A folyamatos külföldi működőtőke beáramlás jelzi az ország iránti erős bizalmat, és tükrözi a kedvező befektetési lehetőségeket valamennyi ingatlanszegmensben.
Jelenleg óriási mértékű létszámhiány van a magyar munkaerőpiacon. Ennek apropóján a Pénzcentrum most megnézte, mennyit lehet keresni az egyes hiányszakmákkal itthon és külföldön.
Az elmúlt években történt munkaerő-piaci változások, és a növekvő számú külföldre kivándorló magyar munkaerő miatt egyre jelentősebb munkaerő-hiány alakult ki bizonyos ágazatokban, illetve régiókban, amivel a múlt héten már foglalkoztunk. Mostani cikkünkben arra voltunk kíváncsiak, hogy vajon megéri-e hiányszakmában elhelyezkedni itthon, és mennyit lehet vele keresni külföldön?Egészségügy
Az egészségügyben 14 országos, valamint 9 budapesti hiányszakma mellett tíz olyan egészségügyi intézmény is van, amelyben mindegyik szakorvosi szakképesítés hiányszakmának minősül. Nógrád megyében pedig valamennyi szakorvosból hiány van. A létszámhiány miatt óriási a terhelés az egészségügyi dolgozókon, akár 36 órás "munkanapok" is előfordulhatnak. De mennyi fizetést kapnak mindezért cserébe az egészségügyi dolgozók?
Itthon a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat statisztikái szerint egy
- általános orvos bruttó 343 060 forint,
- szakorvos bruttó 500 709 forint,
- fogorvos bruttó 270 498 forint,
- fogászati asszisztens bruttó 151 330 forint,
- gyógyszerész bruttó 364 804 forint,
- ápoló bruttó 207 156 forint,
- általános egészségügyi asszisztens pedig bruttó 205 704 forint fizetést visz haza havonta.
Ehhez képest a Reed.co.uk álláspiaci portál adatai szerint Nagy-Britanniában a szakképesítés szintjétől függően egy nővér évente 18-19 millió forintnak, egy orvos pedig 29-37 millió forintnak megfelelő fontot is megkereshet. Ez havi szinten a nővéreknél körülbelül 1,5 milliót, az orvosoknál nagyjából 2,5-3 milliót jelent.
Vendéglátóipar
A vendéglátás és turizmus területén főleg a nyári szezonban érzékelhető az erős hiány a megfelelően képzett és tapasztalt munkavállalókból. Egyrészt itthon a vendéglátásban a magyar átlagfizetésnek körülbelül csak a 60 százalékát lehet megkeresni, másrészt a válság idején sok embert kirúgtak, így akkor 15-20 százalékkal több feladat hárult kevesebb emberre, ami azóta sem változott.
Egy vendéglős havonta bruttó 148 ezret, egy pincér 139 ezret, egy konyhai kisegítő 117 ezret, egy pultos 181 ezer forintot, egy szakács 141 ezer forintot, egy konyhafőnök pedig 204 ezer forintot keres az NFSZ adatai szerint. Így nem meglepő, hogy aki teheti, inkább elmegy Nyugat-Európába elvégezni ugyanezeket a munkákat, az itthoni fizetés többszöröséért.
Angliában ugyanis
- egy szakács 9-13 millió forintnyi ,
- egy pincér, vagy egy pultos 6 - 9 millió forintnyi,
- egy konyhafőnök pedig 10 - 11 millió forintnyi fontot is megkereshet egy évben.
Szakmunkások
Az álláskereső oldalakon a hirdetési kategóriák listáját továbbra is a szakmunkák vezetik, leginkább a bolti eladói, pénztárosi, raktárosi és sofőri állások keresettek itthon. Egyrészt ezek a szakmák kezdenek kiöregedni, másrészt az utánpótlás képzése is hagy némi kívánnivalót maga után.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Magyarországon jelenleg egy kőműves 142 ezer, egy bolti eladó 140 ezer, egy cukrász 136 ezer, egy lakatos 182 ezer, egy festő mázoló 158 561, egy fodrász pedig 147 659 forint bruttó fizetést visz haza havonta. Ugyanezekkel a szakmákkal külföldön bruttóban egy fodrász akár 8 - 12 milliót, egy kőműves 7,5 - 10 milliót, egy bolti eladó pedig körülbelül 6 milliót visz haza évente.
Vasutasok
A szakmunkásképzés korábbi átalakítása (a vasutas szakközépiskolák egy részének megszüntetése) miatt jelenleg körülbelül 300 vasúti szakember hiányzik az egyébként csaknem 38 ezer fős dolgozói létszámból.
A szakszervezetek bérfejlesztést szeretnének, ami véleményük szerint kritikus létszámhiány pótlását is elősegítené. Jelenleg egy mozdonyvezető bruttó 386 079 forintot, egy kalauz bruttó 227 656 forintot, egy vasútijármű-vezetéshez kapcsolódó foglalkozású pedig 227 133 forintot kap havonta. Összehasonlításképpen egy mozdonyvezető Angliában tapasztalattól függően évente 9-12,5 milliót is megkeres, ami havonta minimum 750 ezer forintot jelent, de akár az egymilliót is meghaladhatja.
Kamionsofőrök
A kamionosoknál olyan szintű a munkaerőhiány, hogy az már az ágazat versenyképességét gátolja. A létszámhiány legfőbb oka, hogy a fiatalokat elszívták a munkaerőpiac más ágazatai, mielőtt elérték volna a C vagy D kategóriás jogosítvány megszerzéséhez szükséges korhatárt, vagy elmentek külföldre. Éppen ezért január 1-jétől 21 helyett már 18 éves kortól meg lehet szerezni a C kategóriás vezetői engedélyt belföldi forgalomra.
Az NFSZ adatai szerint egy kamionsofőr bruttó havi átlagbére 152 ezer forint. Az álláshirdetéseket böngészve azonban legtöbbször nettó 450-500 ezer forintos fizetésekkel lehet találkozni. Ez a pénz úgy jöhet össze, hogy az alapbéren felül a sofőrök külföldi napidíjat kapnak, illetve az üzemanyag-megtakarítás is hozhat némi pluszt a konyhára. Az angol sofőrök átlagfizetése ehhez képest megközelítőleg évi 10 millió forint, de jobb helyeken akár 13,5 milliót is megkereshetnek.
Mérnökök és IT-szakemberek
Óriási a kereslet a képzett mérnökök, és informatikai szakemberek iránt is, akik a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat statisztikái alapján Magyarországon a legjobban keresők között vannak, ugyanis havonta akár több százezres fizetést is hazavihetnek. Egy légijármű-vezető, hajózómérnök például bruttó 619 ezret, egy gépészmérnök 446 ezret, egy telekommunikációs mérnök 594 ezret, egy szoftverfejlesztő 462 ezret, egy rendszergazda pedig 315 ezret zsebel be itthon havonta. Bár ezek nem számítanak rossz fizetésnek, külföldön átlagban egy rendszergazda havi fizetése 900 ezer, egy szoftverfejlesztőé vagy egy villamosmérnöké pedig 1-1,5 millió is lehet.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.