Az elmúlt hónapokban a kórházak újszülött osztályain több tucat csecsemőt hagytak el szüleik, akik nem tudtak vagy nem kívántak gondoskodni róluk.
Szeptember elsején kezdődik a tanév, a gyermekek az iskolában pedig az ebéd után könnyen elcsábulnak az iskolai büfében még egy pizzaszeletre, kakaós csigára vagy cukorkára. Így egy hónapban észrevétlenül is elkölthetnek több ezer forintot is a gyerekek. Érdemes ezért az iskolakezdés előtt átbeszélni velük a pénzköltés szabályait.
Családonként eltér, ki mennyi zsebpénzt ad a gyermekének, illetve hogy a zsebpénzen felül adnak-e kisebb-nagyobb összeget a diáknak arra az esetre, ha napközben megéhezik és vásárolna valamit az iskolai büfében. Néhány szülőt megkérdezve kiderült:
A pénz ráadásul többnyire üdítőre, cukorkára, édességre megy el - olvasható a K&H Bank közleményében.
Ahhoz, hogy a fiatal minél korábban megtanulja a felelős költés szabályait, a szülőknek kell néhány szabályt lefektetni és betartatni.
- 1. Év elején határozzunk meg a zsebpénz keretösszegét, és a gyermek életkorának megfelelően határozzuk meg azt is, hogy naponta, hetente, kéthetente vagy havonta adjuk-e oda a megállapított összeget. Minél fiatalabb a gyerek, annál inkább azonnal akarja elkölteni a pénzt, így az elején jobb, ha csak maximum egy heti zsebpénzt adunk.
- 2. Döntsük el, a zsebpénzből kell-e a büféköltést is fedezni, vagy arra külön adunk valamekkora összeget. Első-második osztályban praktikusabb, ha a szülők megnézik az árakat, és egy hétre 2-300 forintot adnak legfeljebb büfézni.
- 3. Tisztázzuk előre a gyerekkel azt is, körülbelül hány alkalomra lesz elegendő a pénze: például 300 forintból minden második nap vehet egy nápolyi szeletet vagy cukorkát. Ha még nehezen osztja be a pénzt, előre meghatározhatjuk, hogy csak hétfőn és szerdán, vagy mely napokon szabad az iskolai büfében vásárolni.
- 4. Ha a diák már első nap elkölti a teljes összeget, azt semmiképp se pótoljuk. Ha éhségre hivatkozik, adjunk neki otthon készített szendvicset, limonádét, gyümölcsöt, de soha ne édességet. A gyerekpszichológusok szerint a negatív élmények szükségesek ahhoz, hogy a fiatal megtanulja, döntései következményekkel járnak.
- 5. Az előre meghatározott összeget minden héten adjuk át akkor is, ha előtte nem költötte el a pénzt. Biztassuk arra, hogy ha nem vesz magának minden alkalommal cukorkát vagy üdítőt, hanem félreteszi a pénzt, azt összegyűjtve nagyobb összeghez is juthat, amiből valami drágább dolgot, akár játékot is vehet magának. Így megtanulja azt is, hogy egy távolabbi cél elérése érdekében lemondjon egy pillanatnyi jó dologról.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.