Hol érdemes diplomát szerezni, ha milliárdos szeretnél lenni?

Pénzcentrum
2008. május 20. 11:00

A Forbes legújabb listáját, ami az Egyesült Államok egyetemeit rangsorolja aszerint, hogy hány milliárdos került ki a padok közül, az államok legrégebbi egyeteme, a Harvard vezeti. Aki ott végez, sokkal nagyobb eséllyel lehet az élete során milliárdos, mint bármely más tengerentúli egyetem esetében.

Évről évre a Harvard vezeti a listát az amerikai top egyetemek közül és nincs ez másként most sem. A közel 35 milliárd dolláros alapítványi vagyonnal rendelkező egyetem a legjobb financiális helyzetben van az államok egyetemei közül, nem véletlenül, hiszen innen kerül ki a legtöbb milliárdos, akik feltételezhetően nem fukarkodnak az egyetem támogatásában.

A világ milliárdosait számláló listán 469 amerikai szerepel, amiből 50 ember legalább egy diplomáját a Harvardon szerezte, hússzal többen, mint a második helyezett Stanford Egyetemen. A legismertebbek Steve Ballmer a Microsoft vezérigazgatója, valamint New York polgármestere, Michael Bloomberg. De a Stanfordon végzettek között is akadnak közismert milliárdosok, például a Google társalapítói: Sergey Brin és Larry Page, vagy a Nike egyik alapítója Philip Knight.

A lista harmadik helyét a Pennsylvania-i Egyetem foglalja el, 27 ma élő és ott végzett milliárdossal. Ezt elsősorban az egyetemhez tartozó Wharton business school-nak köszönheti, hiszen a 27-ből húszan ott végeztek, úgy mint a 20 leggazdagabb Wall Street-i üzletember közül a 7. helyen álló Steven Cohen.

A lista legjobb ötje közé tartozik a Yale, ahol a világ leggazdagabbjai közül 19-en szereztek diplomát, valamint a Columbia Egyetem, amelynek üzleti szaka további 15 millárdost "termelt ki" az elmúlt években.

A hatodik helyet elfoglaló Princeton Egyetem ugyan "csak" 13 milliárdost mondhat magáénak, azonban az oda jelentkezőknek igen nehéz rostán kell átmenniük, ha be akarnak jutni, hisz a felvételi arány mindössze 10 százalékos.

A 7. helyen álló New York-i Egyetem azért is érdekes, mert az onnan kikerült 10 leggazdagabb ember közül 5-en be sem fejezték a képzést, és már előtte milliárdossá váltak. Ilyen például Carl Icahn, aki elvégezve a Princeton-on a filozófia szakot belekezdett a N.Y.-i egyetem orvosi szakába, azonban a sok magolás helyett inkább az tőzsdézést választotta. Úgy tűnik nem döntött rosszul, hisz mára a világ 46. leggazdagabb emberének számít 14 milliárd dolláros vagyonával.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

De mégis hogyan lehet az, hogy egy-egy egyetemről szinte futószalagon jönnek ki a milliárdosok?

Az USA-beli felsőoktatási intézmények közül 20 egyetem és főiskola "felelős" a leggazdagabbak 52 százalékáért, míg a többi 182 egyetem termeli ki a maradékot. A legfontosabb magyarázó tényezőnek természetesen az oktatás színvonala számít, azonban legalább ilyen fontosak az egyetemen kiépíthető kapcsolatok, ami sok esetben "direkt jegyet" jelent a milliárdos öreg-diákok táborába.

A szelektivitás szintén kiemelt tényező, hiszen az említett egyetemek mindegyikébe 30 százaléknál alacsonyabb a felvételi arány, ami tehát azt jelenti, hogy az oda bejutottak kivétel nélkül rendkívül okosnak tekinthetők.

NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
hrdoktor  |  2024.11.20 07:42
Kevesen gondolnak rá, de sajnos a munkahelyi körülmények és tevékenységek is hozzájárulhatnak proszt...
perfekt  |  2024.11.19 15:29
A kormány 2023-ban kiadott rendeletete szerint a mérlegképes könyvelők, adótanácsadók és okleveles a...
laskainelli  |  2024.11.16 11:13
Az önismeret az alapja a fejlődésünknek és a céljaink tisztázásának, de sokunknak fejtörést okoz hog...
coachco  |  2024.11.06 21:56
Mert igenis, minden mindennel összefügg. Az olvasás a körmökkel, Nápoly Budapesttel, Máddal... [......
vezetoi-coaching  |  2024.02.12 22:30
Gondoltam, ezt elmesélem már. Gyakorlatilag kétszer megnéztem…:-))) Életemben először... Ki tudja, a...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. november 22. 19:11