Már a '90-es években is voltak vagyonosodási vizsgálatok, de erről szinte csak az érintettek tudtak. Az elmúlt években viszont az ellenőrzések számának hirtelen növekedésének hatására az emberek már szinte félnek vásárolni egy drágább autót, vagy befizetni egy több százezres utazásra, ugyanis a felröppent hírek szerint az utazási irodák és az autókereskedők kötelesek jelenteni a nagy összegű készpénzes vásárlásokat. A tényekről az APEH adott felvilágosítást...
A vagyonosodási vizsgálatok idei kiemelt célpontjai a február közepén tartott sajtótájékoztatón kiderültek. Ugyan nincs konkrét kör meghatározva az ellenőrzésekre, de annyit lehet tudni, hogy azok, akik nagy összegű adókedvezményeket vesznek igénybe, nagyobb valószínűséggel számíthatnak ellenőrzésre.
Ezen túlmenően az adóhatóság a saját adatbázisában keresgél és kockázatkezeléssel szűri ki a lehetséges "áldozatokat". Új "vadászterületként" kerültek továbbá a tavalyi év során előtérbe azok, akiknek nincs rendezve a társadalombiztosítási jogviszonya. A vagyonosodási vizsgálatok leggyakoribb kiváltó okai közé tartozik a nagy összegű tagi kölcsön nyújtása és a minimálbér mellett jelentős értéket képviselő ingatlan vásárlása.
De ezzel még nem zárult be a sor, mivel az ellenőrzések két leggyakoribb indoka idén is minden valószínűség szerint az lesz, hogy valaki feljelenti az adóhatóságnál az illetőt, valamint azok is félhetnek, akinek az életszínvonala hangsúlyosan elüt a keresetének szintjétől.
A tapasztalatok szerint a feljelentéseket leggyakrabban volt feleségek, férjek, kirúgott alkalmazottak teszik, de veszélyforrást jelenthet egy kíváncsi szomszéd is, aki még ráadásul rosszindulatú is. Bár akinek tiszta a lelkiismerete, annak nem nagyon van miért aggódnia.
Sokan félnek... Van miért?
Ennek ellenére sokan félnek a nagyobb összegű vásárlásoktól a felröppent hírek miatt, miszerint az utazási irodák és az autókereskedők értesítik a hatóságot a nagy összegű készpénzes kifizetéseknél. A Pénzcentrum.hu kérdésére az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal munkatársa elmondta, hogy erről nincs szó. Százezerből legfeljebb 15 esetben fordul az adóhivatal a hazai utazási irodákhoz vagyonosodási vizsgálattal összefüggésben, az autókereskedőktől pedig eddig egyetlen esetben sem kértek adatot.
Az érintettek forgalmában ugyanakkor jelentős visszaesés tapasztalható, részben éppen a vagyonosodási vizsgálattal kapcsolatos félelmek miatt. Az APEH megerősítette, hogy nem kell vagyonosodási vizsgálattól tartani pusztán azért, mert valaki nagy értékű autót, hajót vesz, esetleg befizet egy több százezer forintos útra. Sem az utazási irodák, sem a kereskedőcégek nem kötelezhetők ilyen jellegű adatközlésre.
Az adóhatóság kizárólag akkor kér adatokat a szóban forgó irodáktól és kereskedőktől, ha a vagyonosodási vizsgálat már elindult, és a bizonyításhoz szükséges a szóban forgó adatok beszerzése. A Pénzügyminisztérium is kiadott az utazási irodákkal kapcsolatban egy sajtóközleményt, amely alátámasztja ezt az állítást.
A PM szerint az utazási irodáknak nincs automatikus adatszolgáltatási kötelezettsége az adóhatóság számára. A hatályos jogszabályok azt sem teszik lehetővé, hogy az adóhatóság ún. készletező adatgyűjtést végezzen. Az APEH-nek nincs lehetősége arra, hogy az utazási irodáktól, utazásközvetítő vállalkozásoktól előzetesen, a későbbi vagyonosodási vizsgálatok céljára listát kérjen az utasokról.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az adóhivatalnak "mindössze" arra van lehetősége, hogy a már folyamatban lévő vagyonosodási vizsgálat esetén a vizsgált személlyel szerződéses kapcsolatban állt vagy álló adózóktól - így az utazási vállalkozásoktól is - adatokat, információkat kérjen. Az ilyen jellegű információkat a hazai és a külföldi cégektől egyaránt be lehet szerezni.
Vagyis a hivatal így nem csak a belföldön befizetett utakról kaphat tájékoztatást, hanem lehetősége van arra is, hogy a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmények alapján beszerezze az adatokat a külföldi befizetésekről is, és azokat hasznosítsa vagyonosodási vizsgálat során. Bár azt tudjuk, sok ország nem adja ki például a bankszámlákkal kapcsolatos adatainkat (Adómentes milliók: offshore számla egy hét alatt...).
A különböző pontgyűjtő akciók miatt is aggódtak a vásárlók egy ideig, mint a SuperShop kártyán gyűjtött pontok esetén is. Ez ugyanebbe a kategóriába tartozik, vagyis az adóhatóság nem kérhet előre adatokat, mindössze arra van lehetősége, hogy ha már elindult a vizsgálat, akkor bekérjen adatokat a vásárlásokkal kapcsolatban. Bár ha azt vizsgáljuk, hogy a kártya használatakor senki nem ellenőrzi, hogy valóban a használóé a kártya, akkor minden gond nélkül gyűjthetjük akár családilag a pontokat egy plasztikra. Ez pedig már nem ad valós képet, mivel nem csak egy ember használja.
Azért van, ami miatt aggódni kell?
A fentiekkel ellentétben viszont vannak olyan dolgok, amit igenis tudni akar az adóhatóság. A harminc millió forintnál nagyobb összegű építkezéseket ugyanis idén már jelenteni kell az APEH-nak. Ez is azt szolgálja, hogy a jogtalanul szerzett vagyonnal rendelkezőket vagyonosodási vizsgálat keretein belül kérdezzék meg, hogy miből is telik egy ilyen drága házra.
Tavaly a vizsgálatok 40 százalékára Közép-Magyarországon került sor. De azt még a revizorok is elismerik, hogy sokszor a "nagy halakat" nem tudják megfogni, mivel bevett szokás, hogy a pénzt offshore cégekbe menekítik. Bár az is igaz, hogy keveseknek van igazán komoly vagyona, így törvényszerű, hogy az átlagos jövedelemmel rendelkezők közül sokan belekerülnek a vizsgálatok szórásába.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.