Stagnálás 20 helyszínen látható, míg emelkedés sehol sem tapasztalható.
Megbecsülés, jó fizetés, fejlődési lehetőség - mindez igen csábító, nem véletlen, hogy rengeteg magyar orvos próbál szerencsét külföldön. Aki mégis visszatér Magyarországra, elsősorban családi okok miatt dönt így. Így volt ezzel Péter és Pál is, akik a Pénzcentrumnak meséltek arról, milyen az élet kint, és milyen most, hogy újra Magyarországon élnek.
"Kövezzen meg, havonta 4500 eurót keresek" - mondja Péter, aki 2012-ig dolgozott Budapesten. Szakmai indokok alapján döntött úgy, hogy külföldre költözik, látni szerette volna, máshol hogyan működik az egészségügyi rendszer, ki akarta próbálni magát.
"Májusban kezdtem el németül tanulni, augusztusban megszereztem a B2-es nyelvvizsgát, decemberben kaptam állást" - mondja a Pénzcentrumnak. Ahogy sok más magyar orvos, ő is ügynökségen keresztül helyezkedett el. A felesége otthon maradt a kisgyerekükkel, és hamarosan ismét várandós lett, így nem tudott munkát vállalni. Nem volt segítsége sem, a környéken nem volt barát vagy rokon, ezért úgy döntöttek, jobb lenne, ha közelebb lennének a családhoz, így Németországból átköltöztek Ausztriába.
- magyarázza. Béreltek egy kis házat, ez havonta 1000 euróba került, és kint a megélhetési költségek is magasabbak voltak, mint Magyarországon. A felesége a két kisgyerek miatt nem tudott munkát vállalni. Épp ezért úgy határoztak, visszaköltöznek Magyarországra. "Én továbbra is Burgenland tartományban dolgozom. Vettünk hitelre egy házat Magyarországon, az osztrák határhoz közeli egyik településen. Van két autónk, szintén hitelből. Viszont mivel biztos állásom van, nem kell ezek miatt aggódnom, ahogy azon sem kell törni a fejünket, elmenjünk-e nyaralni" - jegyzi meg.
Péter egyébként szeretett volna Magyarországon munkát vállalni, de azt mondja, folyton falakba ütközik. "Nyilván nem tudok annyit keresni itthon, mint odakint, de csak más lenne magyar nyelven dolgozni, magyarokat gyógyítani". Arra a kérdésre, miért nem sikerül Magyarországon elhelyezkednie, azt mondja, a bértárgyalásokon bukik meg általában a dolog.
"Ortopéd traumatológiai szakvizsgával rendelkezem, olyan szakterületen dolgozom, amin csak kevesen.
Márpedig nekem nem mindegy, mennyi pénzt viszek haza havonta: 100 ezer forintba kerül a két autónk törlesztője, háromszázezer a házunké. Csak a hitel törlesztésére elmegy havonta 400 ezer forint. Ha ehhez még hozzáadjuk a többi kiadást, vagyis a rezsit, a bevásárlást, a két gyerekkel járó költségeket, úgy havonta 600-700 ezer forintnál tartunk" - magyarázza.
"Nem csak a pénz számít persze" - teszi gyorsan hozzá. Kint nehéz beilleszkedni, Burgenlandban például különösen nehéz szerinte. Viszont ha valaki szakmailag bizonyít, ha híre megy annak, hogy ő jó orvos, keresik.
- meséli. Szakmailag pedig folyamatos fejlődésre buzdítják a főnökei. "Ha például látok egy továbbképzést Svájcban, aminek köszönhetően fejlődhetek, új dolgokat tanulhatok, és 2000 svájci frankba kerül, akkor a munkahelyem ebből 1500-at kifizet, a maradék 500-at ugyan én állom, de jóváírhatom az adóból. Ha szükségem van egy új, nagyítós szemüvegre vagy egy szakkönyvre, megvásárolom, de szintén leírhatom az adóból. Ha én szeretnék kipróbálni valamilyen új eszközt, azt mondják, rendeljem meg, próbáljam ki, és ha mégsem tudom úgy használni, vagy nem jön be, akkor visszaküldjük. Olyat itt nem mondanak, ha szükségem van valamire, hogy oldjam meg mással" - mondja Péter. Emellett a kórháztól kap benzinpénzt, havi 192 eurót, valamint gyerekenként 14 euró gyermektartási támogatást is.
Mindennek ellenére szívesen hazajönne és felhagyna az ingázással, ha egy magyar kórházban megfizetnék - azt mondja, a mostani fizetésének 80 százalékával már elégedett lenne - és hasonlóan támogatnák, ahogy Ausztriában teszik.
Azt, hogy nem könnyű munkát találnia Magyarországon a külföldről hazatelepülő orvosoknak, Pál is megerősíti. Nevét kérésére a cikkben megváltoztattuk.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- mondja. Arra a kérdésre, hogy ha itthon kevés az orvos, nagy a munkaerőhiány, mégis miért nem kapkodnak a külföldön tapasztalatra szert tevő orvosokra, ezt válaszolja:
Végül tavaly mégis hazaköltöztek a feleségével és a gyerekeikkel, és örül, hogy az osztrák határhoz közeli szülővárosában sikerült egy nyitott szellemű osztályt és főnöknőt találnia. Most az ottani kórházban dolgozik, részmunkaidőben. Hogy pontosan hol, azt nem szeretné elárulni. A fizetése, családi adókedvezménnyel együtt nettó 155 ezer forint. Emellett nyitott egy magánrendelőt a városban, ott keresi meg a család fenntartásához szükséges anyagiakat.
"2005-ben végeztem a Semmelweis Egyetemen, és már az egyetem alatt többször voltam német nyelvterületen Ausztriában és Németországban. Voltam Erasmus-ösztöndíjas, ezután a későbbi munkahelyemre egy kutatói ösztöndíjjal jutottam ki. A Semmelweis Egyetemnek van egy kétoldalú kapcsolata a heidelbergi egyetemmel, ott voltam több mint egy évet, kutatómunkát végeztem. Az eredeti terv az volt, hogy diploma után Budapesten kezdem a rezidensképzést, illetve PhD iskolába is felvettek. De akkor
Végül 2010-ben sikeresen szakvizsgáztam " - válaszolja arra a kérdésre, hogy került és maradt végül több mint 10 évet Németországban.
Később egy másik kórházban is dolgozott, tovább képezte magát, többek között allergológus szakvizsgát szerzett és családot alapított.
- jegyzi meg. "Mielőtt eldöntöttük a hazatérést, már nagyon kényelmes életem volt, heti 36 órával ügyeletek nélkül nettó 6-7 ezer euró körül kerestem" - teszi hozzá. Majd gyorsan hozzáfűzi, kint azért az élet is jóval is drágább:
- mondja.
Hogy mégis miért döntöttek úgy 1 évvel ezelőtt, hogy visszaköltöznek, azt mondja, egyértelműen a család miatt. A felesége és ő is ugyanabból a városból származnak, ott élnek a szüleik, rokonaik, akik sokat segítenek a mindennapokban.
"Anyagilag nyilván nem érte meg visszajönni, viszont ha az ember családban gondolkodik, hogy a gyerekeknek van-e ténylegesen nagyszülőjük, vagy nincs, milyen nyelvi környezetben, kultúrában nőnek fel, úgy érzem, hogy a mi szempontunkból mindenképpen megérte. Ezt mindenkinek magának kell mérlegelnie, de ha késztetést érez az ember a hazatérésre, érdemes belevágni" - mondja.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.