A felsőoktatási intézmények felvételi ponthatárainak július végi kihirdetése hagyományosan startpisztolyként szolgál a felvételt nyert diákok albérlet-keresési rohamához. Az Otthon Centrum körbenézett, milyen kínálattal találkozhatnak a kiadó lakást keresők az egyetemi városokban.
Debrecenben a kereslet típus-független. Lakásválasztásnál az ár, és az egyetem közelsége a meghatározó, illetve egyre fontosabb szempont az egyedi fűtés. Jelenleg egyaránt mutatkozik kereslet a kisebb, gázfűtéses téglalakásokra, valamint a többszobás panelekre is. Ez utóbbi olcsóbb, és több együtt költöző diák esetében - ami egyre jellemzőbb - a drágább távfűtés is megoszlik. A városban egy tégla garzonlakás havi bérleti díja 35 ezer Ft körül alakul (a panelé kicsivel kevesebb), míg kétszobásnál 50-60 ezer forinttal kell kalkulálni, háromszobás panelnél pedig 70 ezer Ft is lehet a reális bérleti díj. Az egyetem közelsége a bérleti díjban nem, legfeljebb a könnyebb kiadhatóságban mutatkozik meg. Emellett a bútorozottság és a lakás állapota fontos tényező.
Szegeden már júliusban elkezdik a lakáskeresést azok, akik bérlet helyett vennének. Nem csak itt, hanem országszerte terjed az a megoldás, hogy az első évben albérletbe költözik a diák, a második évtől azonban - amikor már biztos, hogy még évekig a tanintézményben marad - szülői segítséggel lakást vesznek. Ezt a hátralévő években szívesen osztják meg diáktársaikkal, így csökkentve a havi fenntartási költségeket, és többnyire fedezve a hiteltörlesztés költségét is. Az alföldi egyetemi városban sok külföldi is tanul, akik ugyancsak inkább lakást vesznek. Az olcsóbb panellakások kedveltek (bár távol vannak az egyetemtől), hiszen a lakótelepeken jó a tömegközlekedés, és általában az infrastrukturális ellátottság. Egyetemhez közeli téglalakás 50-120 ezer Ft/hó között bérelhető, míg távolabb 30-80 ezer Ft-ra csökken a díj. Egy panelszoba pedig akár már 12 ezer forint plusz rezsitől megkapható; ez a kategória aztán egészen 90 ezer forintig elmehet egy nagyméretű lakótelepi lakás esetében.
Győrött is egyre gyakoribb a lakásvásárlás, bérlés helyett. Többnyire az egyetemhez közeli, téglaépítésű garzonokat keresik. Bár ez drágább városrésznek számít, az itt megvásárolt ingatlan jó befektetés marad hosszútávon. Bérletre távolabbi, olcsóbb, 35-50 m2 közötti (garzontól kétszobásig) lakások a keresettek, akár tégla, akár panel épületben. A főbérlős ingatlan, az országos helyzetnek megfelelően, itt is csak végső esetben merül fel lehetőségként. Egyetemhez közeli téglalakásnál ezer Ft/m2/hó díjjal lehet kalkulálni (rezsi nélkül), míg a másik végletet az egyetemtől távolabbi panelek jelentik, kb. 20%-kal olcsóbban. Sopronban ennél nagyobb bérleti díj különbség a jellemző. Itt a kis tégla garzonok fajlagos ára átlagosan ezer forintnál több, a kevésbé keresett paneleké viszont 700 forintról indul.
Veszprémben és Kecskeméten is jellemzőbb, hogy több diák bérel együtt lakást. Az alföldi városban 50-70 m2 közötti ingatlanokat keresnek, míg Veszprémben a kisebb, másfél-kétszobás lakás a favorit. A bérleti díjak Veszprémben magasabbak: egyetemhez közeli téglalakás tipikusan 40-60 ezer Ft/hó, míg távolabbi panel garzon már 20 ezertől bérelhető.
Pécsett az Egyetemváros, Uránváros és Belváros a legkeresettebb városrészek az egyetemisták körében. A fő szempont a tanintézet közelsége. A 40-60 m2, másfél-, két és fél szoba a keresett intervallum. Az albérleti árak általában nem függnek a lakástípustól (tégla vagy panel). 30 ezer forintról indul egy garzonlakás bérleti díja, ami 2-3 szobás, külföldiek körében is kedvelt belvárosi téglalakás esetében, 70 ezer forintig is elmehet.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Körültekintően kössünk albérleti szerződést!
Bár az albérleti piac nálunk tipikusan mindkét fél kölcsönös kockázatvállalásával működik, mindenképpen javasolt a szerződéses keretet választani. A bérleti szerződés időtartama határozott, vagy határozatlan idejű is lehet, a felmondási idő pedig általában 30 nap. Mivel a határozott időtartam biztonságosabb, kiszámíthatóbb a főbérlőnek, így akár alacsonyabb bérleti díjat is ki lehet így alkudni. Beköltözéskor a bérbeadó általában 1-2 havi díjnak megfelelő kauciót kér. Az albérlőnek érdemes a rezsiről a korábbi számlák alapján előzetesen tájékozódnia, illetve a közüzemi órák állását a szerződésben mindenképpen célszerű rögzíteni.
Bútorozott albérletnél érdemes teljes listát kérni a felszerelésről, ingóságokról. Ez természetesen a bérbeadó érdekében a bútorok állapotának feljegyzésével is kiegészülhet. A szerződésben mindenképpen tisztázni kell, hogy az ingatlan közüzemi költségei milyen módon kerülnek kiegyenlítésre, és hogy ezt a bérbeadó hogyan tudja ellenőrizni. Fontos lehet, hogy a telefon, internet, stb. szerződéseket az albérlő saját nevére tudja megkötni. A szerződés tartalma persze szabadon meghatározható, igény szerint ki lehet benne térni például akár a háziállat-tartás feltételeire is.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.