A 2008-as év rettenetes volt a legtöbb befektető számára. Bár Alan Greenspan, a Federal Reserve volt elnöke szerint 100 évente egyszer van ilyen válság, itt van néhány ötlet, hogyan kerülhetjük el a bukást a legközelebbi esetkor.
- Mindig nézzük meg mibe fektetünk. Akármilyen jó szándékúak is a baráti tanácsok, a portfólió-menedzserek ajánlásai, ne higgyünk bennük, amíg meg nem győződtünk arról, miről is van szó valójában. Végül is a mi pénzünkről van szó.
- Ne tegyünk pénzt olyan megtakarításba, amelyet nem értünk kristálytisztán. Legyen szó garantált befektetési alapokról, strukturált papírokról, vagy csak szimplán egy cégről, melynek nem értjük a működését: a nem átlátható feltételek kellemetlen meglepetéseket tudnak okozni.
- Soha ne fektessünk egyetlen cég papírjába, bármilyen jók is legyenek az ajánlásai. Legyen szó hazai részvényekről, vagy külföldi befektetési bankok papírjairól, mindig érdemes több különféle formában tartani a pénzünket. Az OTP részvénye lehet az elrettentő példa: hiába stabil régiós bank, az idén csaknem 9 000 forintról indult, és november közepén 2 320 forinton is forgott az árfolyam.
- A múltbeli teljesítmény semmilyen összefüggésben nincs a jövőbenivel. Alapszabály, mégis sokan sokszor elfeledkeznek róla. Azért, mert egy befektetés remek hozamokat produkált az elmúlt időszakban, még semmi nem garantálja, hogy ez a jövőben is így lesz, sőt: az idei év bebizonyította, hogy a legjövedelmezőbb papírok tudják a legnagyobbat bukni, ha itt van az eladás ideje.
- Ne keverjük a valószínűtlent a lehetetlennel! A mögöttünk álló esztendő eseményei bebizonyították: sok minden megtörténhet, ami eddig a legrosszabb álmokban sem fordulhatott elő. Ha csak állunk és bizonygatjuk, hogy ennél már tényleg nem lehet rosszabb valószínűleg a rémálmainknál is nagyobbat fogunk bukni.
- Nagymamának mindig igaza van, avagy amit ma félretehetsz, ne halaszd holnapra! Minden pénz, amit félrerakunk, később bevételként fog jelentkezni. Ha hitelekből messzebbre nyújtózunk, mint ameddig a takarónk ér, hamar megfázás, akarom mondani, csőd lesz a vége.
- Kötvények! Bár a kockázatkedvelő tőzsdézők körében nem örvendenek túl nagy népszerűségnek, az államkötvények mégis számtalanszor bebizonyították már értékállóságukat, ha nagy a baj.
- Kerüljük el a felesleges kockázatokat! A magas kockázat/magas hozam típusú befektetések tényleg csak a hozzáértőknek valóak, akiknek ráadásul kötélből vannak az idegeik. Tartsuk észben: a legnagyobb bukásokat a megvásárolt papírokkal lehet összehozni, nem azokkal, amikből kimaradtunk!
- Bánjunk az előrejelzésekkel csínján! Bármit is mondjanak az előrejelzések, érdemes egy kicsit alacsonyabbra tenni a mércét: különösen igaz ez akkor, ha a jóslatok emelkedést valószínűsítenek. Egy évvel ezelőtt még csupa olyan előrejelzés látott napvilágot, mely szerint nem olyan nagy a baj. Dehogynem.
- Ne jósolgassunk! Ne próbáljuk meg kitalálni, hol lehet egy árfolyam alja-teteje. Hiába vált olcsóvá egy részvény, még nem jelenti azt, hogy nem veszíthet további 40-50 százalékot az árfolyamából! Ússzunk az árral, akkor szálljunk csak be, ha tisztán kialakult a haladási irány.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.