2 °C Budapest

Buktad a fizetésed felszámolás miatt? Nincs veszve minden!

Pénzcentrum
2008. június 10. 05:55

Nem mindig elég a pénz... "Megindították ellenünk a felszámolási eljárást!" A mai gazdasági helyzetben, amikor a kisebb cégek helyét átveszik a nagyok, egyre nagyobb a bevásárlóközpontok népszerűsége, ez a mondat talán már nem is kelt olyan nagy ijedtséget a dolgozók körében, mivel általában már előre sejteni lehetett, hogy nagy a gond. Az már viszont inkább ijesztő, hogy a munkaadó annyira rossz anyagi helyzetben van, hogy több havi bérrel is tartozik, amit nem tud kifizetni. Ilyenkor még mindig gondolhatjuk azt, hogy ha felszámolnak, az eljárás során a mi bérünket is kifizetik. De van, amikor erre sincs fedezet. Ilyenkor már érdemes feladni, vagy van még remény?

Először is tisztázzuk, hogy milyen esetekben indítanak egy vállalkozás ellen felszámolási eljárást.

A felszámolási eljárás olyan eljárás, amelynek során a fizetésképtelen adós jogutód nélküli megszűnése kapcsán a hitelezői igényeket törvényben meghatározottak szerint elégíti ki. Ha az adós fizetésképtelen, akkor felszámolási eljárást kezdeményezhet maga az adós, a hitelező, a végelszámoló, illetve a cégbíróság is. Ha a felszámolási eljárást az adós, a hitelező vagy a végelszámoló kérte, a bíróság köteles az előterjesztett kérelmet megvizsgálni.

A bíróság megvizsgálja az adós fizetésképtelenségét. Ennek keretében az adós kérelmére a tartozás kiegyenlítésére legfeljebb 30 napos határidőt engedélyezhet. A fizetésképtelenség megállapítására akkor kerülhet sor, ha az adós a nem vitatott vagy elismert tartozását az esedékességet követő 60 napon belül nem egyenlítette ki, vagy a vele szemben lefolytatott végrehajtás eredménytelen volt, vagy a fizetési kötelezettségét a csődeljárásban kötött egyezség ellenére nem teljesítette.

A bíróság ezután végzéssel rendeli el a felszámolást, ha az adós fizetésképtelenségét állapítja meg. A végzésben jelölik ki a felszámoló személyét is. A felszámolás során csak olyan követelés számítható be, amelyet a felszámoló elismertként nyilvántartásba vett.

A hitelezők az elindított felszámolási eljárásról végzést kapnak, amitől számított 40 napon belül kötelesek a követeléseiket bejelenteni a felszámolónak. Ha ezt 40 napon belül elmulasztják, de még egy éven belül megteszik, akkor az eljárás során a tartozások kiegyenlítése utáni vagyoni fedezetből még megkaphatják a követelést, bár erre kevés az esély. Egy év után viszont már nem lehet érvényesíteni a követelést.

A felszámolás körébe tartozó vagyonból a következő sorrend szerint kell kiegyenlíteni a tartozásokat:

1. felszámolás költségei;

2. a felszámolás kezdő időpontja előtt zálogjoggal, óvadékkal, végrehajtási joggal biztosított követelések;

3. a céget terhelő tartásdíj, életjáradék, kártérítési járadék;

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

4. a kötvényen alapuló követelések kivételével, magánszemély nem gazdasági tevékenységből eredő más követelése (így különösen a hibás teljesítésből, a kártérítésből eredő követelések, a szakmában szokásos várható szavatossági vagy jótállási kötelezettségek felszámoló által számszerűsített összegét is ideértve), a kis- és mikrovállalkozás, valamint a mezőgazdasági őstermelő követelése;

5. a társadalombiztosítási tartozások és a magán-nyugdíjpénztári tagdíj tartozások, az adók és adók módjára behajtható köztartozások, a visszafizetendő állami támogatások, valamint a víz- és csatornadíjak;

6. egyéb követelések;

7. a keletkezés idejétől és jogcímétől függetlenül a késedelmi kamat és késedelmi pótlék, továbbá a pótlék és bírság jellegű tartozás.

Egyszerűsített felszámolás

Amennyiben a cég vagyona még a felszámolási költségek fedezésére sem elegendő, vagy az eljárás technikailag lebonyolíthatatlan a könyvvezetés vagy a nyilvántartások hiánya miatt, akkor a bíróság a felszámoló kérelmére végzésben elrendeli az adós vagyonának, illetve be nem hajtott követeléseinek a hitelezők közötti felosztását a csődtörvényben rögzített kielégítési sorrend szerint, valamint az adós megszüntetését.

Bér nincs? Megoldás van!

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?