Több jelentős magyarországi galériáról elterjedt már, hogy azt fontolgatja: létrehoz egy olyan befektetési alapot, amely műkincsekbe invesztál, és befektetési jegyeit bárki megveheti. A műkincsekbe fektető alapok külföldön már jól ismertek, sőt aki nagyon akarja, meg is, vásárolhatja a legnagyobb európai műkincsalapcsalád valamelyik tagját külföldön. A magyar jogalkotás azonban nem kedvez a műkincsalapok létrejöttének - írja a Népszabadság.
A műkincsalap azonban főleg azoknak a közepes nagyságú vagyonú befektetőknek lenne hasznos, akiknek így elérhetővé tenné az igen szép hozamokkal kecsegtető műtárgybefektetést. A tízéves futamidejű, 2004-ben létrehozott londoni The Fine Art Fund tavaly 59,47 százalékos hozamot ért el, míg a magyar műtárgypiacon az árak tíz év alatt négy-hatszorosukra emelkedtek. Az alapokon keresztül elérhetővé válna a műtárgypiac azoknak is, akik egymaguk nem tudnak jelentősebb műveket megvásárolni, vagy ha egy-két alkotásra tudnak is áldozni, inkább több művész munkáit tartalmazó, ezért kevésbé kockázatos anyagba invesztálnának, arra pedig végképp nincs pénzük, hogy különböző művészeti korszakokat felölelő (ezért a divathullámok miatti ármozgásoknak kevésbé kitett) festményportfóliót építsenek ki.
A The Fine Art Fund tőkéjének 30-35 százalékát klasszikus művekbe, 10-20 százalékát impresszionista festők alkotásaiba, 15-20 százalékát modern művészekbe, 30-40 százalékát 1960 és 1985 között alkotó kortársakba, 5-10 százalékát pedig a legkockázatosabb, de legnagyobb hasznot ígérő ma alkotó kortársak műveibe fekteti be. Ilyen portfólió összeállításához egy-egy befektetőnek tetemes vagyonra lenne szüksége.
A műtárgyak piaca ráadásul sokkal kevésbé likvid, mint más befektetési formáké egy ilyen alap viszont csökkenti annak a kockázatát, hogy egy művet a következő negyedévben megtartott aukción csak nyomott áron lehet eladni. A műtárgy mint befektetés kiválóan kiegészít egy kötvényekből és részvényekből álló befektetési portfóliót, a műalkotások hozamát mérő Mei/Moses index például semmilyen összefüggést nem mutat a részvény- és kötvénypiacokkal, gazdasági válságok vagy háborúk idején viszont kiemelkedően jól teljesít. A műkincsek áremelkedése ilyenkor ellensúlyozza a többi befektetés negatív hozamát.
A hazai tőkepiaci törvény a befektetési eszközök között nem sorolja fel a műkincset, ezért egyelőre valóban nem lehet műkincsekbe fektető alapot létrehozni. Létezhet azonban olyan alap, amely egyfajta kockázatitőke-alapként, cégekbe fektet be, olyanokba, amelyek a műkincseket birtokolják. A műkincsalapok valójában külföldön is így működnek. A The Fine Art Fund londoni befektetési alapkezelője jogilag offshore cégek számára veszi a festményeket. A The Fine Art Fund befektetői ezekben az offshore cégekben szereznek tulajdonosi hányadot. - A cégforma hasonló a magyarországi betéti társaságokhoz, ahol az alapkezelő cég a beltag, a befektetők a kültagok. Az alap futamidejének lejártakor a vállalkozást jogilag felszámolják, és a tagok befektetésük arányában részesednek az eladott műtárgyak hozamából.
Ez a forma azonban Magyarországon nem tudna működni, mert ha például egy befektető eladja részesedését, taggyűlést kellene összehívnia a cégnek, a többi tulajdonos pedig elővásárlási joggal élhetne.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Műkincsalap hiányában a pénzesebb magyar érdeklődőknek marad a műtárgyvásárlás, amikor viszont egyedül viseli az értékbecslés, tárolás, őrzés, restaurálás, biztosítás díját.
A londoni The Fine Art Fund meg tudta oldani azt is, amitől a szakemberek itthon tartanak. Olyan négyszintű döntéshozatali rendszert alakított ki, amelyben az alap műkincsvásárlóit és alapkezelőit is ellenőrzik, így nincs bennfentes kereskedelem, és a galériások sem tudják a máshol el nem adható portékákat kis protekcióval betolni az alapba. A művészeti tanácsadókat és alapkezelőket ráadásul csak a futamidő lejárta után, az alap hozamából fizetik ki. Ez a rendszer persze költséges, hiszen sok szakértőt kell foglalkoztatni.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.