A WHC kommentárja szerint több szektorban is látszik a szakképzett munkaerő komoly hiánya.

Nem csak Magyarországon, de számos nyugat-európai országban óriási hiány van egészségügyi dolgozókból, ápolókból, pedig ahogy öregszik a társadalom, egyre több idősgondozóra lenn szükség. Egyre gyakrabban futhatunk bele éppen ezért olyan hirdetésekbe, melyekben külföldre csábítják a magyarokat, már-már csillagászati összegekért. Ám ha közelebbről is megnézzük ezeket az ajánlatokat, kiderül, hogy van egy kis turpisság a dologban.
A Pénzcentrum oldalán rendszeresen beszámolunk a különféle külföldi munkalehetőségekről és az ott elérhető fizetésekről, így olvasóinkkal együtt nagyjából képben vagyunk arról, mennyit kereshet egy magyar szakember, betanított munkás kelet-európaiként a nyugati országokban.
A most szembejövő hirdetés azonban még a legedzettebb álláshirdetés-vadászokat is meglepte. Idősgondozókat keresnek, elsősorban nőket és a fizetésnek 4500 eurót jelöltek meg. A hirdetés így néz ki:

Mivel ez az összeg 1 millió 620 ezer forintnak felel meg mai árfolyamon, ami itthon egy topmenedzseri fizetés, utánajártunk, vajon lehetséges-e ennyit keresni. A hirdetést feladó szlovák székhelyű munkaközvetítő cég 2008 óta végzi tevékenységét 9 országban és több száz pozíciót hirdetnek az oldalukon, a legtöbb ajánlatban ápolót, ápolónőt keresnek.
Ám némi kutakodás, és természetesen a regisztráció után kiderült, hogy ezt a pénz egy turnusra értendő, azaz inkább 60, illetve 90 napra. Persze így is szép summa, ám tekintettel arra, mennyire nehéz és megterhelő, némely esetben szakirányú végzettséget is igénylő munkáról van szó, már nem tűnik azért annyira irreálisan soknak.
Megkeresésünkre a cég képviselője elmondta, hogy jelenleg három célországba közvetítenek munkavállalókat, Ausztriába, Németországba és Hollandiába, és aki Németország mellett dönt, neki még külön végzettségre sincs szüksége, ott csupán némi tapasztalatot kérnek. Főként Kelet-Európából, Szlovákiából, Magyarországról, Horvátországból, Macedóniából és Romániából toboroznak, ám némi nyelvtudásra minden esetben szükség van, hiszen az idősgondozónak folyamatosan kommunikálni kell a páciensekkel, a rokonokkal, és előfordulhat, hogy hirtelen segítséget is kell hívni hozzájuk.
Hova megy ennyi ápoló?
Nem csak Magyarországon, de számos nyugat-európai országban van óriási hiány egészségügyi dolgozókból, szakápolókból, akikre vannak, azokra viszont egyre nagyobb teher hárul. Gábriel Dóra szociológus egy pár éve megjelent tanulmányában elemzi a migráns házi idősgondozás gyakorlatát.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Megállapításai szerint a társadalmi öregedés Európa és a világ számos országát érinti, mely új kihívásokat von magával az egyes társadalmakban. Ezen kihívások egyike az idősek gondozása, melynek egyik formája az érintettek által preferált otthoni környezetben biztosított gondozás. A gondozott hozzátartozói gyakran olcsó, külföldi munkaerőt bérelnek fel erre a munkára, hogy biztosítsák a beteg kényelmét, magukat pedig mentesítsék számos feladat alól.
De hogy miért nőket keresnek elsősorban? A tanulmány szerint a gondozói munka a háztartási munkák elvégzése és a ház menedzselése mellett az idősek, gyermekek, betegek és fogyatékkal élők ellátását is jelenti. A szakirodalom a gondozói munka védelmező, gondoskodó, érzelmekkel teli oldalát is kiemeli, amely a gondozás egyik kihagyhatatlan dimenziója, éppúgy, mint a munka feminin jellege.
Ugyanakkor a hónapokon át tartó külföldi munka a saját családtól való rendszeres távolmaradást eredményezi, azaz transznacionális életet alakít ki.
A közép- és kelet-európai térség gondozói migrációjának egyik fő vonása, hogy a munkavállalónak nem áll szándékában huzamos ideig a befogadó országban maradni. A rendszeres hazatérés miatt a külföldön munkát vállaló házi gondozó sokszor nem tartja magát migránsnak, hanem úgy tekint magára, mint aki valójában sosem hagyta el a kibocsátó országot.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Akár 80.000 forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén (x)
A szelfivel számlát nyitó ügyfelek 40.000 forintján felül további 40.000 forinttal gazdagodhatnak a Gránit Banknál akik mobilalkalmazáson keresztül rendszeres megbízást adnak befektetési jegy vásárlására.
-
Hagyományos péksütemények kiváló minőségben, generációkon át (x)
Az Aranycipó Kft. vajas fonott kalácsa elnyerte a KMÉ-védjegyet, amely a kiváló minőség és a hagyományos péksütemények iránti elköteleződést tanúsítja.
Portfolio Gen Z Fest 2025


