2 °C Budapest

Ilyen egyszerűen kaszálhatsz te is a Bitcoinnal: így lehet elkezdeni

2017. december 20. 14:15

Az utóbbi időszakban már a csapból is Bitcoin folyik, ami nyilván annak is köszönhető, hogy az idei évben rendkívüli mértékben emelkedett a kriptovaluta értéke. Bár a növekedés egész évben tartott, most december elején valósággal elszállt az árfolyama, néhány nap alatt több ezer dollárt erősödött, meghaladva a 17 ezer dollárt. Az elképesztő emelkedésről szóló híreket látva sokan vannak, akik szeretnének részt venni a szuperpénznek is nevezett kriptovaluta szárnyalásában. Az alábbiakban azt szedtük össze, hogy hogyan lehet hozzáfogni a digitális vagyon felhalmozásához.

Egy évvel ezelőtt még csak 780 dollárt ért egy Bitcoin, mostanra azonban már 17 ezer dollár felett jár az árfolyam. Az elképesztő erősödést látva sokan érzik úgy, hogy kimaradnak valamiből, aminek most már ők is szeretnének a részese lenni, noha nem sokkal korábban talán még nem is tudtak a kriptovaluták létezéséről. De egyáltalán hogyan tehetünk szert Bitcoinra?

Először is szükségünk lesz egy úgynevezett tárcára, amelyben később tárolhatjuk Bitcoinjainkat. Ez a tárca hasonlítható a bankoknál vezetett hagyományos bankszámlákhoz is, hiszen a Bitcoinban álló pénzünk csak digitális formában fog létezni.

Ugyanakkor nem árt észben tartani, hogy amennyiben elfelejtjük a pénztárcába való belépéshez szükséges kódokat, akkor nem fogunk tudni hozzáférni a pénzünkhöz.

A Bitcoin tárolására mostanra több lehetőség is adott. Digitális pénzünket tarthatjuk a számítógép merevlemezén egy erre alkalmas program használatával; tárolhatjuk online valamely szolgáltató segítségével; de már olyan szolgáltatók is léteznek, melyek segítségével offline is tárolhatjuk a már megvásárolt Bitcoinokat.

Természetesen mindegyik tárolási módnak van előnye és hátránya is. Kényelem, valamint az aktív kereskedés szempontjából az online tárolás tűnik a legmegfelelőbbnek. Ugyanakkor nem árt tisztában lenni vele, hogy már többször is előfordult, hogy hackerek nagy mennyiségben loptak el Bitcoinokat. A számítógép merevlemeze pedig megsérülhet, tehát ez a módszer sem 100 százalékos, persze biztonsági másolatok gyakori készítésével minimalizálhatjuk a kockázatot.

A tárca létrehozásához le kell töltenünk egy kliensprogramot, amellyel a telepítést követően létre is hozhatjuk a tárcánkat. Több ilyen program közül is válogathatunk már, ezek között magyar nyelvűek is találhatóak. A tárca létrehozásakor kapunk egy 12 szóból álló mondatot, amelynek a megőrzése rendkívül fontos. Később ugyanis, egy esetleges meghibásodás esetében csak ennek a 12 szónak a birtokában leszünk képesek visszaszerezni a tárcánk, és ezzel a benne lévő Bitcoinok feletti ellenőrzést.

Ha minden rendben, akkor el is készül az első tárcánk, amely egy alfanumerikus karaktersorozatként fog megjelenni a szemünk előtt. Tulajdonképpen ez fog számlaszámként működni, ezt kell megadnunk, ha utalást várunk valakitől, és mi is erről fogunk tudni utalni másoknak.

A tárca elkészülte után már hozzá is láthatunk a Bitcoinok megvásárlásához. Ehhez találnunk kell egy váltót, melyek között már szintén válogathatunk. Ezek között eltérés lehet abból a szempontból, hogy milyen fizetési módszereket fogadnak el (például banki átutalás, hitelkártya, stb.). A váltók egyéb szempontok alapján is különbözhetnek egymástól, ezért érdemes még a használatuk előtt összevetni őket egymással.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Bitcoint persze vehetünk a tőzsdék többségén is. Fontos, hogy amennyiben aktívan szeretnénk kereskedni, akkor körültekintően válasszunk tőzsdét, mivel egyrészt ezek többnyire igen szabályozatlanok, másrészt ezeknél is előfordul, hogy megtámadják őket a hackerek. Érdemes olyan tőzsdét választani, amelyek már most is jelentősebb forgalmat bonyolítanak.

Hogyan tudjuk eladni?

