2025 első negyedévében 7 százalékkal erősödött az eladó lakóingatlanok iránti kereslet

Javában tart a bírságidőszak: 150 ezres büntetést kockáztatnak a figyelmetlen ingatlantulajok
Javában tart a budapesti lomtalanítási szezon, viszont még mindig kevesen tudják: rengeteg olyan hulladéktípus van, amit ilyenkor sem szabad kitenni, és az sem mindegy, mikor, hová rakjuk ki a lomokat - bírság is járhat annak, aki hibázik. Például a veszélyes vegyszereket nem viszik el, azokat a hulladékudvarokba kell leadni - de a létesítmények azoknak is megoldást jelenthetnek, akik nem akarnak a lomtalanításig várni, vagy már túl sok a hulladék, amit nem akarnak tárolgatni. A MOHU Budapest közlése szerint majdnem 8,5 tonna hulladékot adtak le a budapesti szelektív hulladékgyűjtő udvarokban. Mint megtudtuk, viszonylag kevesen tudnak az egyénileg kérhető lomtalanításról, legalábbis a cég szerint 2023-ban csak 86 budapesti lakos igényelte.
A tavalyi évben összesen 8 437 686 kg elkülönítetten gyűjtött hulladékot adtak le a budapesti szelektív hulladékgyűjtő udvarokban, ebből 2 365 400 kg volt lomhulladék, 1 956 430 kg pedig sitt - közölte érdeklődésünkere a MOHU Budapest. Mint kifejtették a fővérosban jelenleg 18 szelektív hulladékgyűjtő udvar (hulladékudvar) működik, ahol a lakosság bizonyos elkülönítetten gyűjtött veszélyes, speciális kezelést igénylő, valamint csomagolási hulladékfajtákat adhat le díjmentesen. Ráadásul az 5 legnagyobb, legtöbb hulladékfajtát fogadni képes udvar még vasárnap is várja a lakossági beszállítást.
A hulladékudvarok csak lakossági, hulladékfajtánként különválogatott, nem szennyezett hulladékot vesznek át magyarországi lakcímkártya / tartózkodási engedély / hatósági bizonyítvány / regisztrációs igazolás / bejelentőlap egyikének bemutatását követően hulladékfajtánként meghatározott napi és éves limitig
- hívták fel a figyelmet. Veszélyes hulladéknak a 2012. évi CLXXXV. törvény a hulladékról 1. mellékletében meghatározott veszélyességi jellemzők legalább egyikével rendelkező hulladék minősül. Fontos tudni, hogy nem mindenhol adhatóak le például vegyszerek, ezen az oldalon elérhető az a táblázat, amelyből kiderül: melyik hulladékudvarban mit vesznek át. Emellett mennyiségi korlátozás is érvényben van, az egyes hulladékfajták maximális leadható mennyiségei itt érhetők el. Alább pedig egy térkép a hulladékudvarokról.
Napi és éves limit átlépés esetén, vagy a felsorolt dokumentum hiányában, illetve gazdasági társaságoktól térítés ellenében sem áll módunkban hulladékot átvenni! Kérjük tisztelt Ügyfeleinket, hogy a hulladékudvaraink zárva tartása alatt hulladékot az udvar elé, a közterületre ne helyezzenek! Az ilyen cselekedet illegális hulladéklerakásnak minősül, feljelentést von maga után!
- áll a tájékoztatóban. Fontos tudni azt is, hogy a hulladék odaszállításában a cég nem tud segíteni, viszont, mint a fenti térképen látható, viszonylag jó elosztásban üzemelnek az átvevőhelyek. Lom és sitt leadáshoz ajánlott előzetesen időpontot foglalni, mert az időpontfoglalás nélkül érkezőktől csak abban az esetben tudják átvenni a hulladékot ha a hulladékudvar kapacitása ezt lehetővé teszi.
Javasoljuk az időpontfoglalás használatát, mert a foglalt időpontokra a szükséges kapacitást fenntartjuk, továbbá az ügyfelet biztosan fogadjuk a foglalt időpontban még nagy forgalom esetén is, tehát időpontfoglalással az átvétel nagy biztonsággal biztosított
- írták.
A hulladékudvarok csak hulladékfajtánként különválogatott, nem szennyezett hulladékokat vesznek át, mert ennek hiányában a hulladék átvétele megtagadható.
