Az egész napos ülőmunka súlyos egészségügyi kockázatokat rejthet magában, még akkor is, ha rendszeresen sportolunk.
Ha utazásra készülsz, érdemes végiggondolni, milyen gyógyszerekre, gyógyhatású készítményekre, és gyógyászati eszközökre lehet szükséged a pihenés alatt. Mutatjuk, mi az, ami nem hiányozhat a bőröndödből.
A magyar lakosság csak kicsivel több mint fele (54 százalék) tervez utazást idén nyáron, közülük a legtöbben (32 százalék) belföldi úti célban gondolkodnak, 10 százalékuk külföldre készül és 12 százalék bel- és külföldi utazást is beiktat a nyári szabadságába - derül ki a GfK legfrissebb kutatásából.
A felmérés szerint a többség a magyar tengernél tölti majd a szabadságát, a külföldi úti célok közül pedig a horvát, görög és olasz tengerpart, valamint Erdély a legnépszerűbb. Az utazási irodák tapasztalatai alapján a szervezett utakat tekintve egyébként idén nagy néspzerűségnek örvend Egyiptom, Törökország és Görögország is, és új kedvencnek számít a magyarok körében a Kanári-szigetek.
Akár belföldre, akár külföldre utazik az ember, célszerű összeállítani egy úti patikát.
- mondta el korábban a Pénzcentrum megkeresésére a Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége.
Az, hogy mi kerüljön a csomagba, természetesen nagyban függ attól, hová, mennyi időre utazik az ember, és mivel kívánja tölteni a nyaralást. Ha külföldre utazunk, célszerű felkeresni a konzuli szolgálat honlapját. Ha valaki például idén nyáron Tunéziába utazik, érdemes beoltatnia magát a hepatitis A és B, valamint a hastífusz ellen. Ez persze nem kötelező, de a konzuli szolgálat megemlíti. A Törökországba készülőknek sincs kötelező oltás, de számos oltás felvétele viszont ajánlott: ilyen a Hepatitis A és B, hastífusz vagy diftéria-tetanusz.
Mit készítsünk össze?
A rendszeresen szedett gyógyszereinket (pl.: vérnyomás-csillapítók, fogamzásgátlók, stb.) az utazás ideje alatt is tovább kell szednünk, így ezekből megfelelő mennyiséget vigyünk magunkkal. Az általános szabályok szerint az Európai Gazdasági Térség (Európai Unió és Izland, Liechtenstein, Norvégia) tagállamain belül a gyógykezelés alatt álló utazók a gyógyszerkészítményeiket - kivéve a kábítószernek és pszichotróp szernek minősülő gyógyszerek - engedély nélkül maguknál tarthatják.
Nem kötelező, de több napos külföldi tartózkodás alkalmával mégis ajánlott felkeresni a háziorvost és megkérni arra, hogy töltse ki az "Igazolás a gyógyszerkészítmények birtoklására kezelés alatt álló utazók számára" elnevezésű formanyomtatványt, vagy adjon egy tartalmában hasonló igazolást a kellemetlenségek elkerülése érdekében - figyelmeztet az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet.
Láz-és fájdalomcsillapító
Mindenképp vigyünk magunkkal lázmérőt, valamint fogfájás, láz-, fájdalomcsillapítás, derékfájás, fejfájás esetén ajánlott gyógyszerekeket. Célszerű betenni torokfertőtlenítőt, orrcseppet, köptetőt és köhögéscsillapítót is.
Hányinger és hányás megelőzésére szolgáló készítmény
Sokan rosszul viselik az utazást, émelygés, hányinger jelentkezhet. Ezt meg tudjuk előzni, ha még indulás előtt beveszünk egy Daedalon tablettát, de B6 vitamin is hatásos lehet.
Hasmenés vagy székrekedés elleni szer
Legyen a táskánkban mindig egy doboz széntabletta, esetleg Imodium kemény kapszula, vagy a bélfertőtlenítő Bolus adstringens tabletta. Ajánlatos magunknál tartani különböző probiotikus készítményeket, amelyek a hasmenés után állítják helyre a bélflórát.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A székrekedés is gondot okozhat, úgyhogy enyhe hashajtót is célszerű pakolni az egészségügyi csomagba.
