Az elbocsátás illetve a felmondás jogellenességéről már szóltunk korábbi cikkeinkben, nem egyszer említve a végkielégítést mint utolsó javadalmazási módot ha valakit elbocsátanak munkahelyéről. Viszont arról még nem szóltunk, hogy mekkora összeg ütheti a markunkat, ha a főnök kiadja az utunkat...
Az eredeti célja a végkielégítésnek, hogy a munkavállaló számára biztosítson anyagi segítséget ameddig nem talál másik munkát, és ez egy elismerése is a munkáltatónál eltöltött hosszabb időnek.
A dolgozó jogosult a végkielégítésre, ha a munkáltató rendes felmondással elbocsátja, ha a munkahelye megszűnik, illetve ha a dolgozó rendkívüli felmondással hagyja el a munkahelyet. Viszont nem jár a bánatpénz, ha a munkaviszony a munkáltató halála, vagy a határozott idejű munkaviszony megszűnése, a próba idő alatti azonnali hatályú felmondás, vagy a próbaidő alatti munkáltatói rendkívüli felmondás miatt szűnik meg.
További jogosultsági feltétel a végkielégítésre, hogy a munkavállaló legalább 3 évet eltöltsön az adott munkahelyen, de nem tartozik bele a három évbe például a harminc napot meghaladó fizetés nélküli szabadság időtartama, kivéve ha azt 10 éven aluli gyerek gondozására vette igénybe a dolgozó.
Kizáró feltételek
Ha valaki a munkaviszony megszűnésének időpontjában már nyugdíjas, akkor nem jár a végkielégítés, ugyanis ennek szociális funkciója nem indokolt, mivel a munkavállaló valamilyen szintű anyagi biztonsága már biztosított. Ebből a szempontból az sem lényeges, hogy a dolgozó öregségi nyugdíjra jogosult, vagy rokkantnyugdíjat kap.
De abban az esetben ha a nyugdíjra benyújtott igény elbírálása még csak folyamatban van, vagyis határozat még nem született, a munkáltató köteles fizetni. Bár itt is van azért kiskapu, ugyanis ha a munkaviszony megszűnése után kéri a dolgozó, hogy visszamenőleg 6 hónapra állapítsák meg a nyugdíját, a munkáltató nem követelheti vissza a más egyszer kifizetett összeget.
Végkielégítés mértéke
A kifizetett összeg a munkában eltöltött időtől függ. A törvény viszont mindössze annak minimális összegét határozza meg, ettől pozitív irányba, vagyis a munkavállaló javára el lehet térni. A munkaszerződésben a felek megállapodhatnak abban, hogy a munkában eltöltött időtől függetlenül is kap a dolgozó végkielégítést, de akár abban is, hogy a nyugdíjas munkavállaló is kapjon végkielégítést.
Az alkalmazott javára való eltérés esetén nem szükséges a megegyezést írásba foglalni, az elfogadható akkor is, ha szóban egyeznek meg a felek. Bár kérdéses, hogy ezt egy bírósági tárgyalás során hogyan bizonyítanák a felek.
Emelt összegű végkielégítés
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Vannak olyan dolgozók, akik a törvény szerint védett korban vannak, az esetükben az elbocsátáskor emelt összegű végkielégítést lehet csak kifizetni. Ennek az az indoka, hogy ha ebben a korban kerülnek ki a munkavállalók a munkaerő piacra, akkor lényegesen alacsonyabbak az esélyeik egy új munkahely találására, így meghosszabbodik a munka nélkül eltöltött idő.
A törvény szerint a végkielégítés mértéke 3 havi átlagkeresettel nő ha a dolgozót az öregségi nyugdíj, vagy a korkedvezményes öregségi nyugdíj előtti 5 éven belül bocsátják el. Az emelt összegű végkielégítés viszont csak egy alkalommal illeti meg a dolgozót, vagyis ha a nyugdíj előtti 5 éven belül vált munkahelyet, és az első helyen az emelt összeget kapta, akkor a második helyen már nem kérheti azt.
Munkavállaló rendkívüli felmondása
A Munka törvénykönyve szerint ha a munkavállaló rendkívüli felmondással szünteti meg a munkaviszonyát, akkor a munkáltató köteles megfizetni azt az összeget, ami a rendes felmondás esetén a felmondási idő alatt járna, és emellett a végkielégítést is. De ez problémásabb mint a munkáltató rendes felmondása, ugyanis ha a főnökség nem ismeri el a rendkívüli felmondás indokait, akkor bizony a dolgozónak pert kell indítania. Ráadásul a bizonyítási kötelezettség is a dolgozót terheli, ami viszont már nehezebb ügy.
Mikor kapjuk meg a pénzt?
A végkielégítés összegét legkésőbb a dolgozó utolsó munkában töltött napján kell kifizetni. Ha munkaviszony rendkívüli felmondással szűnik meg, akkor legkésőbb a bejelentéstől számított harmadik napon köteles kifizetni a munkaadó a végkielégítés összegét.
Ha valakit elbocsátanak a munkahelyéről, az sosem kellemes dolog, de ha már elég ideje dolgozik az adott vállalatnál, vagy a cég alapelvei szerint mindenkinek jár a végkielégítés, akkor az átmeneti időre, ameddig újra munkát talál a dolgozó, legalább valamekkora összeggel ki van segítve...
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.