A mikrohitelezés kiemelt fontosságot élvez az Európai Unió politikájában. Ami nem is csodálható, hiszen mind a gazdasági növekedésben, hozzáadott értékben, mind pedig a foglalkoztatottság területén elengedhetetlen fontosságú szerepet tölt be a szektor az egyes tagállamok, illetve az unió gazdaságában. Kiemelt fontosságú a kisvállalkozások köre tehát, s ennek értelmében egyre több olyan konstrukció lát napvilágot, melynek célja a kis- és középvállalkozások hitelhez jutásának elősegítése.
Ezekről a különböző koncepciókról készített egy összeállítást az Európai Takarékbankok Szövetsége (ESBG), melynek legfőbb megállapításait, s az egyes országok konstrukcióit kívánjuk bemutatni az alábbiakban.
A tanulmány a takarékbankoknál megjelenő négy különböző modellt azonosít:
• mikrohitelező leányvállalatok modellje,
• mérleg-alapú megközelítés,
• ügynök-modell,
• mérlegen kívüli tételeken alapuló modell.
Leányvállalatok
A megközelítés Európában meglehetősen új, s csupán egyetlen példáját találhatjuk meg, méghozzá Spanyolországban. A La Caixa létesítette ugyanis az unióban az első mikrobankot 2007. júniusában, 51 millió eurós alaptőkével.
A leánybank 4 üzleti vonalon halad majd. Az egyik vonalon ez az intézmény kezeli majd a La Caixa alapítványát, amely 2130 mikrohitel-kihelyezéssel rendelkezik, összesen 30 millió euró értékben. Egy másik vonal azokra az ügyfelekre koncentrál majd, amelyek valamilyen oknál fogva kirekesztettek, azaz nem tudnak hozzáférni a bankok által kínált forrásokhoz. Az ezeknek az ügyfeleknek biztosított hitel összege 25 ezer euró lesz majd.
A harmadik és negyedik vonal révén forrást biztosítanak egyrészt az képzésekre és az oktatásra, másrészt a valamely krónikus betegségben szenvedők számára, hogy munkahelyet találhassanak.
Mérleg-alapú megközelítés
Ebben a modellben közvetlen kapcsolat létesül a takarékbank, valamint a mikrohitel kedvezményezettjei között. Vagyis közvetlenül a pénzügyi intézmények folyósítják a szóban forgó hitelt, vagy részt vesznek valamilyen állami programban, ahogyan a tanulmány azt a horvát, a bolgár, a német, a francia és a brit példán bemutatja.
A Horvát Postabank univerzális bankként működik, a lakosságnak és a vállalatoknak is nyújt pénzügyi szolgáltatásokat. 2006 január elseje óta nyújt mikrohiteleket, az év végére 156 hitelt sikerült kihelyezniük, átlagos értékük 21 425 euró, a fő cél a fiatal, női és vidéki vállalkozók tőkéhez juttatása, valamint az innováció támogatása a turizmus és vidékfejlesztés területén.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A Bolgár Postabank a kis-és középvállalkozások számára kínál a tanulmány szóhasználatával élve személyre szabott szolgáltatásokat. Külön kkv-finanszírozási részleget hoztak létre a bankon belül, amelyek különböző termékeket ajánlanak kereskedelmi, szolgáltató és termelő vállalatok számára. Az igénylőknek legalább 6 hónapos működési múlttal kell rendelkezniük. Három különböző hitelsémát kínálnak, az egyik a tőke biztosítására irányul, a másik a beszállító vállalkozásoknak nyújthat segítséget, míg a harmadik a hosszú távú beruházásokat kívánja finanszírozni.
A francia példa kicsit már különbözik az előzőekhez képest, itt ugyanis a bankok társadalmi kezdeményezéseket és helyi projekteket támogatnak. Tipikusan olyan mikrohiteleket helyeznek ki, amelyek segítik a nehéz helyzetben lévők vállalkozásalapítását.
Ügynök-modell
Ez a modell a takarékbankok és nemzetközi, nemzeti szervezetek viszonyán alapul, s ez a rendszer hasonlít leginkább a jelenlegi magyar helyzethez is. Ebben a helyzetben a bankok közvetítőként lépnek fel - mint arra a legújabb mikrohitel-konstrukcióról szóló cikkünk is rávilágít -, a JEREMIE programban is épp a közvetítők számára nyílik meg a pályázási lehetőség, de a Magyar Fejlesztési Bank mikrohitele is a partnereken keresztül igényelhető. Ezekben a rendszerekben mindig a keret finanszírozója szabja meg a hitelek feltételeit.
A tanulmány az Európai Beruházási és Fejlesztési Bank által a lengyel kisvállalkozások számára kitalált konstrukciót, illetve egy németországi példát hoz fel erre a modellre.
Mérlegen kívüli tételeken alapuló modell
A modell lényege, hogy a hitelek nem kerülnek bele a bank konszolidált pénzügyi kimutatásaiba. Ez több például úgy valósulhat meg, hogy a bankok alapítványaiknak, vagy egyéb hasonló nonprofit szervezetnek nyújtanak vissza nem térítendő támogatást. Ezek a szervezetek pedig mikrohitelt, illetve egyéb társadalmi szolgáltatásokat nyújtanak. Ilyen modellekre hoz példát a tanulmány Olaszországból, Spanyolországból, s az Egyesült Királyságból.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.