Gyomorégés elleni készítmény
Akár belföldön, akár külföldön nyaralunk, könnyen előfordulhat, hogy olyasmit eszünk, ami megfekszi a gyomrunkat. Ha fűszeres ételeket eszünk, akár gyomorégés is jelentkezhet. Érdemes felkészülnünk erre az esetre is emésztést-, epeműködést elősegítő, puffadást csökkentő készítményekkel, mint például a Bila-git tabletta, Dipankrin forte tabletta, illetve savlekötőkkel. Jó lehet az Acido-Git rágótabletta vagy a Gaviscon, de a Rennie is.
Görcsoldó
Ne feledkezzünk meg a jól bevált görcsoldóról se, ami nagy segítség lehet a nyaralás alatt a hasi-, epe-, vagy menstruációs görcsök enyhítésében.
Rovarcsípés, napégés, horzsolás kezelésére
Könnyen előfordulhat, hogy hiába használunk napvédő krémet, mégis leégünk. Épp ezért mindenképp legyen nálunk Panthenol spray vagy Irix spray. A rovarcsípés is kellemetlen problémákat okozhat. Bőrkiütések, csalánkiütés, rovarcsípés, napégés és felületes égési sérülés) kísérő viszketés enyhítésére használhatunk Fenistil gélt, de az Antivakarin krém is jó lehet.
Erre is érdemes figyelni
Megkeserítheti a nyaralást, ha egyik reggel arra ébredünk, hogy herpesz lett a szánkon, vagy begyulladt a szemünk. Időt és energiát spórolhatunk azzal, ha erre is felkészülünk, hiszen így nem kell patikába rohanni, azonnal kezelhetjük a problémát. Épp ezért készüljünk fel mindenre és vigyünk magunkkal:
- Herpesz- és aftaellenes készítményeket is (Telviran vagy Herpesin krém például, herpesztapaszok)
- Kötőhártyagyulladásra való készítményt (Septosyl szemkenőcs például)
- Kötszert
- Sebfertőtlenítőt
- Steril gézt
- Sebgyógyulást, hámosodást elősegítő készítményeket (Bepanthen kenőcs, Curiosa sebkezelő krém, Neogranormon kenőcs például).
Hogy nagyjából mindez mennyibe kerül nekünk? A 20 darabos fájdalom- és lázcsillapítók közel kétezer forintba kerülnek. Nagyjából kétezer forint körül mozog a hányinger és hányás megelőzésére szolgáló készítmények ára is. A hasmenés elleni készítményekre nagyjából 1500 forinttal érdemes számolni, a probiotikus készítmények valamivel drágábbak, áruk 1500-2000 forint körül van.
A patikákban 1000 forint körüli összegért juthatunk savlekötőkhöz, és 1000-1500 forint között mozog a görcsoldók ára. Ugyanennyivel számolhatunk, ha napégésre és rovarcsípés kezelésére szolgáló készítményt szeretnénk vásárolni. A különböző herpesztapaszok 2000-3000 forint körül szerezhetők be, míg ajakherpesz kenőcsöket már ezer forintért is kaphatunk. Sebtapaszt és steril gézlapot ezer forint alatt vehetünk, a sebfertőtlenítő szerek viszont drágábbak, két-háromezer forint körüli összegért juthatunk hozzájuk a gyógyszertárakban.
Összességében tehát nem olcsó mulatság egy egészségügyi csomag összepakolása, de megéri. nagyjából úgy kalkulálhatunk, hogy az útipatikánkért nagyjából 10000-15000 forintot kell fizetnünk. Viszont még így is jobban járunk, mintha például külföldön kell a szükséges készítményeket beszerezni. Hogy ezek mennyibe kerülnek, az változó. Ország függő, hogy az egyes gyógyszerekhez és egészségügyi ellátásokhoz milyen áron jutunk hozzá, mivel azonban vény nélküli, szabad áras készítményekről van szó, így azért érhet minket meglepetés.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.