Komoly büntetés jöhet, ha rosszul, rosszkor rakod ki
A 2024-es lomtalanítási naptár szerint 2024. július 18. - augusztus 1. között a IV. kerületben megy a hulladékok begyűjtése, de egyébként a főváros java részén már lement a lomtalanítás. Fontos kiemelni, hogy a lomtalanítás alkalmával csak a háztartásban feleslegessé vált nagydarabos hulladékokat (amelyek méretük miatt nem rakhatók a hulladékgyűjtő-tartályokba) gyűjtik össze és szállítják el. Így lomtalanítás alkalmával nem helyezhető ki:
- a háztartásokban naponta képződő hulladék
- ipari, mezőgazdasági, szolgáltatási tevékenység következtében keletkezett hulladék
- veszélyes hulladék
- elektromos és elektronikai hulladék
- építési törmelék
- gumiabroncs
- zöldhulladék (ág, nyesedék, lomb, fű)
- szénpor, hamu
- föld
- elkülönítetten gyűjtött üveg-, papír-, műanyag- és fémhulladék.
Lomtalanításkor a ki nem tehető hulladékok mellett a tájékoztatót is alaposan meg kell nézni, abban megjelölnek egy idősávot, amikor ki lehet helyezni a hulladékot - ha nem így teszünk, komoly büntetést kaphatunk. Hiszen aki települési hulladékot a közterületen engedély nélkül lerak, elhelyez, vagy nem a kijelölt lerakóhelyen rak le vagy helyez el,
szabálysértést követ el, melynek büntetése hatósági eljárás megindulása esetén 150 000 forintig terjedhet. Aki a megjelölt időpont előtt, vagy után viszi ki a lomokat a közterületre, az szintén elköveti a szabálysértést!
Azt is kevesen tudják, hogy a lom az utcára történő kihelyezéssel a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordinációs és Vagyonkezelő Zrt. tulajdonába kerül, így vagyon elleni szabálysértést, illetve bűncselekményt követ el az, aki elvisz belőle.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Akkor sincsen baj, ha lemaradtál a lomtalanításról!
Aki lemaradna a szokásos lomtalanításról, vagy annyi a hulladék, hogy nem bírja kivárni, ameddig lakhelye sorra kerül, annak is kínálnak megoldást! Az alábbi hulladékudvarokban egész évben átveszik a lomot a budapesti lakosoktól:
- XV. Budapest, Károlyi Sándor u. 166.
- XVIII. Budapest, Besence u. 1/a.
- XXII. Budapest, Nagytétényi út 335.
- XVIII. Ipacsfa utca 14.
Emellett eseti lomtalanítást is lehet igényelni, a vállalat közlése szerint 2023-ban lakosság részéről 86 db eseti megrendelés érkezett, amely keretében 309 m3, gazdálkodó szervezetek részéről 58 eseti megrendelés keretében 2 641 m3 lomhulladékot szállítottak el. Az eseti lomtalanításért viszont már fizetni kell.
Minden esetben előzetes helyszíni felmérést követően adunk részletes árajánlatot eseti lomtalanításra. A szolgáltatást a hivatalosan közzétett ügyfélszolgálati elérhetőségeken keresztül írásban, vagy személyesen az ügyfélszolgálati irodákban lehet megrendelni
- magyarázta kérdésünkre a vállalat.
Ha másnak még jó lehet, ne dobd ki!
Ugyanakkor a lomtalanításkor nem válogatnak, csak a külön kihelyezett fahulladékot gyűjtik be elkülönítetten, minden más kihelyezett lomhulladékot egyben szállítanak el - nem nézik, hogy az egyes tárgyak használhatóak-e még, jók lehetnek-e másoknak. De annak is van megoldás, aki nem szeretné, hogy még használható dolgai a hulladék között kössenek ki, mert még másoknak jó szolgálatot tehetnek.
A fővárosi kukáscég ugyanis két külön üzletet is fenntart a használtcikkeknek:
- Az egyik a XV. kerület Károlyi Sándor utca 166. szám alatt,
- a másik a XVIII. kerületben, a Besence utca 1/A szám alatt található.
A létesítményekbe a lakosság díjmentesen hozhatja be a számukra már felesleges, de az eredeti funkciójukat még maradéktalanul betöltő, használható állapotban lévő - nem hálózati árammal működő - tárgyaikat, pl. babafelszerelést, játékot, sporteszközt, bútort, könyvet, konyhafelszerelést, lakberendezési tárgyat, szerszámokat, lemezeket, DVD-t.
A Központokban a MOHU Budapest csak raktározza az újrahasználatra átvett tárgyakat. Ezeként felszámolnak egy úgynevezett raktározási díjat - ezt kell kifizetnie annak, aki valamit el szeretne vinni -, amely a tárgyak méretének függvényében változik. A teljes árlistát itt találod.
Címlapkép: Róka László, MTI/MTVA
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


