Kedden a BUX 1287,23 pontos, 1,62 százalékos csökkenéssel, 77 965,78 ponton zárt.
Ez is a szegénység arca Magyarországon: lesújtó számok, tömegek ezért vannak a szakadék szélén
Az EU-n belül is igen magasnak számít Magyarországon azoknak az aluliskolázottaknak az aránya, akik szubjektíve szegénynek érzik magukat. Nem nagy meglepetés, hogy a legtöbb országban, minél kevésbé tanult valaki, annál nagyobb arányban gondolja azt az életéről, hogy szegényes. Hazánkban azonban kiugróan magas a különbség az alsófokú végzettséggel és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők között. Pedig nincs ez mindenhol így, igaz a régiónk majdnem úgy ahogy van, élen jár ebben.
2023-ban az Európai Unióban a legalacsonyabb iskolai végzettségű (az International Standard Classification of Education, ISCED 0-2 szintjei szerint) lakosság közel egyharmada (28,8%) érezte magát szubjektíve szegénynek, szemben a 2022-es 29,5%-kal. Ezzel szemben a magas iskolai végzettséggel rendelkezők körében (ISCED 5-8 szintek) ez az arány mindössze 9,4% volt (2022-ben 9,2%), ami több mint háromszor alacsonyabb – derült ki az Eurostat legfrissebb adataiból. A közepes iskolai végzettségűek (ISCED 3 és 4 szintek) körében a szubjektív szegénység aránya 18,5% volt, ami növekedést mutat a 2022-es 18,0 százalékhoz képest.
Az adatokból kiderült az is, hogy az EU 26 tagállamában magasabb arányt regisztráltak a szubjektíve szegénynek érzett alacsony iskolai végzettségűek körében, mint a közepes vagy magas végzettséggel rendelkezők esetében. Az egyetlen kivétel Finnország volt, ahol kissé magasabb arányt mutattak ki a közepes végzettségűek körében (8,6%), ergo ott többe voltak köztük, akik szegényebbnek érezték magukat, mint a legkevésbé iskolázottak között.
Óriási különbségek mutatkoznak az országok között
Az EU tagállamai között Görögországban volt a legmagasabb az alacsony iskolai végzettségű, szubjektíve szegénynek érzett emberek aránya, 81,8%-kal. Bulgária (60,5%) és Szlovákia (58,4%) követték a listán. A legalacsonyabb arányokat Finnországban (7,9%), Hollandiában (11,7%) és Luxemburgban (12,3%) mérték.
Viszont ahogy az adatokból láthatjuk, Magyarországon egyáltalán nem szerepel jól a listán. Sőt, egészen pontosan éppen csak lemaradtunk a dobogóról. Szlovákia után ugyanis hazánk következik a listán. Itthon ugyanis a legkevésbé tanult lakosságnak a 45,8 százaléka érzi azt, hogy szegény. Utánunk ugyanúgy 40 százalék feletti eredménnyel Horvátország és Románia következik.
Láthatjuk azt is, hogy a top6 országból a masszívan éllovas Görögországon kívül az összes ország a mi közvetlen régiónkból került ki. Azt lehet tehát mondani, hogyha Magyarországon vagy a környező országok valamelyikében (kivétel Szlovénia és Ausztria) valaki a legalacsonyabb iskolai végzettséggel (vagy még azzal sem) rendelkezik, az szinte egyenes út a szegény élethez. Legalábbis az ilyen végzettséggel rendelkezők majd fele így éli meg.