Mi történik akkor, ha az előbbieken már mind túl vagyunk, sőt, kerestünk is a tőzsdézésen, és most szeretnénk megválni Bitcoinjainktól? Nos, erre is több lehetőségünk van, azonban fontos tudni, hogy a kiszálláskor jellemzően jóval nagyobb költségeink keletkeznek, mint a beszálláskor.

A Bitcoinokat eladhatjuk online felületen is, de ATM-en keresztül is felvehetjük őket. Utóbbi azonban még drágább, ráadásul Magyarországon nagyon kevés található belőlük, még Budapesten is csak két Bitcoinos ATM üzemel. A kriptovalutáinkat a tőzsdén is eladhatjuk, illetve innen ki is utalhatjuk a megkapott pénzt, de ez több napos folyamat is lehet.

Jól jönne egy kis mellékes, így karácsony előtt?

Pénzcentrum kalkulátorával könnyedén megtalálhatod a legolcsóbb gyorskölcsönt. De, hogy ne a sötétben tapogatózz, mi is elvégeztünk neked egy példaszámítást: kalkulátorunkban 300 ezer forintos hitelösszeget, és 36 hónapos futamidőt adtunk meg. A THM-ek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót a CIB Bank nyújtja (THM 11,73%), de nem sokkal marad el ettől az MKB Bank (THM 13,81%) ajánlata sem. Emellett érdemes még megemlíteni a Cofidis, a Budapest Bank, illetve a Providentgyorskölcsönét is. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát.

A magas hozam, magas kockázat

Természetesen mindenki szeretne aprópénzből mesés vagyont építeni, és jelenleg úgy tűnik, hogy a Bitcoin erre teljesen alkalmas is. Azt azonban érdemes észben tartani, hogy a Bitcoin árfolyama nem csak emelkedés, hanem zuhanás terén is képes maradandót alkotni. Egy-egy - fentebb említett - hackertámadás után már többször előfordult, hogy beszakadt az árfolyam, de ugyanez történt akkor is, amikor idén szeptemberben olyan hírek kerültek nyilvánosságra, hogy Kínában a Bitcoin-tőzsdék bezárására készülnek.

A Portfolio októberi Öngondoskodás 2017 konferenciáján is szó volt a kirptopénzekről (ezek közé tartozik a BitCoin is). Gabler Gergely, az MNB Speciális kompetencia igazgatóság igazgatója a kriptopénzekben rejlő lehetőségekre és kockázatokra hívta fel a figyelmet előadásában, melyek közül kiemelkedik, hogy nem feltétlenül érdemes ezekre az eszközökre pénzként tekinteni. Az MNB-s vezető előadásában elmondta:

  • A kriptovalutákra sokan úgy tekintenek, mintha valamiféle pénz lenne, de ezt az előadó szerint a pénzelmélet is cáfolja, és igazából a bitcoin és a kriptovaluták egy igazán nagy problémája az értékállóság. Alternatív befektetésnek szerinte jó eszköz a kriptopénz, ha megvan hozzá a befektetői attitűd, de semmiképpen sem pénzt helyettesítő eszközökről beszélünk.
  • Az MNB komolyan foglalkozik a kriptovalutákkal, főként, hogy a piacon is kezdenek nagyon felfutni. Szerinte a blockchain teljesen forradalmasíthatja a pénzügyi átutalási rendszert (2019-től egyébként az azonnali átutalási rendszer is elkezd majd működni a magyar pénzpiacon).
  • Felhívja a figyelmet arra, hogy a kriptovaluták a csalásnak is nagy teret engednek, példaként említi itt az előadó a onecoint. Veszélyt jelent tovább a kriptovaluták piacának nem központosított volna, szerteágazóan működnek a világban, így pedig nehéz ezeket felügyelni vagy követni. Kiemeli ugyanakkor, hogy a Bitcoin mögött lévő algoritmus garantálja, hogy a Bitcoin nem csalás, miközben a onecoint egyértelműen annak lehet tekinteni.
  • A kriptovaluták piacát mindenképpen érdemes lenne szabályozni, már csak azért is, mert a jelenlegi működés mellett nem fair versenyelőnyt élveznek a szabályozott piaci szereplőkhöz és termékekhez képest - hangsúlyozta.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
KonyhaKontrolling  |  2024. november 22. 07:48
Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számo...
MEDIA1  |  2024. november 21. 19:23
Bár a jelek arra utaltak, hogy Ördög Nóráék lesznek a műsorvezetői, valójában Kasza Tibor kapta a fe...
Kiszámoló  |  2024. november 21. 18:39
Írtam a Curve-ről egy update cikket nemrég. Akkor vettem észre, hogy a Curve lehetőséget ad a bankká...
Holdblog  |  2024. november 21. 07:52
Kezdetben a közösségi média csupán izgalmas újdonságnak tűnt, amiről senki sem gondolta volna, hogy...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. november 22. 08:04