személy a feltört és zárolt számítógép mögött

Így védheted meg 2024-ben a számítógéped a csalóktól: tömegek használják, egy forintba sem kerül

2024. december 14. 16:03

A Pénzcentrum hetente jelentkező cikksorozatában, amelyben főként mindennapi technológiai kérdésekben adunk praktikus tippeket olvasóinknak, már bemutattunk néhány ingyenes nyelvtanuló alkalmazást, amely a Duolingo alternatívája lehet, továbbá listáztunk néhány hasznos képszerkesztő programot is. Ezen a héten a számítógépes biztonság területére fókuszálunk: vajon szükség van-e még vírusirtó programokra a Windows 10 és 11 világában? Cikkünkben megvizsgáljuk a vírusirtók előnyeit és hátrányait, és ajánlunk néhány kevésbé ismert, kis tárhelyet igénylő, személyre szabható ingyenes megoldást is.

A digitális világ folyamatosan fejlődik, és az egyes technológiai megoldások életünk egyre nagyobb részévé válnak. A munkavégzés, a tanulás és a szórakozás is mind-mind elválaszthatatlanul összefonódott a különböző digitális eszközökkel és alkalmazásokkal. Ugyanakkor a fejlődés nemcsak új lehetőségeket, hanem új kihívásokat is hozott magával, különösen, ha a költségekre gondolunk.  Ezért egyre többen keresnek ingyenes, mégis hatékony alternatívákat, amelyek nemcsak pénztárcabarát megoldásokat kínálnak, hanem ugyanakkora, ha nem jobb, funkcionalitást biztosítanak.

Ráadásul számítógépes vírusok és kártevők elleni védekezés sosem volt annyira fontos, mint manapság, amikor a digitális világ szinte minden aspektusa online zajlik. Ugyanakkor egyre többen kérdőjelezik meg, hogy szükség van-e még a hagyományos vírusirtókra a Windows 10 és 11 környezetében, ahol az operációs rendszerek már számos védelmi funkcióval rendelkeznek. Cikkünkben megvizsgáljuk, miért érdemes továbbra is használni ezeket a programokat, milyen hátrányai lehetnek, és bemutatunk néhány alternatívát is.

Mire való a vírusirtó program?

A vírusirtó programok alapvetően a számítógépes kártevők, mint vírusok, férgek, trójaiak, adware-ek és egyéb rosszindulatú szoftverek észlelésére és eltávolítására szolgálnak. Feladatuk, hogy folyamatosan figyeljék a rendszert, keresve azokat a fenyegetéseket, amelyek adatokat lopnak, rendszert akadályoznak, vagy egyéb módon kárt okoznak a felhasználóknak. A vírusirtó programok jellemzően képesek:

  • Keresni és eltávolítani a vírust és egyéb kártevőket.
  • Védelmet nyújtani az e-mailekben érkező fertőzésekkel szemben.
  • Segíteni a gyanús fájlok és letöltések kiszűrésében.
  • Folyamatos védelmet biztosítani a valós idejű fenyegetésekkel szemben.
  • Emellett sok vírusirtó program tűzfalat és egyéb biztonsági funkciókat is kínál, amelyek növelik a rendszer védelmét a különböző típusú támadásokkal szemben.

Sok hátránya is van azért a vírusirtóknak

Bár a vírusirtók fontos védelmet nyújtanak, nem mentesek a hátrányoktól sem. Az egyik leggyakoribb panasz a felhasználók részéről, hogy a vírusirtó programok jelentős mértékben lelassítják a számítógépet. A háttérben futó folyamatos vizsgálatok, valós idejű ellenőrzések és frissítések a számítógép erőforrásait használják fel, ami a lassabb gépeken és a gyengébb hardverrel rendelkező rendszereken különösen észrevehető.

A másik nagy probléma, hogy a vírusirtó programok hajlamosak tévesen felismerni ártalmatlan alkalmazásokat is, mint például nyílt forráskódú vagy kevésbé ismert szoftvereket, és eltávolítják vagy blokkolják őket. Ez a "hamis pozitív" jelenség különösen frusztráló lehet, amikor a felhasználó nem tudja használni a szükséges alkalmazásokat, vagy ha a rendszer instabillá válik a vírusirtó miatt.

Szükség van egyáltalán rájuk a Windows 10-11 korában?