Nagy a baj a társadalmakban
Legalább ennyire sokatmondó adat az is, hogy az EU legtöbb országában jelentős különbségek mutatkoztak az alacsony és a magas iskolai végzettségű csoportok között abban a tekintetben, hogy szubjektíven miként ítélik meg a saját szegénységi szintjüket. A különbség legalább 20 százalékpont volt 11 országban. A legnagyobb eltéréseket Bulgáriában (43,9 százalékpont), Szlovákiában (43,2 százalékpont) és nem máshol, mint Magyarországon (37,8 százalékpont) regisztrálták.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a gyakran emlegetett társadalmi olló igencsak nagyra van nyitva hazánkban, és ez nem csak a száraz adatokra, de az emberek valóságérzékelésére is igaz. A különbségek ugyanis óriásiak. Miközben a legtanulatlanabbak 46 százaléka vallja magát szubjektíve szegénynek, addig a diplomával rendelkezők mindössze 8 (!) százaléka.
Egyértelmű tehát, hogy minél tanultabb valaki Magyarországon, a saját bevallása szerint annál jobban él, de legalábbis a legtanultabbak közül kifejezetten szegénynek kevesen gondolják magukat idehaza.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Érdemes megemlíteni azt is, hogy a legkisebb különbségeket Finnországban (3,3 százalékpont), Hollandiában (7,3 százalékpont) és Svédországban (7,7 százalékpont) mérték. Az első, azaz a finn adat itthonról, de más európai országból nézve is igencsak kiemelkedő, gyakorlatilag egy olyan társadalmi látleletet takar maga mögött, ahol kvázi mindegy, hogy 8 általánossal vagy diplomával éled-e az életed, azt tudod úgy élni, hogy közben nem vagy szegény, legalábbis nem érzed úgy, hogy alapvető szükségleteid kielégítésére sincs elég pénzed.
Hogyan alakult Magyarországon a szubjektív szegénység?
Ha tüzetesebben megnézzük a magyar adatokat az elmúlt 5 évre visszamenőleg, akkor azt láthatjuk, hogy a legkevésbé tanult társadalmi csoportnak egyértelműen a 2020-2021-es év volt a legnehezebb, ekkor szubjektíve ennek a csoportnak több mint 50 százaléka érezte magát szegénynek. 2023-ra viszont az elmúlt 5 év legjobb arányszámát produkálták.
Ehhez képest a középfokú és a felsőfokú végzettséggel rendelkezőknél a szubjektíve magukat szegénynek vallók aránya folyamatosan csökkent 2019-2022 között. Ekkor azonban törés állt be, és 2023-ra mindkét csoport esetében növekedett azok arányszáma, akik szegényebbnek érezték magukat, mint előtte.
Mi az a szubjektív szegénység és miért fontos?
Az Eurostat a „szubjektív szegénység” kifejezést arra használja, hogy az emberek saját érzékelése alapján vizsgálja anyagi helyzetüket. Ez azt jelenti, hogy a válaszadók maguk ítélik meg, hogy szegénynek érzik-e magukat, függetlenül az objektív pénzügyi vagy jövedelmi adatoktól.
Ezt a megközelítést gyakran a szegénység szubjektív dimenziójának megértésére alkalmazzák, mivel az emberek jólétére nem csak a tényleges jövedelem vagy vagyon van hatással, hanem az is, hogy ők maguk hogyan érzékelik helyzetüket a társadalmi kontextusban. Például valaki szubjektíve szegénynek érezheti magát, ha úgy gondolja, hogy nem képes kielégíteni alapvető szükségleteit, vagy ha anyagi helyzete lényegesen rosszabbnak tűnik, mint másoké.
A szubjektív szegénységre vonatkozó adat így éppen azért fontos, mert az egyéni érzékelést és tapasztalatokat tükrözi, amelyek kiegészítik az objektív gazdasági mutatókat. Ez pedig végső soron teljesebb képet ad a szegénységről.
Fájó ítéletet mondtak Brüsszelben Magyarország kilátásairól: mégsem lesz olyan fantasztikus év 2025?
Az Európai Bizottság jelentősen visszafogta várakozásait a magyar gazdaság teljesítményével kapcsolatban.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.
-
Cassini Ötletverseny: egyedülálló lehetőség az innovátorok számára (x)
A Design Terminál már harmadszor vesz részt a CASSINI Ötletverseny megszervezésében.