Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Ismét egyre több közösségi oldalon létrehozott profilt törnek fel a csalók és lopják el a fiókokat. A minap például a Burger King Magyarország járt így, de korábban sok hazai celebet is megkárosítottak ily módon a csalók. Hogy miért csinálják ezt, és hogyan tudsz ellene védekezni a leghatékonyabban, ennek járt utána a Pénzcentrum.
A napokban ismét több felhasználó Instagaram-fiókját törték fel, vasárnap például a Burger King Magyarországét. A cég több csatornán, a Facebookon, köremailben is jelezte a felhasználóknak, hogy nem ők kezelik a fiókot.
Korábban Kajdi Cyla Csaba, Tápai Szabina és Kiss Ramóna Instagram-fiókját is feltörték, majd ellopták. Kiss Ramóna például 160 ezres követőtábort veszített el egyik pillanatról a másikra. De nem csak az Instagram,
Mégis kinek kell másvalakinek a profilja?
Ez a manőver nem az irigységről vagy a bosszúról szól feltétlenül. Mint tudjuk, egy több tízezres, több százezres követőtáborral rendelkező fiók már komoly dolog, amivel pénzt is lehet keresni, sőt, sokakat át lehet irányítani másik felületekre. Arról nem is beszélve, hogy ez az adathalászat melegágya: hiszen amikor feltörnek egy fiókot, onnantól kezdve már az áldozat nevében kommunikálnak gyanútlan ismerőseivel akiket szintén rávehetnek arra, hogy rákattintsanak a különféle adathalász linkre.
De nézzük meg, mit tehetsz annak érdekében, hogy veled ez ne forduljon elő!
Ha magánemberként történik meg velünk, az is elég bosszantó tud lenni, ám ha valaki üzletét, vállalkozását hirdeti a közösségi oldalak valamelyikén, akkor egy ilyen műveletből komolya anyagi hátrányai s származhatnak. A mobileszközökhöz kapcsolódó kiberkockázatok olyan problémát jelentenek, amellyel minden felhasználónak tisztában kéne lennie. Az e-mailes csalások, a közösségi médiafelületeken folytatott adathalászat és a játékplatformokon elkövetett jelszólopás csak néhány példa a digitális felhasználókra leselkedő online fenyegetések közül, és a fiatalok sajnos sokszor nem rendelkeznek elegendő élettapasztalattal ahhoz, hogy felismerjék ezeket a fenyegetéseket.
1. Egy erős jelszó
Egy nemrég publikált felmérés szerint a világon a leggyakoribb jelszó az 123456. Ez a lehető legrosszabb ötlet! De ugyanígy érdemes elkerülni az azonos számjegyeket vagy betűket is, ahogy a password és a jelszó szavakat is. Egy jól kiválasztott jelszóval azonban sokat tehetünk azért, hogy adatainkat, fiókunkat, ismerőseinket biztonságban tudjuk.
Ha semmi ötleted nincs, akkor jelszógenerátor oldalak segíthetnek ebben. És ha megvan a tökéletes kombináció, akkor sem szabad hátradőlni! Időről időre meg kell változtatni a belépési kódot, legalább évente egyszer vagy kétszer.
2. Kétlépcsős hitelesítés
Persze magának a platformnak is érdeke, hogy biztonságban legyél, és nem rendüljön meg a bizalmad a szolgáltatóban. Éppen ezért ők is mindent elkövetnek annak érdekében, hogy elégedett legyél - érdemes tehát maximálisan kihasználni az általuk biztosított lehetőségeket.
Ez általában egy SMS kódot jelent, de akár QR-kóddal is működhet, az még egyszerűbb. Emellett értesítéseket is kérhetsz arról, ha valaki olyan böngészőből vagy mobileszközről próbál meg bejelentkezni, amelyet nem tudunk azonosítani.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
3. Győződj meg róla, hogy legalább az e-mail fiókod biztonságos
Az e-mail egy kicsit talán olyan az online világban, mint egy átjáró a fiókokjaidhoz - ha valaki ahhoz hozzáfér, akkor szinte bárhová könnyen bejuthat. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy biztonságos jelszóval védd legalább azt. Győződj meg róla, hogy megfelelő a jelszavad, és ha már régen módosítottad, akkor frissítsd mihamarabb.
A legtöbb e-mail szolgáltató rendelkezik olyan rendszerrel, amely megakadályozza a nem kívánatos bejelentkezési kísérleteket, és ezek magyar nyelven is hozzáférhetőek.
4. A gyanús harmadik fél
Az Instagram egyik legfrissebb biztonsági tippje, hogy vonjuk meg a hozzáférést minden "gyanús, harmadik féltől származó alkalmazástól." Ez jelent minden olyan weboldalt vagy alkalmazást, amely nem tartja be az platform közösségi irányelveit, felhasználási feltételeit.
Harmadik féltől származó alkalmazások kezeléséhez nyissa meg Instagram-profilját asztali számítógépén, kattintson a beállítások gombra, majd kattintson az "Alkalmazások és webhelyek" elemre. Itt találsz egy listát azokról az alkalmazásokról, amelyeket felhatalmaztál a profilodhoz és a fiókadatokhoz való hozzáférésre.
Ha valami furcsát észlelsz, a Hozzáférés visszavonása gombra kattintva egyszerűen visszavonhatod az engedélyt
5. Extra tippek
Bár a fenti tippeknek elegendőknek kell lenniük a fiók biztonságának megőrzéséhez, íme néhány további módszer, amellyel biztosra mehetsz:
- Az első az, hogy ne felejts el kijelentkezni közösségi oldalaidról, amikor megosztott számítógépet vagy telefont használsz.
- A második az, hogy soha ne add meg a jelszavát ismeretlennek - ez eléggé nyilvánvaló, de az egyik leggyakoribb módja annak, hogy a hackerek hozzáférést kapjanak az emberek fiókjához. Ők az adathalászok. A hackerek gyakran e-mailt küldenek, amely egy hamis, de az eredetire nagyon hasonlító bejelentkezési oldalra mutató linket tartalmaz. Amikor bejelentkezel az e-mail címeddel és jelszavaddal, ők egyből megkapják az adataidat. Ennek elkerülése érdekében mindig ellenőrizd a kapott e-mailek jogszerűségét.
- Legyen vírusirtó a telefonodon is!
- Ha nyilvános helyen vagy, mondjuk egy kávézóban vagy egy bevásárlóközpontban, a nyilvános wifi helyett, ha lehetőséged van rá, hsználd inkább saját mobilnetedet.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.