A De Beers, a világ legnagyobb nyersgyémánt forrással rendelkező vállalata a héten bejelentette, hogy leállítja a botswanai termelést négyből két gyárában, mivel a kereslet erősen megcsappant a drágakő iránt. A másik két gyár azonban várhatóan hasonló sorsra jut áprilisban.
A világpiacot domináló Debswana, a De Beers és a botswanai kormány által közösen létrehozott vállalata a világ gyémántjainak 50 százalékát termeli ki. A dél-afrikai országban működő négy gyárból kettő már biztosan nem termel többet idén a drágakőből, a másik kettő pedig, melyeket a világ legértékesebb kitermelőhelyeinek tartanak, legalább április végéig felfüggeszti tevékenységét.
A kitermelést egyébként decemberben már majdnem teljesen leállították, karácsonykor ugyanis a munkások szabadságra mentek, majd mikor visszatértek, már csak fenntartási munkálatok folytak. Kedden a cég 5,5 ezer munkásából néhány ezret már kényszerszabadságra küldtek, további 580 munkavállalótól pedig végleg megváltak, tekintettel a lecsökkent termelési igényre.
A termelés szüneteltetése meglehetősen nehezen érinti majd Botswanat, hiszen az ország a gyémántnak köszönhetően az egyik legstabilabb gazdaságot tudhatja magáénak egész Afrikában. A kormány bevételeinek 30 százaléka ugyanis a gyémántból, illetve annak exportjából származik.
Utoljára egyébként a gyár bezárására a harmincas években, vagyis a gazdasági világválság idején került sor.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.