Mit gondolnak a Magyarországon praktizáló orvosok a Mesterséges Intelligencia jelenéről, jövőjéről az orvoslás területén?
Az internet és az okostelefonok terjedése nagyban megkönnyítette életünket, ám ha az állandó információáradat túl nagy méreteket ölt, könnyen függővé is tehet. A magyarok 81 százaléka a mobiljával alszik és több mint negyede saját bevallása szerint függ a készüléktől. Utánajártunk, hogyan tesznek függővé az okoseszközök, és milyen stratégiákat alkalmazhatsz, hogy leküzdd az addikciót.
Bár a modern eszközök tudatos használatával nagyban segíthető a kommunikáció, a baráti és családi kapcsolatok erősítése, ilyen gyors technológiai fejlődés, mint most, még soha nem volt. Ráadásul sokaknak például kereskedelmi célból érdeke is az, hogy az emberek a technológia függői legyenek.
A technológiai függőség olyan viselkedési függőség, amelyben a függő az Internet vagy más technológiai eszközök használatától függ. A fejlett világ nagy részéhez hasonlóan pedig a probléma hazánkban is rengeteg embert érint.
Egy a Huawei megbízásából az Ipsos által 12 európai országban, köztük Magyarországon készített kutatásból kiderült ugyanis, hogy a magyarok több mint fele a vécére is gyakran az okos kütyüjével megy, 45 százalékuk ébredés után elsőként a telefonja után nyúl, közel kétharmaduk pedig lefekvés előtt is a mobilját nyomkodja.
A felmérésből kiderült, hogy a magyarok nagy része már egyáltalán nem hanghívásra használja elsődlegesen a készülékeit. Fotózásra például a válaszadók 83 százaléka használta a telefonját a megkérdezést megelőző héten, szöveges üzenetek küldésére 77, közösségi oldalakhoz való csatlakozásra 76, hanghívásra ezzel szemben csupán 62 százalékuk. Ez utóbbi egyébként lényegesen kevesebb az európai 73 százalékos átlagnál.
A kutatásban résztvevő magyarok 29 százaléka vallotta magát konkrétan függőnek.
Ennek ellenére az is kiderült, hogy a többségünk egy órát sem bír ki a mobilja ellenőrzése nélkül, a válaszadók 38 százaléka pedig egy óra leforgása alatt többször is, akár 10 percenként, vagy még gyakrabban ránéz a telefonjára. A magyar okostelefon egyébként felhasználók európai társaikhoz képest többet is tartják maguknál a készülékeiket: 10-ből 3 megkérdezett több mint 20 órán keresztül képtelen megválni az okos készülékétől, ráadásul 81 százalékuk alvás közben is kartávolságban tartja azt.
Amire rá vagyunk függve, azzal pedig egyre nehezebben tudunk leállni. A kényszert ilyenkor csak úgy tudjuk leküzdeni, ha újra, meg újra addikciónk tárgyához nyúlunk. Idővel elvonja a figyelmünket a fontosabb dolgokról és gondolataink csak a köré épülnek. A vágyott tárggyal, vagy cselekvéssel töltjük ki szabadidőnket, átformálja gondolkodásunkat.
A kütyünk így az első dologgá válik, amihez nyúlunk ébredés után és mielőtt éjjel álomra hajtjuk a fejünket. Idővel már mikor barátainkkal, vagy családunkkal szórakozunk, akkor is csak azt várjuk, hogy ürügyet találjunk kirohanni a mosdóra, ránézni kicsit az idővonalunkra, az Instánkra, vagy az üzeneteinkre. Stever Robbins, informatikus és közgazdász MBA tanácsai azonban mindannyiunknak segíthetnek az állapotból való kilábalásban.
A technológia természeténél fogva addiktív
Annak idején a technológiai vívmányok életünk jobbításának céljával jöttek létre. A technológia fejlődése lehetővé tette a gyorsabb problémamegoldást, munkafolyamataink és magánéletünk gördülékenyebb szervezését. De az új technológiák fogyasztói piaccal való összefonódása komoly változásokat hozott.
A Szilícium-völgyben felismerték, hogy a gyors pénzhez jutás legjobb módja, ha függöséget alakítanak ki az emberekben a tech cuccokal felé, úgy, hogy olyan szolgáltatásokat társítanak hozzájuk, amik képesek megemelni a dopamin szintjüket.
Ha pedig a fogyasztókat az okoskészülékek boldoggá teszik, több ilyen cuccot akarnak majd, és ha az azokra elérhető applikációk felelnek ezért a hatásért, azokból is többet vásárolnak. Az online térben pedig bombázni lehet őket a célzott hirdetésekkel és a social media felületeken gyűjtött adatokkal személyre szabott termékeket lehet kínálni nekik.
A képünkbe tudják tolni azokat a képeket, amiket az algoritmus szerint szívesen nézegetünk és azokat a híreket, amik alátámasztják a véleményünket. És mit kapnak ezért cserébe? Gyakorlatilag egy teljes pszichés profilt, amit ismerve a jövőben politikai álláspontunkat, érzéseinket és cselekedeteinket is hatékonyabban tudják befolyásolni.
