Első látásra azt gondolnánk, hogy ha egy 15 millióra meghirdetett eladó ingatlan esetében a tárgyaló felek egyike 13 milliós vételi ajánlattal indul, míg a másik 15-ért szeretné eladni a lakást, akkor a megállapodás a fair play jegyében félúton, 14 milliónál jöhet létre. Ez a gondolatmenet több okból is hibás és ha eladóként felajánljuk a középértéket hatalmas hibát követünk el. Erre térünk ki tárgyalástechnika sorozatunk következő részében.
A legfontosabb, bármelyik oldalon is állunk, hogy soha ne mi tegyük az első ajánlatot a két pozíció közötti különbség felezésére! Az a jó, ha erre a másik felet tudjuk rábírni.
Ennek egyik kézenfekvő indoka a korábban tanultakban keresendő: ha a másik fél ajánlja fel a különbség megosztását és mi erre (nagy nehezen) rábólintunk, akkor ő máris nyertesnek érzi magát, ami elengedhetetlenül fontos.
Arra is érdemes odafigyelni, hogy ha a másik fél tesz először ajánlatot, akkor egy újabb tárgyalási zónához jutunk (a fenti példában 14-15 millió Ft lehet, ha a vevő enged előbb), ami új lehetőséget tartogat. Törekedjünk arra, hogy miután rávettük a másik felet az első ajánlat megtételére, még toljuk el az arányokat a számunkra kedvező irányba! (Többször is rávehetjük a másikat a különbség megosztására, melyhez használható például a korlátozott felhatalmazás technikája, illetve hivatkozhatunk a tárgyalásba eddig beleölt energiára és időre, mely mindenkinek érték...)
A hosszas alkudozás oda vezethet, hogy a tárgyalás zátonyra fut, fontos azonban, hogy képesek legyünk beazonosítani a kialakult helyzetet, enélkül ugyanis nem tudunk helyesen cselekedni.
Holtpontról akkor beszélünk, amikor egy adott dologról teljesen ellentétesen vélekednek a felek, ez pedig veszélyezteti a tárgyalás menetét. Ez gyökeresen különbözik a zsákutcától, amikor az álláspontok közeledésének hiánya olyannyira zavaróvá válik, hogy nincs értelme a további alkudozásnak.
Ha "csak" holtponttal van dolgunk, hasznos lehet a fő kérdéses pontot félretéve megállapodni néhány kisebb kérdésben, hogy továbblendítsük a tárgyalást.
Ellenben a zsákutcából egyedül egy pártatlan, harmadik fél jelentheti a kiutat, aki mintegy döntőbíróként segíti a felek megegyezését. Ebben az esetben elengedhetetlenül fontos, hogy a harmadik felet mindkét tárgyaló fél teljesen pártatlannak ítélje meg. (Ha az egyik fél nincs teljesen meggyőződve a pártatlanságról, hasznos lehet, ha a döntőbíró először a favorizáltnak vélt féltől kér egy kis engedményt.)
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Akár 80.000 forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén (x)
A szelfivel számlát nyitó ügyfelek 40.000 forintján felül további 40.000 forinttal gazdagodhatnak a Gránit Banknál akik mobilalkalmazáson keresztül rendszeres megbízást adnak befektetési jegy vásárlására.
-
Hagyományos péksütemények kiváló minőségben, generációkon át (x)
Az Aranycipó Kft. vajas fonott kalácsa elnyerte a KMÉ-védjegyet, amely a kiváló minőség és a hagyományos péksütemények iránti elköteleződést tanúsítja.
Portfolio Gen Z Fest 2025


