0 °C Budapest

Durva: ennyien veszik fel halott rokonuk nyugdíját Magyarországon

2018. november 20. 17:31

Hétfőn robbant a hír, hogy húsz éven át vette fel halott édesanyja nyugdíját egy győri nő. Az ilyen és hasonló esetek évente több mint 1 milliárd forintos kárt okoznak. Sokan nem tudják mi a teendő az elhunyt rokon nyugdíjának folyósításával kapcsolatban, így azt a pénzt is elköltik, amit nem szabadna. A Pénzcentrum összeszedte a legfontosabb tudnivalókat.

Hétfő reggelt robbant a hír, hogy egy nő 20 éven át vette fel halott édesanyja nyugdíját. A 65 éves gyanusított ezzel a bűncselekményt követett el, és 13 millió 705 ezer forintra tett szert. A vádlott édesanyja 1997 őszén halt meg, ám a nyugdíjfolyósító hatóság felé ezt ő nem jelezte. A hatóság az ellátás visszafizetésére kötelezte a vádlottat, de akár 2 év börtönre is ítélheti a bíróság.

A törvény előírja, hogy a jogosult elhalálozásának tényét a vele közös háztartásban élő 15 napon belül köteles bejelenteni.

Nem egyedi esetről van szó, a Pénzcentrum korábban is beszámolt már hasonló bűncselekményekről. Két évvel ezelőtt például egy nagykanizsai nő több hónapon át vette fel egy időközben elhunyt svájci ismerősének nyugdíját. Közel kétmillió forintos kárt okozott.

Komoly károkat okoznak

Elképesztő összegre rúg éves szinten a jogalap nélküli kifizetések összege - tudta meg korábban a Pénzcentrum. A birtokunkban lévő, még a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságtól kapottlegfrissebb, 2014-es,  statisztikák szerint több mint 2,2 milliárd forintot fizettek ki ilyen címen, melynek 58 százalékáért a jogosult elhalálozását követően egy harmadik személy részére történő jogalap nélküli kifizetések feleltek. Tehát 4 évvel ezelőtt közel

1,3 milliárd forintnyi nyugdíjat utaltak el azért, mert - többnyire a közeli hozzátartozók - nem jelentették időben az elhalálozást.

Sokan nem tudják mi a teendő az elhunyt nyugdíjának folyósításával kapcsolatban, így sokan azt a pénzt is elköltik, amit nyugdíjfolyósító (tehát jelenlehg a MÁK) a törvény szerint vissza fog követelni. Éppen ezért összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat:

Kinek a feladata a bejelentés?

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény értelmében a jogosult halálának tényét és annak időpontját a közeli hozzátartozó köteles 15 napon belül bejelenteni a nyugdíjfolyósító szervnek.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Ki a közeli hozzátartozó?

Sorrendben a házastárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő, testvér, ezek hiányában pedig az örökös.

Hol kell bejelenteni?

A Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál. A bejelentést személyesen, postai úton, esetleg elektronikus ügyintézés keretében is meg lehet tenni, de temetkezési vállalkozó segítségét is kérhetjük.

Mi kell a bejelentéshez?

Az elhalálozást a halotti anyakönyvi kivonat másolatának a Nyugdíjfolyósító Igazgatósághoz való eljuttatásával kell bejelenteni.

Mi van, ha nem jelentjük be?

Ha bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget az érintett, akkor a nyugdíjfolyósító a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő értesítéséből, vagy külön eljárás keretében a halotti anyakönyvi kivonatból, illetve egyéb bejelentésből értesül az ellátás jogosultjának elhalálozásáról.

Mi lesz a már elutalt nyugdíjjal?

  • Az elhalálozás hónapjában járó nyugdíjat a közeli hozzátartozó felveheti. Erre a halál napjától vagy a hagyatéki végzés jogerőssé válása napjától számított egy éven belül van lehetősége. Tehát például, ha február 11-én történt a haláleset, a teljesen jogszerűen átvett, február 10-én folyósított nyugdíjat nem kell visszafizetni még részben sem.
  • Az esetleges - főként az elkésett bejelentés miatti - jogalap nélküli kifizetéseket 90 napon belül vissza kell fizetni! Erre a Nyugdíjfolyósító írásban is kötelezi az érintettet. Amennyiben bankszámlára érkezett a pénz, nincs semmi dolgunk, a kiutalt összeget ugyanis a folyósító innen is leemelheti, feltéve, hogy a bankszámla feletti rendelkezésre más személy nem jogosult, és a visszautalás a számla terhére megtörténhet. 90 nap elteltével pedig a jogalap nélkül felvett nyugellátást attól lehet visszakövetelni, akinek a nyugellátás jogalap nélküli felvétele felróható. A visszakövetelés menete ugyanaz, mint bármilyen más tartozás esetén.

NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?