Az elmúlt napokban kb. 1.5%-ot gyengült a forint árfolyama. A gyengülés mértéke igazából nem is figyelemre méltó ha azt nézzük, hogy az árfolyam egy 30%-os ingadozási sávban mozoghat. Ennek ellenére mégis sokan kicsit értetlenül fogadják, hogy akkor, amikor Magyarország néhány napon belül (holnap) az EU-tagja lesz - az elemzők jelentős tőkebeáramlást jósolnak -, akkor miért kezd az euró kurzusa emelkedni. A jelenségre többféle magyarázat létezik, az egyik az ún. carry trade jelenség gyengülése, a másik egyfajta fundamentális megfontolás, mely a nyereségek adóztatásához, az osztalékhoz kötődik.
Már többször foglalkoztunk azzal, hogy egy amerikai vagy euró-zónából származó befektető sokszor "játszik" az ún. kamat- vagy hozamkülönbözet kihasználására, mely azt jelenti, hogy euróban vagy dollárban vesz fel hitelt, azt a magasabb hozamot jelentő magyar piacon befekteti, és így próbál egyfajta extra hozamot realizálni. Egyesek az árfolyamkockázatot is felvállalják (ha erősödik a forint akkor a hozam még magasabb), mások a devizakockázatot lefedezhetik, mellyel természetesen a potenciálisan elérhető nyereség is csökken. Az élénkülő fejlett gazdaságokban a hozamok is emelkednek, a forrásköltség nő, mely a felvázolt magatartást korlátozza.
Visszaforgatott nyereségből osztalék
Felvetődik azonban egy másik magyarázat is, mely hazánk Európai Uniós csatlakozásához, illetve az adózási szabályok változásához kapcsolódik. Nem kívánunk túlzottan elmerülni a részletekben, ezért inkább csak általánosan, a folyamat lényegét szemléltető összefüggéseket vázoljuk fel. A fő gondolat, hogy az uniós anyacégek, melyek magyarországi leányvállalattal rendelkeznek jobban járnak, ha az esetleges osztalékot a csatlakozás után fizetik ki és utalják haza, mintha azt május 1. előtt tennék meg.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


