Most 10 évben határozza meg a törvény a közfoglalkoztatásban eltölthető időt, ám ez változhat.
Kimerültség, érdektelenség, gyenge teljesítmény, ingerlékenység, az empátia hiánya - ezek a legfőbb jellemzői a kiégésnek. Vannak olyan foglalkozások, amelyekben magasabb az esély a korai kiégésre, de a kutatások szerint a személyiség sokkal többet nyom a latba.
Akiknek a munkája az emberek körül forog, például szociális munkás, pedagógus, ápoló, vagy rendőr, különösen hajlamosak a kiégésre. Viszont azonos munkakörnyezetben dolgozók közében egyes munkavállalók hamarabb kiégnek a kutatások szerint. Átmenetileg lehet kezelni pihenéssel, és gyógyszeres segítség is van, de véglegesen csak nagy váltással lehet "kigyógyulni" belőle.
1. Nincs fókusz
A fiatalok különösen ki vannak téve az egzisztenciális figyelemelterelésnek. A leggyakoribb probléma ezen a ponton az, hogy nem azt csinálja az ember, amit igazán szeretne, amihez lenne belső motivációja is. Elviszik a külső elvárások, és a ráerőltetett szerepek. Aki viszont teljes szívvel végzi a munkáját, annak sokkal kisebb az esélye a kiégésre.
2. Én-központúság
Az én-központúságnak a legnyilvánvalóbb tünete a nárcizmus, ami egy munkahelyen úgy is megnyilvánulhat, hogy nem szeret csapatban dolgozni a munkavállaló, meg van győződve arról, hogy ő különleges. Kiborul, ha valamit rosszul csinál, és napokig nem képes megbocsátani magának.
Ennek leküzdésében segíthet például az önkéntes munka. Bármi, a lényeg, hogy elterelje a figyelmét saját magáról, és inkább másokra figyeljen. És emellett fontos, hogy elfogadja saját esendőségét, hogy bizony olykor ő is hibázhat és tévedhet.
3. Perfekcionizmus
Egészségtelen, ha valaki folyamatosan a tökéletességre törekszik. Az ilyen ember retteg a kudarctól és rögeszmésen keresi mások elismerését. Ennek eredménye az érzelmi kimerülés, a kiégés magas szintje, nem lesz elégedett a munkájával és a valós eredményeivel sem.
Ha nem éri el a céljait, akkor egyre kevésbé lesz kezdeményező, és csökken a munkája iránti szenvedélye.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
4. Elzárkózás
Sokkal jobb lelki egészségnek örvendenek azok, akiknek vannak barátaik a munkahelyükön, és részesei a társaságnak. Azok, akik elszigetelődnek, képtelenek, vagy nem hajlandóak közel kerülni másokhoz, sokkal gyorsabban kiégnek.
5. Pesszimizmus
Az összes fent említett tulajdonság közül a pesszimizmus társul leggyakrabban kiégéssel. A cinikus alkalmazottak kevésbé keresik a kihívásokat, a szociális támogatást, a visszajelzést. A pesszimista ember szervezetében sokkal több a stresszhormon.
Nem igazságos azt állítani, hogy a kiégés kizárólag a fejben dől el, de a hozzáállás sokkal jobban befolyásolja, mint azt gondolnánk. A krónikus kiégés túl megy azon, hogy az ember nem elégedett a munkájával, gyakran rossz memóriával és koncentrálási nehézséggel is társul. Egy kiégett ember nagyobb valószínűséggel lesz depressziós, gyakrabban fáj a feje, emésztőszerv-rendszeri problémákkal küzd, de gyakori az alvászavar és a nyaki fájdalom is. Súlyosabb esetekben alkoholizmussal, valamint szív- és érrendszeri megbetegedésekkel is párosul.
(via Business Insider)

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


