7 °C Budapest
Encryption your data. Binary code and digital Lock. Hacker attack and data breach. Big data with encrypted computer code. Safe your data. Cyber internet security and privacy concept. Database storage 3d illustration

A csalóknak a karácsony sem szent: így próbálkoznak lehúzni a pénzünk az online tolvajok

2024. december 18. 13:33

A Sophos által megrendelt felmérés szerint az elmúlt 12 hónapban minden tizedik magyar internetfelhasználó kibertámadás áldozata lett. A válaszadók közel fele (48%) számolt be arról, hogy online csalási kísérlettel találkozott. A számítógépes bűnözők által leggyakrabban használt módszer az adathalászat volt. Az ünnepi vásárlási szezon teljes lendületben van, ezért fontos emlékezni arra, hogy a csalók gyakran kihasználják ezt az időszakot, hogy futárcégeket vagy online vásárlási platformokat utánozzanak.

Az adathalászat egy olyan kibertámadási típus, ahol csalók más személy vagy jól ismert intézmény nevében lépnek fel, hogy pénzt vagy érzékeny adatokat lopjanak. A számítógépes bűnözők egyre kifinomultabb szociális mérnöki technikákat alkalmaznak, hogy manipulálják az áldozatok érzelmeit és sürgősségérzetet keltsenek. A sikeres támadások következményei súlyosak lehetnek. A Sophos által megkérdezett áldozatok közül 30% pénzt vesztett, 23% hozzáférést vesztett számláihoz, és 21% érzékeny információk kiszivárgását tapasztalta. Ezenkívül minden tizedik internetfelhasználó véglegesen elvesztette adatait a támadók általi titkosítás miatt.

Az adathalászat sok arca

A csalók elsősorban SMS üzeneteket (az esetek 44%-ában) és e-maileket (43%) használtak, hogy adathalász tartalmat küldjenek, jól ismert és megbízható intézményeket utánozva. Ezeken a csatornákon keresztül csábították a címzetteket arra, hogy kattintsanak kártékony linkekre, amelyek hamis webhelyekre vezettek. A válaszadók közül minden negyedik találkozott adathalász kísérlettel üzenetküldő alkalmazásokon, mint a Messenger vagy a WhatsApp, míg 23% telefonos csalásokkal találkozott.

Az eredmények megerősítik, hogy a bűnözők egyre inkább többcsatornás, gondosan megtervezett adathalászkampányokat folytatnak, hogy maximalizálják sikerük esélyét. Ha egy felhasználó bedől a csalásnak, és rákattint egy kártékony linkre, vagy megosztja bizalmas információit, a következmények súlyosak lehetnek. Az átverési kísérlet felismerése érdekében létfontosságú figyelni a kulcsfontosságú jelekre, például az időnyomásra, a váratlan üzenetekre, a helyesírási hibákra vagy a gyanús feladó címekre – hangsúlyozza Chester Wisniewski, a Sophos CTO-ja.

Vigyázat karácsonyi csalásokra

A felmérés válaszadói a futárcégeket (40%), a bankokat vagy biztosítókat (30%) és az online áruházakat (25%) azonosították a számítógépes bűnözők által leggyakrabban utánozott entitásokként. Az utolsó napokban karácsony előtt, ahogy a vásárlók

igyekeznek az utolsó pillanatban ajándékokat találni online, a csalók egyedi lehetőséget kapnak sikeres támadások indítására. Ezen időszakban létfontosságú ellenőrizni a webhelyeket és az üzenetek feladóit, amelyekkel kapcsolatba lépünk.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 917 331 forintot 10 éves futamidőre már 6,55 százalékos THM-el,  havi 214 520 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,73% a THM, míg a MagNet Banknál 6,85%; az Erste Banknál 6,91%, a K&H Banknál 6,98%, a Raiffeisen Banknál pedig 7,00%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Az ünnepi vásárlási őrület utolsó szakaszában létfontosságú ébernek maradni. A csalók nem hagyják ki a lehetőséget, hogy pénzt vagy érzékeny információkat lopjanak. Mielőtt fizetést teljesítenének vagy megnyitnának egy üzenetet egy feltételezett futártól, a felhasználóknak biztosítaniuk kell, hogy egy biztonságos, engedélyezett webhelyen járnak, és ellenőrizniük kell, hogy a tartalom összhangban van-e rendeléseikkel. Ha bármi gyanúsat észlelnek, érdemes kapcsolatba lépni az áruházzal vagy a futárcéggel, hogy megerősítsék az üzenet hitelességét – tanácsolja Chester Wisniewski.

Hogyan védekezhetünk

A felmérés szerint a válaszadók legnagyobb valószínűséggel kattintanak egy e-mailben vagy SMS-ben található linkre vagy mellékletre, ha az megbízható küldőtől származik (77%), vagy ha várták az ilyen jellegű információt (60%). Szintén nagyobb eséllyel kattintanak, ha az összekapcsolt weboldal hitelesnek tűnik (43%), vagy ha előzőleg beleegyeztek az adott tartalom fogadásába (34%). Az üzenet fontossága, például számlákkal vagy hivatalos ügyekkel kapcsolatos üzenetek, szintén befolyásolja a felhasználói viselkedést.

A megnövekedett kibertámadási tevékenység közepette, különösen az ünnepi szezonban, létfontosságú, hogy betartsuk az alapvető online biztonsági alapelveket. Az üzenetek, mellékletek és linkek hitelességének alapos értékelése mellett a felhasználóknak védelmi szoftverre kell támaszkodniuk, és rendszeresen frissíteniük kell operációs rendszereiket és alkalmazásaikat.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. december 18. szerda
Auguszta
51. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33