A karácsonyi kiadások és a hosszú januári hónap terhei sok nyugdíjas számára komoly anyagi kihívást jelentenek.
Folyamatosan növekszik a külföldön munkát vállaló magyarok száma. Ők nemcsak magasabb bérre számíthatnak, de idősebb korukban is magasabb színvonalon élhetnek. A nyugdíj kiszámításánál ugyanis a legtöbb esetben figyelembe veszik a legrövidebb külföldi szolgálati időt is. Így akár több országból is kaphatunk egyszerre nyugdíjat, melyeket összeadva akár igen magas összeg jöhet ki.
Évről-évre nő azoknak a száma, akik külföldön vállalnak munkát, esetleg le is telepednek a választott országban. A külföldi munkavégzést számos esetben bele lehet számolni a magyar nyugdíjba, ugyanakkor akadnak kivételek is. Az egyik népszerű célállammal, az USA-val például nincs kétoldalú egyezmény életben. Az Európai Unión belül viszont egyre könnyebb helyzetben vannak a munkavállalók, akár rövidebb külfüldi munka után is igényelhetik majd az adott tagállam nyugellátását. Az EU-n belül például akkor sincs ok az aggodalomra, ha több országban is dolgoztunk, így a "felaprózott" évek miatt egy államban sem lennénk jogosultak teljes nemzeti nyugdíjra. Az egyes országokban szerzett nyugdíjjogosultságok ugyanis összeadódhatnak.
Döbbenetesen sok pénzt utalnak haza a külföldön dolgozó magyarok - KATTINTS!
A nemzetközi nyugdíjügyeket korábban leginkább kétoldalú egyezmények alapján bírálták el. A 2004-es uniós csatlakozásunk után azonban az EU rendelkezései alapján elbírált ügyek vannak túlsúlyban. Az uniós tagállamokkal fenntartott korábbi kétoldalú egyezményeket is felváltották a Közösségi rendeletek - mondta el a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság (NYUFIG) a Pénzcentrum.hu kérdésére. Az uniós tagállamokra vonatkozó rendelkezések érvényesek még Izlandra, Liechtensteinre, Norvégiára és Svájcra is.
Magyarország az utolsók között
Nemcsak uniós szinten, de a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországainak listáján is az utolsók között található a magyar nyugdíjasok átlagos havi bevétele. A 34 OECD-állam közül csak Mexikóban és Észtországban kell a 65 évnél idősebbeknek kevesebb pénzből megélniük.
KATTINTS! Kaphatsz sokkal több nyugdíjat is: 30-40 milliód lehet
Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy főleg a nyugati országokban nagyobb hagyománya van az öngondoskodásnak, így az időskori bevétel nagyobb hányadát teszik ki a fiatalabb korban félretett pénzből származó összegek. Így például a különböző nyugdíjbiztosításokban, önkéntes nyugdíjpénztárakban, nyugdíjelőtakarékossági számlán (NYESZ) vagy különböző befektetésekben kamatoztatott vagyonok.
Ebben nagy szerepe lehet annak is, hogy hazánkban van az idősebb korosztály leginkább az állami nyugdíjra utalva. Nekik szinte alig van más bevételi forrásuk, míg más országokban fontos szerepet játszanak a 65 évnél idősebbek jövedelmében a tovább folytatott (rész)munkából, valamint a tőkéből származó bevételek. (Ezek közé tartoznak a nyugdíjcélú-, és egyéb megtakarításokból származó összegek.)
Mikor kaphatok teljes nemzeti nyugdíjat?
Az unión belül aki másik államban vállal munkát, az ott helyben lesz biztosított (kivétel a kiküldetés, maximum 2 évig). A tagállamok pedig egymásnak ezt lejelentik majd. A külföldi szolgálati idő az ellátást kérő személy jogosultságának megállapítása szempontjából lehet fontos. Amennyiben ugyanis az érintett államok valamelyikében biztosítási időt szerzett (melynek feltételei országonként eltérnek), akkor az jogosultsági időként beszámítható magyar ellátása megállapításához. Az egy évnél rövidebb szolgálati időre azonban fő szabályként nem állapítanak meg a tagországok külön nyugdíjat - tájékoztatta lapunkat a NYUFIG. Az ilyen rövid időket a saját tagállami nyugdíjidőbe számítják bele.
