10-ből 8 magyar fogyaszt boltban kapható gyorsfagyasztott, panírozott húsokat, de nem mindegy hogy készítjük el őket.
Bizonyára sokan vannak, akik gyerekkorukban hallották, hogy mielőtt főzni kezdünk, érdemes megmosni a hozzávalókat, mert így az ételmérgezés si elkerülhető és felhasználás előtt eltüntethetjük az ártalmas baktériumokat is. Csakhogy bizonyos esetekben a mosással többet ártunk, mint hazsnálunk. Mutatjuk, mik azok az élelmiszerek, amiket soha nem szabad megmodni.
Tavaly novemberi adatok szerint 1,8 millió tonna, fejenként mintegy 68 kilogramm élelmiszerhulladék keletkezik évente Magyarországon, amely 400-450 ezer rászoruló étkeztetésére lenne elegendő. Épp ezért fontos, hogy az általunk beszerzett hozzávalókat megfelelően használjuk fel, ne vásároljunk többet a kelleténél, amit pedig megvettünk, azt hasznosítsuk is és ne a kukában landoljon.
Ráadásul anyagilag is rosszul járunk, ha a megvásárolt termék végül a nyakunkon marad, vagy pedig azt nem megfelelően feldolgozva az abból készült ételt kell kidobni. A Központi Statisztikai Hivatal szerint a fogyasztói árak továbbra is emelkednek Magyarországon. A legfrissebb adatok szerint 2018 augusztusában az árak átlagosan 3,4 százalékkal voltak magasabb az egy évvel korábbinál.
A pénztárcánk és az egészségünk érdekében épp ezért fontos odafigyelni arra, hogy amit megvásárolunk, azt megfelelően hazsnáljuk fel. Főzés előtt az első teendő a kézmosás, ezt követően jöhet a hozzávalók átöblítése - vágnák rá sokan. Rengetegen vannak, akik folyó víz alatt megmossák a hozzávalókat: a húst, a zöldségeket. Csakhogy egyes élelmiszerek megmosása a baktériumok elszaporodásához vezethet. Mutatjuk, mik azok az élelmiszerek, amiket jobb nem csapvíz alá tenni elkészítés előtt.
1. Gomba
A gomba szuper nedvszívó, és miután víz éri, szinte lehetetlen megszárítani. Ha a gombát megmossuk, sok vizet szív magába, és sem az íze, sem az állaga nem olyan lesz, mint mosás nélkül lett volna. Az Insider egyenesen úgy fogalmaz, hogy a mosott gomba ázott szivacshoz válik hasonlóvá és undorító lesz. Épp ezért ha a gomba földesnek, piszkosnak tűnik, száraz konyhai törlőkendővel törölgessük le, az is épp elég.
2. Előre csomagolt saláta
A legtöbb előre csomagolt salátakeverék csomagolásán fel van tüntetve, hogy a terméket már megmosták, vagyis nincs szükség újból víz alá tenni azt. Ugyanakkor azzal sem ártunk, ha a zöldséget a biztonság kedvéért még egyszer megmossuk.
3. Tojás
A tiszta tojást nem kell felhasználás előtt megmosni. Mosás során megsérülhet a tojás természetes, külső védőrétege, és a héj átjárhatóvá válhat a baktériumok számára. Ha szennyezett a tojás próbálja meg szárazon megtisztítani. Ha mégis szükséges, csak közvetlenül felhasználás előtt mossa, és alaposan öblítse le - olvasható a Nébih honlapján. A héjas tojást száraz, hűvös helyen (70-80% páratartalom, 2-18°C), vagy hűtőszekrényben kell tárolni úgy, hogy a nyers héjas tojás a tárolás során ne érintkezzen más élelmiszerrel, mert héján baktériumok lehetnek.
4. Csirkemell
A nyers csirkén előforduló baktériumok nagyon veszélyesek az egészségünkre. Sokan úgy gondolják, hogy ha a főzés-sütés előtt megmossák a nyers csirkemellet, akkor megszabadulnak a baktériumoktól, valójában azonban a mosással csak azt segítjük elő, hogy a baktérium szétszóródjon a kezünkön és a mosogatóban is. Szakemberek szerint az egyetlen módja annak, hogy megszabaduljunk az egészségünkre veszélyes kórokozóktól az az, ha hő hatásának vannak kitéve, vagyis megfőzzük vagy megsütjük a húst.
5. Nyers hal
Ugyanazon okból nem szerencsés megmosni a nyers halat, amiért a csirkét sem javasolt.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
6. Vörös hús
A következmények hasonlók, mint a nyers csirke és nyers hal esetén is, viszont itt a víz hatására az íz élmény is jelentősen csorbul. A hozzáadott nedvesség miatt a hő hatására gőz keletkezik, ami viszont hatással lesz a hús ízére, különös zamatot ad neki. Épp ezért még mosás nélkül is érdemes egy konyhai papírtörlővel felitatni minden nedvességet a húsról, mielőtt ízesítenénk, majd megsütnénk vagy megfőznénk azt.
7. Pulyka
Ahogy más nyers húst, úgy ezt sem szabad megmosni, egy kivétel azonban van. Az amerikai filmekből mindenkinek ismerős lehet a hálaadás napi pulyka fogalma. Az Egyesült Államokban sokan bepácolják a húst, akár napokkal az ünnep előtt, ez esetben viszont érdemes leöblíteni a pácot a pulykáról, mielőtt azt a sütőbe helyeznénk.
8. Quinoa
A quinoát leginkább a kuszkuszhoz és a rizshez lehetne hasonlítani, legalább olyan sokoldalúan felhasználható: kiváló köretként és salátaként is. Többféle kiszerelésben lehet beszerezni Magyarországon is. A magokon természetes eredetű keserű bevonat található, ez leginkább a madarak és rovarok elriasztására szolgál, ezt elkészítés előtt le kell áztatni róla. Bár valószínű, hogy a csomagolt quinoa már előáztatott, ezért nem árt mindig ellenőrizni az apró betűs feliratokat, mielőtt főzni kezdenénk.
9. Tészta
Sokan már a forrásban lévő vízbe helyezés előtt átmossák a tésztát, és van, aki a sós, forró vízből kiszedve teszi azonnal a csap alá a frissen főtt tésztát. Az első esetben viszont a mosással lemossuk róla a keményítőt, amely viszont később hozzájárul ahhoz, hogy a szósz besűrűsödjön.
10. Rizs
Sokan elöblítik a rizst főzés előtt, de erre nem feltétlenül van szükség. Ha elkészítés előtt megmossuk azt, ugyanúgy, ahogy a tésztánál, épp a keményítőt szedjük le róla a vízzel, anélkül viszont a rizs kevésbé fog ragadni, szárazabb lesz. Épp ezért ha valaki rizottót szeretne készíteni, semmi esetre sem érdemes főzés előtt megmosni az alapanyagot.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.