A karácsonyi kiadások és a hosszú januári hónap terhei sok nyugdíjas számára komoly anyagi kihívást jelentenek.
Egyre több idős ember szorul segítségre a mindennapok során, eközben az állami ellátások egyre apadnak. Az idős rokonokról a családoknak kell gondoskodni, ami lelkileg, fizikailag és anyagilag is megterhelő. Utánajártunk, nagyjából mennyibe kerül a házi gondozás.
Felgyorsult a népesség öregedési folyamata. A 60 éves és annál idősebb lakosok száma és aránya először 1992-ben haladta meg a 0-14 éves gyermekkorú népességét, 2005 óta viszont már a 65 évesek és annál idősebbek is többen vannak, mint a gyermekkorúak. 2017. január 1-jén száz gyermekre 129 időskorú (65 éves és annál idősebb) lakos jutott - írja a KSH Magyarország 2016 című kiadványában.
Tavaly a betegek között az átlagnál nagyobb (36%) arányban bővült a 60 évesek vagy annál idősebbek csoportja is. Sokan vannak tehát, akiknek idős hozzátartozójukról kell gondoskodniuk és sokan választják azt a megoldást, hogy a szeretett hozzátartozót nem szakítják ki a megszokott környezetéből, hanem otthon ápolják. Ez nem csak lelkileg és fizikailag nehéz, de jelentős anyagi terhet is jelenthet a családoknak.
Az otthonápoláshoz a területileg illetékes szociális szolgáltatótól kérhetünk segítséget. A házi segítségnyújtás lényege, hogy a rászoruló továbbra is önállóan, a saját otthonában élhessen, és ott kapjon segítséget a mindennapi teendők elvégzéséhez, úgy, mint mosakodáshoz, öltözködéshez, esetleg bevásárláshoz. Az ellátást a helyi önkormányzat köteles biztosítani a rászorulóknak, amihez támogatást kap az államtól.
Változó, hogy az önkormányzatok mennyi hozzájárulást kérnek a házi segítségnyújtásért. Van olyan település, ahol, például ha az idős, aki a gondozást igényli, havi 60 ezer forint feletti jövedelemmel, vagyis nyugdíjjal rendelkezik, 250 forintot kell fizetnie a szolgáltatásért óránként. Ha a jövedelme 40 és 60 ezer forint közötti összeg, akkor a házi ápolásért óránként 100 forintot kell fizetnie, ha pedig 40 ezer forintnál kevesebb a jövedelme, térítésmentesen veheti igénybe a házi segítségnyújtást.
Az egyik budapesti kerületben pedig 28500 forint alatti havi jövedelem esetén óránként 10, 51 301 és 57 000 forint közötti jövedelem esetén 525, 65 551 és 76 950 forint közötti rendszeres havi jövedelem esetén pedig 675 forintot kérnek a szolgáltatásért óránként. Ugyanakkor ezek a térítési díjak sincsenek kőbe vésve, a fizetendő összeg csökkenthető, illetve elengedhető, ha a kötelezett jövedelmi és vagyoni viszonyai ezt indokolttá teszik.
Mindez nem is tűnik olyan vészesnek első ránézésre, azonban idén januártól jelentősen megváltozott az idősgondozás. Eddig ugyanis minimum egy, legfeljebb napi négy óra otthoni gondozásra lehetett jogosultságot szerezni, ezt az ellátott egészségi állapotának súlyosságának függően határozták meg. Januártól azonban törölték az ellátotti szerződésekből, hogy kinek hány órányi gondozásra van szüksége. Vagyis ezzel a változtatással a legrosszabb állapotban lévő idősek kerülhetnek bajba, hiszen nekik eddig napi három-négy óra gondozás járt, mostantól viszont mindössze annyit rögzítenek a velük kötött szerződésekben, hogy kapnak majd ellátást, ám azt, hogy milyen időtartamút, már nem.
