2 °C Budapest

Élet gázszámla nélkül- megmutatjuk hogyan!

Pénzcentrum
2007. október 18. 10:03

Néhány hónappal ezelőtt szóltunk először egy passzív ház építése kapcsán arról, hogy Magyarországon is megjelenni látszik a Nyugat-Európában már általánosan használt építési technológia, mely lehetőséget biztosít arra, hogy alacsony vagy zéró energiafelhasználású épületek jöjjenek létre.

Egy átlagos, újonnan épített lakás vagy családi ház energiafogyasztása napjainkban 15 és 20 liter között alakul. Ez annyit jelent, hogy a ház kifűtéséhez négyzetméterenként 15-20 liter fűtőanyagra, vagy köbméter gázra van szükség. Bárki kiszámíthatja lakása energiafogyasztását, ha az elfogyasztott köbméterek számát elosztja a lakás alapterületével.

A passzív házak a felhasznált anyagoknak, a tervezésnek és az építési technológiának köszönhetően ezt a fogyasztást 1,5 literre tudják leszorítani évente, azaz energiaigényük a hagyományos technológiával készült házak 10-20-ada. Az energiafelhasználással a fűtésszámla is jelentősen csökken. Vajon mit érne meg nekünk, hogy a jelenlegi tízezresek helyett csak ezreseket esetleg százasokat adjunk ki fűtésszámlára?

Az alacsony energiafelhasználású és passzív házak építésével is foglalkozó Bauland Kft. ügyvezető igazgatója, Béleczki Attila kérdésünkre elmondta, hogy ha egy családi ház méreteiben gondolkodunk, a hagyományos technológiához képest 10 százalékkal növekednek meg a költségeink, míg a megépítéshez szükséges idő ugyanaz marad.

Ennek fényében nehezen érthető, hogy miért nincs még hazánkban egyetlen minősített passzív ház sem, bár alacsony felhasználású, vagyis 5 liter alatti energiaigényű házakból már több 100 száz darab Magyarországon. A választ a hagyományos technológiákhoz való ragaszkodásban, az újdonságoktól való ódzkodásban és az állami támogatás elmaradásában kell keresnünk. A magasabb költségek ugyanis nem indokolják azt.

Nagy-Britanniában megkezdődött a lakossági emisszió visszaszorításának törvényi szabályozása, a tervek szerint a szigetországban 2012 után már csak zéró emissziós lakások építhetők majd. A zéró emisszió annyit jelent, hogy a passzív energiafelhasználású ház valamilyen alternatív energia alkalmazásával megtermeli a működéséhez szükséges energiát.

A passzív technológia bölcsőjét jelentő Németországban pedig jelentős állami támogatást vehet igénybe az, aki környezettudatos technológiát választ. Ez bizonyos piaci anomáliáknak is teret ad, Németországban ugyanis a vállalkozók igényt tartanak az állami támogatások egy részére, ezért a passzív házakat a hagyományos technológia esetében érvényesnél jóval magasabb árak mellett építik meg.

Mindkét országban jellemző azonban, hogy a passzív építési technológiát nagyobb méretekben irodaházak, közintézmények és társasházak építésénél használják. A nagyobb légtér külső szigetelése ugyanis gazdaságosabb, így ebben az esetben az építési költségek szinte megegyeznek a hagyományos technológiánál jellemzővel.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A Bauland Kft. és a BASF közös projektjeként épül meg, a tervek szerint jövő nyáron Magyarország első, minősített passzív háza, egy fótligeti irodaház. Béleczki Attila elmondta, hogy az építési költségek, az egyedi igényeknek megfelelő belső kialakítások nélküli szerkezetkész állapotig négyzetméterenként 200 ezer forint körül alakulnak majd.

Az épület szigeteléséhez a BASF által gyártott Neoport használják majd, a cél a zéró energiafelhasználás elérése lesz, az 1 literes energiaigényt az árnyékolókként használt napkollektorok segítségével szeretnék kielégíteni.

Szabó Andrea, a BASF munkatársa elmondta, hogy a fótligeti irodaház az energia mellett a vízzel is gondosan bánik majd, a takarékoskodás lehetőségét az esőgyűjtő rendszer megépítése jelenti, melynek működésében a zöldtető alkalmazása is szerepet játszik majd. Itt is a BASF termékei kerülnek felhasználásra, melyek javítják a mikroklímát, megkötik port és felfogják a csapadékot.

NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?