A leginkább direkt hatás viszont az, hogy be tudnak zárni egy saját kis ránk szabott buborékba, ami sokkal vonzóbb lehet, mint hibákkal teli, megélt valóságunk. És hogy hogyan küzdhetjük le az ettől való függést? Van rá pár módszer.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Tedd helyre a szavak jelentését
Az első feladat helyére tenni a szavak valódi jelentését. Az, hogy valami "tetszik" a múltban valódi érzelmeket sugallt egy emberrel, hellyel, vagy dologgal kapcsolatban. A social media és az internet világában ellenben annyit tesz, hogy valamit, ami épp szembejött kicsit érdekesnek, vagy pozitívnak találsz. Érzelmeket nem táplálsz iránta, ellenben a marketingeseknek és a politikának kiváló felületet képezel, hogy manipulálni tudjanak az érdeklődésed alapján.
A "barátok" azok az emberek voltak, akikre számíthattál a bajban. Akik jóban és rosszban tartották neked a hátukat. Akikkel a szabadidődet töltötted. Az online térben a "barátok" egy adatbázist jelentenek, ami kitűnő képet ad a gyenge kötéssel bíró kapcsolataid rendszeréről. Ezért támogat a Facebook és a LinkedIn, hogy minél több "barátot" gyűjts. Hiszen az ismerőseid hálózata is tele van értékes információkkal, rólad és gondolkodási mintáidról.
A "megosztás" azt jelentette, hogy megkínáltál valakit valamivel, lehetőséget adtál, hogy ő is elolvashasson egy könyvet, vagy megkóstolhasson egy finom kaját. Persze régen egy nyaralási fotó előhívásáért is fizetni kellett, ma pedig ezek képezik a magamutogatás legkézenfekvőbb formáját.
Most az Instagramnak hála a "megosztás" ezeknek a fotóknak és saját vélt, vagy valós boldogságunknak a világgá kürtölését jelenti. Ez nem "megosztás", hanem exhibicionizmus. "Nézd milyen boldog vagyok, nézd milyen drága nyaralást engedhetek meg magamnak", ennyi az üzenet, semmi más.
Mostanra a dolgok régi és megújult jelentése a gondolkodásunkban teljesen összemosódott. Azzal, hogy a korábban barátság és érzelmeink kifejezésére használt szavainkat kisajátították, agyunk természetes válasza is hasonló lesz rá, mint a valódi dolgokra. Dopamint termel, nagy mennyiségben. Ez pedig egyenes út ahhoz, hogy a boldogságunk továbbra is a virtuális térben keressük.
Szóval igyekezzünk a dekonstruált fogalmaknak visszaadni a jelentésüket, és szóról szóra megváltoztatni a gondolkodásunkat. Ha egy "tetszik" gombot látunk a közösségi média felületein, vegyük úgy, hogy annyi van oda írva "klikkelj", ha a "barátaink" listáját látjuk, tekintsük a "monetizálható kapcsolati hálónk" listájának, a "megosztás" gombot pedig vegyük "magamutogatás" gombnak.
Állítsuk a képernyőt fekete-fehérre
Hogyan manipulál még az okoskészülékünk? Többek közt az abnormálisan élénk színeivel. Ha nem is tűnik fel, agyunkat vonzzák a minél erősebb ingerek, így szemünk szinte keresi a legintenzívebb színű tárgyat. Ez pedig egy modern környezetben szinte biztosan a mobilunk, a laptopunk, vagy valami más kütyü lesz.
Kevesek tudják, de a Windows-os gépeken és az Android és iOS készülékeken is elérhető a fekete-fehér mód. Azon az eszközön, amin a munkákat végezzük zavaró lehet, de ha cél, hogy például a mobilunkat elsősorban telefonálásra használjuk, érdemes megfontolni, hogy átrakjuk szürke módba. Mutatjuk, milyen eszközön hol keresd ezt a beállítást:
- Windows PC-n: Nyomjuk le a Ctrl+win+C, vagy a bal Alt + bal Shift + Print Screen kombinációt
- iOS eszközöknél: Beállítások > Általános > Kisegítő lehetőségek > Kijelző beállítások > Színszűrők
- Androidos készülékeken: Beállítások > Digitális jóllét és szülői felügyelet > Alvásidő mód > Szürkeárnyalatos
Szabaduljunk meg a többi dopaminforrástól
Ha megemeljük a telefonunk, a legtöbb készülék alapértelmezett beállításai szerint felnyílik annak képernyője. Ez is képes lehet, ráh, hogy akár akaratlanul is bevonzza a figyelmünket, ezért érdemes ezt a funkciót is kikapcsolni. De a vibrálás funkciót is elfelejthetjük, hacsak nem akarunk tényleg minden üzenet után a telefonunkért nyúlni.
Gyakorlatilag az összes értesítést érdemes kikapcsolni. Az olyan időérzékeny alkalmazásokon kívül, mint az ébresztő, vagy ha otthonról dolgozunk, az online meetingekhez használt alkalmazás, egyikkel kapcsolatban sincs szükségünk az azonnali értesítőkre.
Végül, de nem utolsó sorban, tegyük a kezdőképernyőnket teljesen üressé. Az alkalmazások ikonjait tegyük mappákba, vagy húzzuk egy képernyővel arrébb. Ezzel elkerülhetjük, hogy valamelyik játék vagy alkalmazás akaratlanul is bevonzzon.
Óvatosan ezekkel az üzenetekkel, hívásokkal: rémes a csalók új módszere, így nullázzák a bankkártyád
November 20–án tartott háttérbeszélgetést a KiberPAJZS projekt, amin a Pénzcentrum is részt vett.
Újfajta netes bűnözési hullám indulhat Magyarországon: gusztustalan módon élhetnek vissza adataikkal
A mesterséges intelligencia által generált deepfake pornográfia egyre növekvő problémát jelent a digitális társadalomban.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.