Muszáj segítséget kérni
Ennek fényében nem meglepő, hogy a legtöbb családnak jórészt saját magának kell megoldania az idős rokonról való gondoskodást. Több olyan cég is van, ami ebben segítséget nyújthat, ám azok az önkormányzati térítési díj sokszorosáért vállalja az idősek otthoni ápolását.
Az Ezüst Pálma Házi Gondozási Irodánál például napi 3 órás segítségnyújtásért 4950 forintot kérnek, viszont a honlapon feltüntetett ár csak tájékoztató jellegű, mert a végső ár függ a beteg állapotától, a látogatási alkalmak számától és az elvégzendő feladatoktól.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A budapesti Orchidea Házi Gondozó és Ápoló Szolgálatnál egy óráért 2600 forintot kérnek, ha pedig 24 órán át kell az idős rokon mellett lenni, akkor 27200 forintot kell fizetni.
Találtunk olyan céget is, ahol különböző csomagok közül választhat a család. A Nurse Háziápolási Szolgálatnál például megelégszünk azzal, hogy valaki beugrik minden nap 1 órára, segít a fürdetésben, öltözködésben, stb, és Budapest belső kerületeinek valamelyikében él a nagyi, akkor havonta 67500 forintból megúszhatjuk a dolgot. Ennél a cégnél viszont havonta 275 ezret kell fizetni, ha napi 10 órában szeretnénk a szeretett rokon mellett tudni egy segédápolót. Ők egyébként kínálnak ún. szociális csomagot is, ami a napi életvitelben történő segítségnyújtást tartalmazza (bevásárlás, fürdetés, ellátott környezetének rendbe tétele, mosogatás, kisebb takarítási feladatok, stb.). Ennek ára, ha a délutáni órákban vennénk igénybe, 108500 forint havonta.
A Klamegánál szintén több csomag közül lehet választani. Az ún. vakációs csomagot azoknak ajánlják, akik amúgy maguk látják el a gondozási feladatokat, de egy utazás miatt erre nincs lehetőségük. Ezért óránként az elvégzendő feladatok és a gondozott állapotától függően 1500-2000 forintot kell fizetni. Havi 200 ezer forintért lehet az ún. nappali csomagot választani, ez esetben hétfőtől péntekig összesen 12 órában foglalkoznak az idős rokonnal. Ez idő alatt segítenek rendet tenni, öltözködni, fürdeni, beadják a gyógyszereket. Éjszakára ugyanezért havonta 240 ezer forintot kérnek.
A cégek mellett sok szakképzett ápoló vállal idősgondozást. Találtunk olyan ápolónőt, aki óránként 2000 forintért vállal idősgondozást, de Debrecenben van olyan szakképzett szakápoló, aki napi 4 órás szolgáltatásért, az állapottól és a feladatoktól függően óránként 1000-2000 forint körüli összeget kér.
Nehéz megtalálni a megfelelő embert
Az interneten rengeteg olyan apróhirdetést lehet találni, amelyben a hozzátartozók gondozót keresnek idős szeretteik mellé. A Pénzcentrum több hirdetőt is megkeresett, szerettük volna tudni, ők mennyit kínálnak egy ápolónak, mennyit fizetnek az önkormányzati házi segítségnyújtásért, egyáltalán kérték-e azt a szolgáltatást, ám részletesen senki sem szeretett volna beszélni velünk a témáról.
Egyikük egyébként 60 éves édesanyja mellé keres gondozót, bentlakással Budapesten. Mindezért havonta nettó 150 ezer forintot kínál úgy, hogy az új gondozó kollégájával havi váltásban dolgozik. Azt a telefonban megemlítette a hirdetést feladó férfi, nagyon nehéz megbízható segítséget találni, sokan vannak, akik több ezret elkérnek óránként, aztán kiderül, nem bánnak jól a gondozottal.
Küszöbön a totális nyugdíjkáosz: nincs tovább, végre kell hajtani a krízis-protokollt Magyarországon
Ha Magyarországon sokáig halogatjuk a reformot, az egyébként is fejnehéz állami nyugdíjrendszer finanszírozása egyre súlyosabb terhet fog jelenteni.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.