A lakbérek piacán országos szinten 0,1 százalékos volt a drágulás, ami lényegében stagnálás.
Egy év alatt Magyarországon csökkent a legnagyobb mértékben a ledolgozott órák száma az OECD tagországok közül. Hogy blicceltünk el két és fél hetet?
Tavaly átlagosan 1749 órát dolgozott egy magyar ember, ez a szám 2014-ben még 1858 volt - derül ki az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) felméréséből. Ez azt jelenti, hogy csaknem átlagosan két és fél héttel kevesebbet dolgozott egy magyar, 2015-ben, mint egy évvel korábban.
Szégyenkezni azonban nincs okunk, hiszen még így is bőven a tabella közepén állunk. Ráadásul a ledolgozott órák száma egyáltalán nincs egyenes arányban a GDP-vel: akkor nyilván nem a németek, hollandok, a norvégok és a dánok lennének a sereghajtók, és nem a mexikóiak vezetnék a listát, de így legalább ők is elmondhatják magukról, hogy valamiben a legjobbak.
Régiós szinten tavaly csak Ausztriában és Szlovéniában dolgoztak nálunk kevesebbet, 2014-ben viszont csak a lengyelek előztek meg minket.
Az OECD jelentések ugyan nagyon hiteles statisztikai forrásnak számítanak, ez esetben talán mégis megkérdőjelezhető. Például arról az oldalról is, hogy munkaórák tekintetében legendásak a japánok, a listán mégis csak a középmezőnybe sikerült bejutniuk (mögöttünk).
Emellett Magyarországon nem történt törvényi változás munkaidő tekintetében, az sem valószínű, hogy a rugalmas munkavégzés ilyen sebességgel terjedne az országban, ahogy a túlórázás drasztikus csökkenése sem. Ráadásul szerencsére durva járvány, vagy betegséghullám sem söpört végig az országon, hogy a sok betegszabadság szolgálna indokul a két és fél hetes mínuszért. Legfeljebb az adminisztráció és a túlórák utáni plusz pénzek kifizetése iránt csökkenhetett a hajlandóság.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Dolgozik, ha megfizetik
Szinte mindenki túlórázik, plusz pénzért azonban még többen és többet is hajlandóak lennének bevállalni - írtuk április végén egy kutatására alapozva. A felmérés szerint heti 40 óránál többet dolgozik a magyar férfiak 61 százaléka, és a nőknek is közel a fele. Főként a gyártás területén dolgozók és a vezetők azok, akik átlagosan heti 45 órát töltenek munkával. A kutatás során megkérdezetteknek viszont a fele még több túlórát is hajlandó lenne bevállalni extra pénzért.
Elhelyezkedéskor a magyar munkavállalók számára a fizetés a legfontosabb döntési szempont, így nem meglepő, hogy túlórát is leginkább plusz juttatásokért vállalnának. Mindez a 45 és 65 év közöttiekre különösen igaz, hiszen nekik az önfenntartáson túl jellemzően a családjukról és a nyugdíjas éveikről is gondoskodniuk kell.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A SPAR Magyarország a kiemelkedő minőség elkötelezettje (x)
A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.
Portfolio Gen Z Fest 2025