Az Egyesült Királyságban sok összetevőtől függ, hogy mennyi nyugdíjat kaphatunk. A maximális alap állami nyugdíjat (amelynek összege jelenleg hetente 113,10 font, azaz 42 ezer forint) 30 ledolgozott év után lehet kapni. Aki ennél kevesebb ideig dolgozott, az kisebb összeget kap. Viszont ha valaki 30 évnél is többet töltött munkával, akkor igényt tarthat kiegészítő állami nyugdíjra is. Ennek összege függ a fizetés nagyságától is.
Belgiumban a nyugdíj összege függ attól, hogy mennyi időt dolgoztunk az országban (beleszámítva a betegszabadságot, munkanélküliséget fizetett szabadságot is), valamint az ezen időszak alatti kereset összege is számít. Minden ledolgozott év után a teljes nyugdíjráta 1/45-ét kaphatjuk. Az öregségi nyugdíj minimumösszege egyedülálló személy esetén 13 313 euró, azaz 3,4 millió forint évente, háztartásonként pedig 16 637 euró, azaz több mint 5 millió forint.
Németországban egy minimum biztosítotti idő (öt év) és a nyugdíjkorhatár elérése szükséges ahhoz, hogy öregségi nyugdíjban részesülhessünk. Az ellátás mértéke az átlagkereset összegétől és a ledolgozott évek számától függ. 2012-ben az átlagnyugdíj 1263 euró, azaz közel 400 ezer forint volt.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Forrás: Európai Bizottság
Több országban dolgoztam, hogyan fogják számolni a nyugdíjat?
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) alábbi példájában egy igénylő élete során három tagországban vállalt munkát. Miután mindegyik államban eléri az öregségi korhatárt, itthon elindítja a nyugdíj megállapítására vonatkozó eljárást (egyetlen bejelentéssel mind a három tagországban). A megszerzett szolgálati idő az alábbiak szerint alakult:
Összesen tehát 34 év és 209 nap szolgálati idővel rendelkezik az igénylő. Mivel Magyarországon és Ausztriában is jogosult az önálló nemzeti nyugdíjra, ezért ezekben az országokban illetékes intézmények kettős számítást fognak végezni, és mind a két államban a kedvezőbb ellátás kerül majd megállapításra. Hazánkban ez a két számítás az alábbiak szerint alakulna:
Az elméleti nyugdíj összege azt jelenti, hogy mennyi lenne az ellátás, ha az igénylő a valamnnyi tagállamban szerzett szolgálati idejét mind az adott országban szerezte volna meg. Az arányos nyugdíjat pedig az alapján számítják, ahogy az adott államban szerzett biztosítási idő aránylik a teljes szolgálati időhöz.
KATTINTS! Exportnyugdíjasok tízezrei élnek a magyar kasszából külföldön
Mivel azönálló magyar nyugdíj összege, a 106 200 forint magasabb, mint az arányos nyugdíj 88 128 forintja, ezért az előbbi kerül folyósításra. Ugyanígy Ausztriában is a kedvezőbb összeget kapja majd nyugdíjas korában az illető. Mivel Németországban viszont nem jogosult a nemzeti ellátásra, ezért onnan arányos nyugdíjat fognak folyósítani.
Mi történik, ha egyik országban sem vagyok jogosult önálló nyugdíjra?
A külföldi biztosítási idő beszámításával azok a személyek is nyugellátásban részesülhetnek, akik nem rendelkeznek önálló nemzeti ellátásra való jogosultsággal, esetükben arányos nyugdíj kiszámítására kerül sor. Minden egyes országtól járó ellátás külön-külön kerül folyósításra a nyugdíjas részére. Az ONYF alábbi példájában egy Magyarországon, Olaszországban és Ausztriában is dolgozó személy mind a három országban elérte a nyugdíjkorhatárt. Ausztriában él, ahol egyetlen igénybejelentéssel elindíthatja a nyugdíj megállapítására vonatkozó eljárást (mindegyik tagállam vonatkozásában).
Mivel egyik országban sem rendelkezik önálló nemzeti jogosultsággal, ezért minden tagállam arányos nyugdíjat fog folyósítani. Hazai vonatkozásban ez az alábbiak szerint fog alakulni:
Az adott egyezményben részes államoktól, illetve az EU érintett tagállamától járó ellátásokat, minden érintett nyugdíjbiztosítási intézmény külön-külön, a saját érvényes jogszabályai szerint folyósítja a jogosult részére.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.