2008. január 1-jétől indul a választható portfoliós rendszer az OTP Magánnyugdíjpénztárnál
Az OTP Magánnyugdíjpénztár (OTP MNYP) a kötelező törvényi előíráshoz képest egy évvel korábban, 2008. január 1-jével elindítja a választható portfoliós rendszert, amely lehetővé teszi, hogy a magánnyugdíjpénztárba befizetett tagdíjakat a pénztártagok az általuk kiválasztott kockázatú befektetési csomagnak megfelelő várható hozam mellett fektessék be. Ezzel lehetővé válik, hogy az eltérő életkorú, különböző kockázatvállalási hajlandósággal és szemlélettel rendelkező pénztártagok a számukra legkedvezőbb megtakarítási formát válasszák, a magánnyugdíjpénztár pedig még nagyobb mértékben tudja elősegíteni tagjai számára egy megfelelő mértékű nyugdíj elérését.
A magánnyugdíjról és magánnyugdíjakról szóló törvény 2009. január 1-jei hatállyal valamennyi magánnyugdíjpénztár számára kötelezővé teszi az ún. választható portfoliós rendszer bevezetését, amely a tagok számára az eddigi egységes befektetési stratégia helyett három, egymástól eltérő kockázatú lehetőséget kínál fel. Az OTP Magánnyugdíjpénztár a kötelező törvényi előírást megelőzően egy évvel korábban, 2008. január 1-jével bevezeti a többportfoliós rendszert.
"A nemzetközi tapasztalat azt mutatja, hogy eredményesebb a vagyonkezelés, ha a pénztár a befektetéseket a pénztártagok életpályájához, hozamelvárásához és kockázatvállalási hajlandóságához igazítja. Éppen ezért mindent megtettünk annak érdekében, hogy a tagok számára kedvező új rendszert minél hamarabb bevezessük. A szükséges előkészítéseket követően végül idén májusban döntöttünk úgy, hogy jövő év elejétől elindítjuk a választható portfoliós rendszert." - tette hozzá Nagy Csaba, az OTP Magánnyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója. Elképzelésünk szerint az OTP MNYP indulása megmozgatja a piacot, és hamarosan több magánnyugdíjpénztár is elindítja a több portfoliós rendszert, a korábbinál nagyobb versenyt indukálva ezzel a magánnyugdíjpénztári piacon."
A nyugdíjpénztárak által alkalmazható vagyonkezelési elvek vonatkozásában a jogszabályok meghatározzák az egyes vásárolható értékpapírfajták körét, valamint az egyes értékpapírfajták portfolión belüli összetételi arányaira vonatkozó alsó és felső korlátokat is. Ez a pénztártagok vagyonának védelmét szolgálja, elkerülendő azt, hogy a minél nagyobb hozamok elérése érdekében túlzottan kockázatos portfoliót alakítson ki bármelyik vagyonkezeléssel foglalkozó intézmény.
Az OTP MNYP tagjai a törvényi előírásoknak megfelelően három befektetési csomag közül választhatnak. A legfeljebb tízszázalékos részvényarányt tartalmazó "Klasszikus" portfolió azoknak ajánlható, akik öt éven belül mennek nyugdíjba. Akiknek a nyugdíjazásáig tizenöt évnél kevesebb van hátra, azoknak a 10-40 százalék közötti részvényarányos "Kiegyensúlyozott" csomag javasolt. A fiatalok számára kialakított ún. Növekedési portfolió a legdinamikusabb, ahol negyven százalék feletti a részvények aránya.
Az OTP MNYP a már 2006-ban is hozzájuk tartozó tagjait 2007. június végéig tájékoztatta írásban a portfolióválasztás lehetőségéről, a legfontosabb tudnivalókról, és juttatta el hozzájuk a választáshoz szükséges adatlapot. A 2007-ben belépők 2007 októberében kapnak tájékoztatást. A Pénztár 2007. december 1-jéig várja a tagok visszajelzéseit. Azok, akik eddig a határideig nem választanak portfoliót, a törvényi előírás szerint automatikusan betagozódnak az egyes befektetési csomagokba. Ezt követően a tagok egyénileg, tetszőleges időpontban, de legfeljebb hat havonta választhatnak portfoliót.
Egy számpélda
Természetesen a múltbeli teljesítmények, hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményekre, hozamokra, az alábbi adatok azt illusztrálják, hogy az OTP Magánnyugdíjpénztár által kínált választható portfoliókban hogyan alakult volna a nyugdíjcélú megtakarítás értéke, ha már 10 évvel ezelőtt lehetőség lett volna a portfolió-választásra.
A 10 éves mérési időtávon látható, hogy a várható hozamrangsornak megfelelően a "Növekedési" portfolió referenciaindexe teljesített a legjobban, de rövidebb távon árfolyama ingadozik, azaz valóban hosszú távon érdemes gondolkodni benne. A bemutatott adatok megerősítik az évtizedes idősorok elemzésén alapuló gyakorlatot, hogy hosszú távon a részvénybefektetések teljesítménye meghaladja a kötvény befektetések hozamát.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Hogyan lehet portfoliót választani?
A választható portfoliós rendszer 2008. január 1-jei indulását megelőzően egy alkalommal van lehetőség portfolióválasztásra. A kitöltött Portfolióválasztó adatlapok Pénztárba történő beérkezési határideje 2007. december 1. A továbbiakban tetszőleges időpontban, de legfeljebb hat havonta Portfolióválasztó adatlap kitöltésével, és az adatlap Pénztárhoz postai úton vagy személyesen történő eljuttatásával van mód a portfolióváltásra. A Portfolióválasztó adatlap letölthető az OTP Magánnyugdíjpénztár honlapjáról: www.otpnyugdij.hu. A Pénztárba történő belépéskor (és más pénztárból történő átlépéskor) szintén lehetőség van Portfolióválasztásra, a belépési nyilatkozat erre vonatkozó részének kitöltésével.
Mi történik, ha nincs portfolióválasztás?
Automatikus besorolás történik, vagyis: a magánnyugdíjpénztári törvény előírásai alapján a Pénztár a tagok egyéni számláit a nyugdíjkorhatárukig hátralévő idő szerint sorolja be a választható portfoliók valamelyikébe.
Honnan lehet értesülni a befektetés teljesítményéről?
A Pénztár internetes honlapján 2008. januárjától naponta közzéteszi az egyes választható portfoliók teljesítményét reprezentáló, piaci alapon számított árfolyamadatokat. Ezen túlmenően a Pénztár évente valamennyi pénztártagnak részletes értesítőt küld az egyéni számláján felhalmozott vagyonról, amely többek között tartalmazza
· a tag által választott befektetési portfolió(k) megnevezését,
· a választható befektetési portfoliók közötti tárgyévi váltások költségeit,
· az egyes portfoliókban elért tárgyévi hozamát.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.