A régen tudottakon kívül, mint amilyen az oktatás vagy az egészségügy, még több lett az olyan nemzetgazdasági szféra, amelyben egyre súlyosabban fenyeget a munkaerőhiány.
A legfontosabb mutatókon túl ritkán nézünk a munkaerő-piaci adatok mögé, most viszont a mozgásokat mutatjuk meg 2010 óta a hazai munkaerőpiacon.
Azon kívül, hogy éppen mekkora a munkanélküliségi ráta, továbbá, hogy abba a közmunkásokat beleszámították-e vagy sem, kevés szó esik a munkaerőpiac egyéb adatairól. Pedig a számok mögött rengeteg mozgás található, melyet a lenti ábrán szemléltettünk 2010 második negyedéve és 2017 harmadik negyedéve között a 15 és 74 év közöttieket figyelmebe véve, az Eurostat adatai alapján.
- A fekete sáv azt mutaja, hogyan változott az adott negyedévben állásukat elvesztők száma.
- A barnasáv azokat mutatja, akik a negyedév elején még munkavállalók voltak, a negyedév végén viszont már inaktívak lettek, tehát se nem dolgoztak, se nem kerestek munkát.
- A zöld sáv az elhelyezkedőket mutatja, tehát azokat, akik munkanélküliből munkavállalóvá váltak.
- A lila sáv azokat mutatja, akik a negyedév elején és végén is munkanélküliek voltak.
- A sötét zöld azokat mutatja meg, akik a negyedév elején még álláskeresők voltak, a negyedév végére viszont már inaktívvá váltak.
- A türkizkékek azokat jelzik, akik a negyedév elején inaktívak voltak, a negyedév végére viszont munkavállalókká váltak.
- A pirosak pedig szintén inaktívkéntkezdték a negyedévet, a végére viszont már munkanélküliek, vagyis álláskeresők lettek.
Ebben, a hét és fél évet felölelő időszakban 1 millió 297 ezer állásvesztés, 1 millió 910 ezer elhelyezkedés és 3 millió 322 ezer reaktiváció történt. Az adatokkal kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy abban egy adott személy többször is szerepelhet, ha például többször vált munkanélkülivé és többször is elhelyzkedett.
Érdekes emellett azokat is megmutatni, akik egy negyedév elején és végén is munkavállalók illetve inaktívak voltak. A lenti ábrán jól látszik, hogy egyre több munkavállaló van Magyarországon és egyre kevesebb inaktív.
Az inaktívak száma a 2010-es 3,4 millióról 2,7 millióra csökkent, a munkavállalók száma pedig 3,6 millióról 4,3 millióra növekedett. A változás mindkét esetben 700 ezer körüli.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Akár 80.000 forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén (x)
A szelfivel számlát nyitó ügyfelek 40.000 forintján felül további 40.000 forinttal gazdagodhatnak a Gránit Banknál akik mobilalkalmazáson keresztül rendszeres megbízást adnak befektetési jegy vásárlására.
-
Hagyományos péksütemények kiváló minőségben, generációkon át (x)
Az Aranycipó Kft. vajas fonott kalácsa elnyerte a KMÉ-védjegyet, amely a kiváló minőség és a hagyományos péksütemények iránti elköteleződést tanúsítja.
Portfolio Gen Z Fest 2025


