négyzetméterért, a járvány előtt még 807 ezer volt ugyanez.
A bérleti díjakhoz hasonlóan az eladó üzletek ára is berobbant Újpesten: három év alatt 492 ezerről 840 ezerig emelkedett a négyzetméterár, ami már-már vetekszik a belvárosi kerületekkel, konkérétan a VI. kerületben átlagosan 584 ezret kértek egy négyzetméterért, de a VII., VIII. kerület is jóval olcsóbb. Újpest mellett a XVIII. kerületben is majdhogynem duplázódtak a négyzetméterárak. Ellenben a II. kerületben most kevesebbet kérnek egy négyzetméter üzletért, mint 2019-ben.
Debrecen lehagyta a fővárost, Győr is zárkózik
A statisztikákból kiderült, hogy összességében Budapesten nagyjából 160 ezer forinttal emelkedett az eladó üzletek négyzetméterára 3 év leforgása alatt - 425 ezerről 588 ezer forintra.
Ami a megyeszékhelyeket illeti, Szekszárd és Nyíregyháza kivételével mindenhol jócskán felmentek az üzleti ingatlanok árai - az említett két városban nagyjából stagnáltak a bégyzetméterárak. Sőt, Debrecenben olyannyira felmentek az árak, hogy már Budapest átlagát is lehagyták: itt januárban átlagban 621 ezer forintba került egy négyzetméter üzlethelyiség. De mára a győri négyzetméterárak is felzárkóztak a fővároshoz.
Jelenleg Szekszárdon lehet a legolcsóbban üzlethelyiséghez jutni (199 ezer per négyzetméter). Három éve még Salgótarján volt a legolcsóbb ebben a tekintetben, de ott három év alatt 120 ezer forinttal emelkedtek a négyzetméterárak (139 ezerről 261 ezerre).
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.