Az orosz infláció az év végére várhatóan meghaladja a 9,5 százalékot, ami jelentősen magasabb a központi bank eredeti előrejelzésénél.
Így készítsd fel a gyereket a felelős pénzügyi döntésekre: új ötleteket kaptunk a szakértőktől
A magyar családok többségében a pénzügyi tudatosság még mindig tabutéma, pedig az alapvető pénzkezelési ismeretek korai átadása kulcsfontosságú lehet a gyermekek jövője szempontjából. Hogyan beszélhetünk erről a megfelelő módon, milyen eszközök állnak rendelkezésre, és miért fontos a szülői példamutatás? Az OTP Bank és az OTP Fáy Alapítvány szakértőinek segítségével jártuk körbe a pénzügyi nevelés aktuális kihívásait.
Az Eurobarometer kutatása szerint a magyar lakosság pénzügyi ismeretei az EU-s átlag alatti szinten vannak: mindössze a lakosság ötöde érzi magát magabiztosnak a pénzügyi ismeretek terén, ami elmarad a 26%-os uniós átlagértéktől. Emellett megtakarítások terén sem állunk jól, mindössze a magyarok 22%-a rendelkezik hat hónapra elegendő tartalékkal, nálunk ezen a téren csak a litvánok helyzete rosszabb.
Mint azt a felmérés mutatja, a családi minták hiánya miatt gyakran már szülőként sem rendelkezünk a megfelelő tudással, amelyet gyermekeinknek továbbadhatnánk. A gyerekek tudatos pénzkezelésre való nevelése azonban nemcsak a családi költségvetésben, hanem a későbbi felnőttkori öngondoskodásban is alapvető szerepet játszik.
Hasonló eredményre jutott az OTP Bank tavalyi felmérése[1] is, ami szerint
a szülők túlnyomó többsége fontosnak tartja a pénzügyi edukációt, de 60 százalékuk nem érzi elég felkészültnek magát hozzá.
„Fontos tudatosítani, hogy nincsenek egyedül a szülők. A tudatosság a legjobb pénzügyi befektetés, ezért a célunk, hogy banki termékeinkkel, szolgáltatásainkkal és széleskörű ismeretek átadásával segítsük a szülőket, hogy könnyebb legyen gyermekeikkel a pénzügyekről beszélniük, bármikor is kezdik el” – mondta el Máriás Endre, az OTP Bank bankkapcsolati területének vezetője.
A szakember szerint érdemes időt szánni arra, hogy a szülők is utánajárjanak a pénzügyi kérdéseknek, és folyamatosan tanuljanak. Soha nem késő elkezdeni a pénzügyekről tanulni, különösen a gyorsan változó gazdasági és digitális világban.
Csufor Lilla, az OTP Fáy Alapítvány képzési igazgatója emellett arra figyelmeztet: problémát okozhat a pénzügyek tabusítása. Sok szülő úgy érzi, azzal védi meg a gyermekeit, ha nem osztja meg velük a családi pénzügyeket, ugyanakkor ez azt eredményezheti, hogy felkészületlenül éri őket a pénzkezelés feladata, amikor önálló életet kezdenek. Lényeges az is, hogy a pénzügyi nevelés során adott jó tanácsok összhangban álljanak a családi gyakorlattal és pénzkezelési szokásokkal.
A pénzügyek terén is kiemelt jelentőségű a következetesség, akárcsak a nevelés más területein: például, ha a gyermek zsebpénze elfogy a hónap közepére, ne pótoljuk ki, és alapos megfontolás nélkül ne változtassuk meg az előre megbeszélt összeget.
Játsszunk boltosat!
Csufor Lilla szerint a pénzügyi nevelést érdemes már kisgyermekkorban elkezdeni: „A pénzügyi nevelés egyik hatékony módszere a játékos tanulás. A kisebbeket, alsó tagozatos gyerekeket, egyszerű boltos szerepjátékon keresztül is megismertethetjük a pénz értékével. Közösen elkészíthetjük a bevásárlólistát, és a gyerekek megtippelhetik a termékek árát, majd a boltban összehasonlíthatjuk a valósággal.”
Ez a játék nemcsak szórakoztató, de segít megalapozni a későbbi pénzügyi gondolkodást is, mivel a gyermek megismerkedik a mindennap fogyasztott termékek árával és kap egy viszonyítási alapot, ami segíthet eldönteni, hogy mi olcsó vagy drága.
