2 °C Budapest

Te odafigyelsz, hogy miben fial a pénzed?

Pénzcentrum
2007. június 29. 12:00

Azzal mindenki tisztában van, hogy egyáltalán nem mindegy, milyen befektetési formát választunk pénzünk gyarapítására. Hozamok, kockázatok és persze a likviditás szempontjából sem mindegy, hogy a részvények, vagy betétek mellett tesszük le voksunkat. Azonban emellett egy másik dimenzió is egyre fontosabbá válik befektetéseink megválasztásában.

Egy újabb betűszó: SRI

Egyre égetőbb problémát jelent a globális felmelegedés, a klímaváltozás, szinte nincs olyan nap, hogy ne futnánk össze a témával valamelyik médiumban. Talán éppen emiatt is egyre többen kezdenek figyelmet fordítani arra is, hogy befektetésük a számukra megfelelő hozamszint mellett az hozzájáruljon a társadalmi fejlődéshez, az élhetőbb környezethez.

Már meg is találták a megfelelő betűszót arra a befektetői magatartásra, mikor odafigyelünk arra, hogy hogyan, milyen módon kerül felhasználásra pénzünk, milyen hatással bír az a társadalomra, környezetünkre, mégpedig ez a társadalmilag felelős befektetés, angolul Socially Responsible Investment (SRI). Más néven etikus befektetésként is rálelhetünk erre a befektetési stratégiára.

Legkönnyebben talán egy másik betűszó segítségével lehet megfogni e felelős gondolkodás lényegét, ez pedig a talán többeknek már ismerősebben csengő CSR (Company Social Responsibility), vagyis a társadalmilag felelős vállalatok. Vagyis tehát akkor leszünk SRI-befektetők, amennyiben olyan vállalatokba fektetjük pénzünket, amely CSR, vagyis tevékenysége nincs káros hatással sem a társadalomra, sem a környezetre.

Miért lehet érdemes ilyen befektetéseket választani?

A kérdés feltétele szinte felesleges, hiszen maga az SRI definiíciója, a mögötte rejlő elgondolás alapvetően magyarázza a befektetői gondolkodásmód megváltozásának szükségességét.

Hogyan válhatunk felelős befektetőkké?

Az SRI-ben gondolkodó befektetők általában a következő stratégiák mentén indulhatnak el: az előzetes szűrés, a kollektív befektetések, illetve a részvényesi érdekérvényesítés lehetőségei.

A három stratégia közül természetesen a kisbefektetők számára a legkönnyebben, s leginkább megvalósítható a kollektív befektetésekbe való pénzelhelyezés motívuma. Ezek tipikusan befektetési alapokat, nyugdíjalapokat, egyéb pénztárakat jelentenek.

Az előzetes szűrés (milyen vállalatokat választanak, pozitív, negatív szűrés alapján), valamint a részvényesi érdekérvényesítés technikáját inkább az intézményi befektetők, a kockázati tőke képes megvalósítani.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Mit választhatunk, mit érdemes választani?

Hazánkban egyelőre újdonságként hat a felelős befektetések fogalma, világa, ez azonban a jövőben várhatóan megváltozik majd. Mint arról a héten hírt adtunk várhatóan megjelenik hazánkban is az első társadalmilag felelős befektetési alap.

A világban azonban egyre több és több lehetőség, befektetési alap közül választhatunk. Mielőtt az alapok világára térnénk, szót ejtünk az SRI-indexekről, természetesen a teljesség igénye nélkül.

Az 1999 óta rendszeresen publikált Dow Jones Sustainability Indexek az első olyan globális indexek, melyek révén mérhetővé vált a társadalmilag felelős vállalatok teljesítményének mérése.

Egy másik összehasonlítási, igazodási lehetőséget a 2001 óta publikált FTSE4Good indexek nyújtanak.


Mindeközben néhány FTSE World Indexek az alábbiak szerint alakultak (az összehasonlítás kedvéért):


Rövid távon úgy tűnik a hozamok egyenlőre hozam szempontjából nem tűnhetnek kecsegtetőnek ezek a vállalatok, ám hoszzú távon midnenképpen lehet benne fantázia a fenntartható technológia miatt.

Hogy milyen társadalmilag felelős befektetési alapok közül választhatunk? A választásban segítségünkre lehet a SocialFunds.com, innen csemegézünk most.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. november 21. 19:23
Bár a jelek arra utaltak, hogy Ördög Nóráék lesznek a műsorvezetői, valójában Kasza Tibor kapta a fe...
Kiszámoló  |  2024. november 21. 18:39
Írtam a Curve-ről egy update cikket nemrég. Akkor vettem észre, hogy a Curve lehetőséget ad a bankká...
Holdblog  |  2024. november 21. 07:52
Kezdetben a közösségi média csupán izgalmas újdonságnak tűnt, amiről senki sem gondolta volna, hogy...
Kasza Elliott-tal  |  2024. november 15. 18:35
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a he...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?