A bruttó átlagkereset 627 400 forint volt, 12,5%-kal meghaladta az egy évvel korábbit.
A KSH legfrissebb, ma reggel közzétett kereseti adatait vizsgáltuk. Ezekből kiderül, hogy Magyarországon 2020. májusában a nettó átlagjövedelem 265 ezer forint volt, de fény derült arra is kik voltak a hónap legnagyobb nyertesei és legnagyobb vesztesei.
2020. májusban a nettó átlagkereset Magyarországon kedvezmények nélkül 265 188 forint volt, ez valamivel kevesebb, mint egy hónappal korábban, akkor ugyanis 266 125 forint volt (2020. április). Ezt leszámítva folyamatos emelkedés tapasztalható, ha összevetjük az előző évek azonos időszakában mért számokkal, akkor a következő kép rajzolódik ki:
Meredek az emelkedés, ám ha a havi adatokat nézzük, akkor már vegyesebb a kép. Ahogy a második grafikonon is látszik, az utóbbi hónapokban csökkenést mutatnak a számok: márciusban 266 257 forint volt az átlagkereset, áprilisban 266 125 forint, májusban pedig 265 188 forint. Ez nyilván nem egy jelentős összeg, de ha megnézzük a 2019-es évet a grafikonon, akkor március és április között egy jelentős emelkedést, április és május között viszont meredek visszaesést látunk.
A február és március közti meredek, minden évben tapasztalható emelkedésben minden bizonnyal közrejátszanak az éves béremelések: sok helyen ez csak az év harmadik havában jelentkezik a fizetésekben.
A nyugati bérszínvonal csak álom?
A magyarországi bérnövekedés folyamata tehát egyértelműen pozitív, jelentős a néhány év alatt bekövetkezett változás. Egy hazánkhoz hasonló, közepesen fejlett gazdaságban a bérek aktív alakítása a hosszú távú fejlődésre is pozitív hatással lehet. A bérek és a termelékenység növekedése között szoros, belső összefüggések vannak, ezért a hosszabb távon a kínálati feltételek javításával együtt a bérek folyamatos emelése is nélkülözhetetlen. Ez természetesen nem a hazai béreknek a gyors, a fejlettebb országok szintjére történő emelését jelenti. Hosszú távon azonban ez lehet a feladat - olvasható A bérmegállapodások hatása a gazdasági növekedésre, az államháztartás egyensúlyára című tanulmányban.
A legnagyobb nyertes, a legnagyobb vesztes
Érdemes azonban nemzetgazdasági ágankét is megvizsgálni a nettó átlagjövedelmek alakulását. Ebből kiderül, hogy 2020. májusában a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás (és itt a hangsúly a lékondícionáláson van) nemzetgazdasági ágakban dolgozóknak volt a legmagasabb az átlagjövedelmük: 535 095 forint, ami 135 238 forinttal magasabb volt, mint egy hónappal korábban. Ez százalékban kifejezve 37,6 százalékot jelent. Ebben nyilván közrejátszanak szezonális hatások is, hiszen nem csak magánemberek, de cégek, irodaházak is készültek a nyárra az éves karbantartással. Ha nem is ilyen nagy mértékű, de egy 50 ezer forintos átlagjövedelem emelkedés az előző évben is tapaszatalható volt ebben a nemzetgazdasági ágban április és május között.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
De nem csak nagy nyertese, nagy vesztese is volt a májusnak: a pénzügyi, biztosítási tevékenységben dolgozóknak még ennél is nagyobb mértékben zuhant az átlagjövedelmük: ők 137 057 forinttal kerestek kevesebbet, mint az előző hónapban. Igaz esetükben ez csak 23,3 százalékos csökkenést jelent, hiszen áprilisban még 587 339 forint volt az átlagjövedelmük.
A grafikonok a főbb nemzetgazdasági ágakban mért átlagjövedelmek változását jelenítettük meg 2020. áprilisa és májusa között.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.