A felsős korosztály már ennél összetettebb feladatokkal is megismerkedhet. Velük akár többnapos családi program költségvetését is átgondolhatjuk, ami során megtanulhatják, hogyan kell figyelembe venni a szállás, étkezés és szórakozás költségeit.
„Felső tagozatos gyerekekkel már beszélgethetünk a takarékoskodásról, egyszerű pénzügyi tervet készíthetünk velük egy vágyott tárgy vagy élmény megvásárlásához. Ez a folyamat segít a hosszú távú célok kitűzésében és a pénz önálló beosztásának megtanulásában” - részletezte a szakértő hozzátéve, hogy a havi zsebpénz bevezetése további lépést jelent a pénz felelős kezelésének elsajátításában.
Az OTP Bank honlapján most elérhető egy válogatás játékos gyakorlófeladatokból, amely megkönnyítheti a pénzügyekről való beszélgetést.
Nagyobbaknak érdemes bankszámlát nyitni
A Eurobarometer felméréséből az is látszik, hogy hazánk a középmezőnyben van online banking terén: tízből négy megkérdezett kezeli magabiztosan a digitális megoldásokat, ami 4%-kal az uniós átlag felett van.
Talán kevesen gondolnák, de a digitális megoldások, banki applikációk új lehetőségeket nyitnak a pénzügyi edukációban is. Az OTP Bank által kifejlesztett Junior számla kifejezetten fiatalok számára készült. Máriás Endre, az OTP Bank bankkapcsolati területének vezetője szerint „a tudatosság a legjobb pénzügyi befektetés. Például az OTP MobilBank Kiadásfigyelő és Persely funkciói segíthetnek a gyerekeknek abban, hogy könnyebben kövessék saját kiadásaikat és megtakarításaikat. Ezáltal már korán elsajátíthatják a pénz beosztását.”
A banki applikációk nemcsak a gyerekek, de a szülők számára is átláthatóbbá teszik a pénzügyi folyamatokat.
Az OTP MobilBank Kiadásfigyelője havi bontásban mutatja a költéseket, amelyeket közösen elemezhetünk, így segítve a pénzügyi tudatosság fejlődését. A Persely funkció pedig lehetővé teszi a célzott megtakarításokat, amit a gyerekek könnyebben tudnak érdeklődésükhöz igazítani.
„A pénzügyi kultúra fejlesztése elengedhetetlen ahhoz, hogy gyermekeinkből felelős döntéshozó felnőttek váljanak. Minél korábban kezdjük el a pénzügyekről való beszélgetést, annál nagyobb esély van arra, hogy a tudatos pénzkezelés a gyerekek mindennapi rutinjává válik. A szülői példamutatás, a gyakorlati tapasztalatok és a modern digitális eszközök együttesen járulnak hozzá a pénzügyi tudatosság kialakulásához” – tette hozzá a szakértő.
„A pénzügyi edukáció nem csupán egy befektetés a jövőbe, hanem egy eszköz arra, hogy gyermekeink biztonságos közegben sajátíthassák el a felelős pénzügyi döntések alapjait.”
[1] Az OTP Bank felméréséről: A felmérés az OTP Bank megbízásából, a Pulzus© Kutatási Rendszer közreműködésével készült. A kutatás végső elemszáma 700 fő, mely a 18 év feletti magyar, gyermekes alapsokaságot reprezentálja nem, kor, iskolai végzettség és település típus szerint. Az adatfelvétel 2023 novemberében készült.
A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek, célja kizárólag a figyelem felkeltése. A Bank a kondíciók módosításának jogát fenntartja. További részletekről kérjük, tájékozódj az OTP Bank bankfiókjaiban és honlapján (www.otpbank.hu) közzétett üzletszabályzatokból és hirdetményekből.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
-
Így készítsd fel a gyereket a felelős pénzügyi döntésekre: új ötleteket kaptunk a szakértőktől
Az OTP Fáy Alapítvány szakértői szerint már óvodás kortól elkezdhető a játékos pénzügyi nevelés.
-
Már számlát befizetni és adományozni is lehet az ATM-eknél
A készpénzbefizetés népszerűsége is folyamatosan emelkedik.
-
Prémium minőség és innováció az ORLEN-nél (x)
Az ORLEN 2024-ben közel félmilliárd forintot takarított meg az autósoknak, miközben 139 töltőállomásán biztonságos és kényelmes utazást kínál.