Dolgozz kevesebbet és keress többet? Hollandiáról mindenkinek a tulipán, a fapapucs, és természetesen a szélmalmok jutnak eszébe. Arra azonban már kevesebben gondolnak, hogy esetleg kimenjenek, s ott vállaljanak munkát, pedig lehet, hogy érdemes volna. Mielőtt azonban belevágjuk a fejszénket a kalandtúrának is beillő külföldi munkavállalásba nem árt, ha előtte alaposan felkészülünk a fogadó ország munkaerőpiacával kapcsolatosan, s megfelelően tájékozódunk a munkalehetőségekről, s minden egyéb, ahhoz kapcsolódó fontos tudnivalóról, hiszen így jelentős mértékben mérséklődhet az általunk vállalt kockázat. Külföldi munkavállalással foglalkozó sorozatunk következő részében a holland munkavállalással kapcsolatos tudnivalókat mutatjuk be.
Hollandia és Magyarország

2. időpont-egyeztetés az IND-vel,
3. levél az IND-től az időpontról,
4. az IND-től kapott regisztrációs űrlap kitöltése, az előírt dokumentumok beszerzése,
5. az IND ellenőrzi az űrlapot, adatokat, majd elhelyezi a matricát az útlevélben.
Forrás: IND
Az IND-nél történő regisztráláshoz a tartózkodásunk célját igazoló papírokat kell benyújtani. A regisztrációért nem kell fizetni.
Mennyit kell dolgoznunk, s mennyit kapunk érte cserébe?
Az EURES és a Foglalkoztatási Szolgálat közös kiadványa alapján a munkaadónak még a munkába állást megelőzően igényelnie kell az adó- és társadalombiztosítási rendszerben használatos személyi azonosító számot (SOFI).
A hatályos szabályok szerint Hollandiában egy nap maximum 9 órát, egy héten pedig maximum 45 órát lehet dolgozni. Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy egy ember egy évben maximum 520 órát dolgozhat, ezért egy átlagos munkahét 40 órányi munkát foglal magában.
A holland Expatax tájékoztatása szerint egyre több szektorban terjed ez az a megoldás, hogy cserébe a hosszabb napi munkaidőért (10 óra) csupán 4 napot kell dolgozni egy héten. Egy évben legalább 20 nap fizetett szabadság jár, a munkáltatók gyakran adnak emellé még 5 napot.
Hollandiában az éves átlagbér 25-30 ezer euro (6-8 millió forint) között mozog. Minimálbérre az jogosult, aki 23 és 65 év közötti, s a normál munkaidő legalább egyharmadában dolgozik. A 2007. július elsejétől érvényes havi minimálbér 1317 euro (350 ezer forint). A 15 és 22 év közöttiek minimálbére a "felnőtt" minimálbérhez rögzített.
Adózás
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Hollandiában a személyi jövedelemadót az éves jövedelem alapján kell fizetni, a munkáltató vonja le ezt és a járulékokat a bruttó bérből, mi pedig a nettó bért kapjuk kézhez.

Mindennapi élet Hollandiában
Az ÁFSZ és az EURES kiadványa szerint a Hollandiában mindennapos dolognak számít a lakásbérlés, így ez nem jelent nehéz feladatot. A magas átlagbérhez azonban magas megélhetési költségek társulnak.

Az EURES statisztikája alapján az Egyesült Királyságban a legkeresettebb szakmák:
• szakácsok,
• számítástechnikai foglalkozások,
• műszaki és kereskedelmi értékesítők,
• hajók fedélzeti személyzete és kapcsolódó foglalkozások,
• főiskolai, egyetemi és felsőfokú tanintézeti foglalkozások,
• ügyfélforgalmi személyzet,
• hegesztők és lángvágók,
• számítógépes rendszertervezők és analitikusok,
• gépészmérnökök.
A cikk készítésének idején (2008. február 12.) az EURES portálján összesen 118747 álláshirdetés közül lehetett válogatni Hollandiában.
Mielőtt elindulnál...
Amit mindenképp tudnunk kell, mielőtt felvesszük a nyúlcipőt!"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


