2 °C Budapest

Jól nézz körül, hogy ne fizess feleslegesen!

Pénzcentrum
2007. november 26. 12:00

Nyilván akad olyan olvasóink körében, aki már gondolkodott azon, mi lenne, ha saját találmányával robbanna be az üzleti élet színpadára. Mielőtt azonban már lelki szemeink előtt a reflektorfényben fürdenénk hónunk alatt a világmegváltó találmánnyal nem árt, ha visszahuppanunk a realitás talajára. Vagyis csak biztosra érdemes menni, mielőtt teljes üzleti modellt építenénk az ötletre, és levédetnénk, vagy szabadalmaztatnánk azokat. Ebben is segítséget nyújthatnak a Magyar Szabadalmi Hivatal nemrégiben beindított szolgáltatásai, a szabadalmi- és védjegykutatási szolgáltatás.

Védjegy vagy szabadalom?

Védjegyoltalomban részesülő megjelölés lehet:
• szó, szóösszetétel, beleértve a személyneveket és a jelmondatokat;
• betű, szám;
• ábra, kép;
• sík- vagy térbeli alakzat, beleértve az áru vagy a csomagolás formáját;
• szín, színösszetétel, fényjel, hologram;
• hang; valamint
• ezek kombinációja.
A szellemi tulajdon védelme alapvetően két területre osztható, a szerzői jog, valamint az iparjog védelmére. Ez utóbbi szabadalomra, növényfajta oltalomra, használati mintára, védjegyre, földrajzi árujelzőre, valamint formatervezési mintára terjed ki. A szellemi tulajdon védelméért felelős hivatal szerepét itthon a Magyar Szabadalmi Hivatal tölti be.

A védjegyoltalom olyan grafikailag ábrázolható megjelölés lehet, amely alkalmas arra, hogy valamilyen árut, vagy szolgáltatást megkülönböztessen egy másiktól, a hangsúly tehát a megkülönböztetésen van.

Ezzel szemben szabadalmaztatni valamely találmányt lehet, egészen pontosan minden új, feltalálói tevékenységen alapuló, iparilag alkalmazható találmány. Bizonyára sokakban felmerül a kérdés, hogy mit is takar egészen pontosan a feltalálói tevékenység. A vonatkozó jogszabályok szerint akkor alapul ilyen tevékenységen a találmány, ha az a technika állásához képest szakember számára nem nyilvánvaló.

Nem találmány:
• a felfedezés, a tudományos elmélet és a matematikai módszer;
• az esztétikai alkotás;
• a szellemi tevékenységre, játékra, üzletvitelre vonatkozó terv, szabály vagy eljárás, valamint a számítógépi program;
• az információk megjelenítése.
A Magyar Szabadalmi Hivatal szerint a szabadalmaztatás tehát tulajdonképpen a találmány tulajdonosa számára biztosít védelmet azáltal, hogy a versenytársakhoz képest biztosít előnyösebb pozíciót a termékek és technológiák piacán. Hogy miben merül ki ez a védelem? A szabadalom tulajdonosának kizárólagos joga van a találmány szerinti megoldás hasznosítására, persze csupán korlátozott ideig.

Védjegyoltalmat bárki (legyen természetes, jogi, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező személy) szerezhet, függetlenül attól, hogy végez-e gazdasági tevékenységet, vagy sem.

Szabadalom- és védjegykutatás

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Most, hogy sikeresen tisztáztuk, mit takar a két fogalom, térjünk rá a Magyar Szabadalmi Hivatal által nyújtott szolgáltatásokra.

Védjegykutatás esetén a bejelentés benyújtása előtt érdemes lehet teljes körű kutatást végezni egy, már bejelentett védjegy védelme érdekében. Aki szeretne védjegyoltalmat kérni, az a kutatás megrendelése esetén értesül arról, hogy milyen hasonló megjelölések lajstromozása folyik már, illetve melyek állnak már védjegyoltalom alatt.


A szabadalmi kutatás összesen öt szolgáltatásfajtát tartalmaz:

• újdonságkutatás,
• szabadalmazhatósági véleménnyel kiegészített újdonságkutatás
• szabadalmazhatósági vélemény
• jogérvényességi kutatás
• szabadalomtisztasági kutatás.

Az újdonságkutatás keretében a Magyar Szabadalmi Hivatal felkutat olyan szabadalmi és más publikációkat, amelyek figyelembe vehetőek találmányunk újdonsága, illetve a feltalálói tevékenység szempontjából. A szabadalmazhatósági vélemény ezen felül azt tartalmazza, hogy az adott találmányunk kielégíti-e a szabadalmaztatás alapfeltételeit. A jogérvényességi kutatás keretében azokat a szabadalmi és egyéb publikációkat kutatja fel a Magyar Szabadalmi Hivatal, amelyek figyelembe vehetőek egy általunk megjelölt szabadalom vitathatósága szempontjából. Szabadalomtisztasági kutatás esetén pedig az adott termék, vagy eljárás tárgykörével egyező tárgykörű szabadalmak körében végez a Magyar Szabadalmi Hivatal kutatást, így arról kapunk véleményt, hogy a mi termékünk, eljárásunk beleütközhet-e más, érvényes szabadalom oltalmába.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?