A Windows 10 és Windows 11 operációs rendszerek számos fejlesztett biztonsági funkcióval rendelkeznek, amelyek növelik a védelmet. A Microsoft Defender, a Windows beépített vírusirtója, alapvetően képes felismerni és eltávolítani a leggyakoribb vírusokat és kártevőket, és egyes szakértők úgy vélik, hogy a beépített védelmi rendszerek már elegendőek lehetnek a napi használat során. Ezenkívül a rendszeres frissítések és a beépített tűzfal is hozzájárulnak a biztonságos környezet fenntartásához.

A kérdés tehát az, hogy vajon a harmadik féltől származó vírusirtó programok még mindig szükségesek-e. Ha valaki nem végez szándékosan kockázatos online tevékenységeket, mint például gyanús weboldalak látogatása vagy kétes letöltések, akkor a Windows Defender által nyújtott védelem elegendő lehet. Azonban ha valaki gyakran használ harmadik féltől származó programokat, vagy ha fontos számára a fejlettebb védelmi lehetőségek, mint például a személyre szabott firewall vagy a kibővített rendszerfigyelés, akkor egy dedikált vírusirtó továbbra is ajánlott.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 917 331 forintot 10 éves futamidőre már 6,55 százalékos THM-el,  havi 214 520 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,73% a THM, míg a MagNet Banknál 6,85%; az Erste Banknál 6,91%, a K&H Banknál 6,98%, a Raiffeisen Banknál pedig 7,00%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Kis tárhelyet foglaló, személyre szabható, ingyenes vírusirtó programok

Ha valaki a Windows Defender mellett mégis más megoldásokat keres, jó hír, hogy számos kis méretű és személyre szabható ingyenes vírusirtó program érhető el. Íme 5 népszerű lehetőség:

  • Panda Free Antivirus: Könnyen használható, személyre szabható vírusirtó, amely alacsony erőforrást igényel. Jól védi a rendszert anélkül, hogy jelentős tárhelyet foglalna.
  • Comodo Antivirus: Ez a vírusirtó ingyenes verziója kiváló védelmet biztosít, és különféle testreszabási lehetőségeket kínál. Az egyik legerősebb ingyenes védelmi szoftver, amely kis helyet foglal a rendszeren.
  • Adaware Antivirus Free: Az Adaware könnyen testreszabható és kicsi tárhelyet igényel. Az alapvető védelmen kívül egyéb biztonsági eszközöket is kínál, mint például kémprogram-eltávolítást.
  • FortiClient: A FortiClient egy egyszerű, de hatékony vírusirtó, amely a Fortinet vállalati biztonsági szoftverekre épít. Kis erőforrást igényel és erőteljes védelmet biztosít.
  • ClamWin: A ClamWin egy nyílt forráskódú vírusirtó, amely alacsony erőforrást használ és könnyen testreszabható. Bár nem kínál folyamatos védelmet, jól használható manuális víruskereséshez és eltávolításhoz.

Ugyanakkor egyre több az internetes csalás, átverés is, nem árt vigyázni

Bár a Windows 10 és 11 operációs rendszerek és a vírusirtók biztosítanak bizonyos védelmet, nem szabad elfelejteni, hogy az internetes csalások és átverések száma is folyamatosan növekszik. A hackerek új módszerekkel próbálják átverni a felhasználókat, például adathalász e-mailek, hamis weboldalak és különböző kártékony programok formájában.

A legjobb védekezés az óvatosság és a tudatosság. Soha ne kattintsunk gyanús linkekre, és mindig ellenőrizzük a weboldalak URL-jét, különösen vásárláskor vagy érzékeny adatokat igénylő szolgáltatások használata előtt. Ezenkívül érdemes a kétszintű hitelesítést (2FA) is aktiválni, amely extra biztonságot nyújt a fiókjaink védelme érdekében.

Összegzés

A Windows 10 és 11 operációs rendszerek rendelkeznek beépített védelemmel, de a vírusirtó programok továbbra is hasznosak lehetnek, különösen azok számára, akik extra védelmet keresnek, vagy gyakran használnak internetes szolgáltatásokat. Fontos, hogy a felhasználók tájékozottak legyenek, és ne hagyják figyelmen kívül az egyre növekvő online fenyegetéseket, miközben a vírusirtó programok hatékonyságát is mérlegelik. Az ingyenes, könnyen testreszabható vírusirtó programok ideálisak lehetnek azok számára, akik szeretnék fokozni a védelem szintjét, miközben minimális erőforrást használnak.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. december 14. szombat
Szilárda
50. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33