Özönlenek a magyar fiatalok ebbe a szektorba: mégis, mi ütött beléjük?
Az Agrárminisztérium fenntartásában jelenleg 47 agrárszakképző intézmény működik országszerte, amelyek az agrárszakmát tanuló diákok 67%-ának biztosít tanulási lehetőséget.
Az Agrárminisztérium fenntartásában jelenleg 47 agrárszakképző intézmény működik országszerte, amelyek az agrárszakmát tanuló diákok 67%-ának biztosít tanulási lehetőséget.
Bíztatóak a kilátások a Magyar Bormarketing Ügynökség szerint.
Az Agrárminisztérium szorgalmazza a 16-18 év közötti, szakképzésben és közoktatásban tanuló fiatalok bevonását a mezőgazdasági idénymunkákba.
A feldolgozott vadhús mintegy 90%-a, azaz körülbelül 3500 tonna kerül exportra.
A hosszú távú sikeresség érdekében olyan döntések szükségesek, amelyek lehetővé teszik a gazdák számára, hogy sikeresen alkalmazkodjanak a klímaváltozás okozta szélsőségekhez.
Október első hetéig befejeződött a napraforgó betakarítása, és végéhez közeledik a kukoricáé is.
A Nébih fejlesztésével az idei évtől az őstermelői tevékenységet igazoló hatósági bizonyítványt a gazdálkodók már néhány gombnyomással előállíthatják.
Az összeget az Európai Unió mezőgazdasági támogatási rendszeréből (KAP) bocsátanák az érintett tagországok rendelkezésére.
A csapadékhiány és a forró, napos nyár miatt kisebbre fejlődött bogyókban élénk színek és sok cukor rejtőzik.
A magyar termésátlagok sok esetben a hektáronkénti 1-1,5 tonnát sem érik el, szemben a versenytársainkkal, ahol a 4-5 tonnás hektáronkénti átlag sem szokatlan.
Az elmúlt hetek hősége és szárazsága súlyos károkat okozott a mezőgazdaságban.
Megfelelő mennyiségű őszi kalászos vetőmag áll rendelkezésre a vetési szezon előtt.
Az elmúlt napok kisebb záporai ellenére az ország több pontján csapadékszegény talajjal küzdöttek a kertészek.
Bár mennyiségre megfelelő lehet a terméshozam, kisebbek a gyümölcsök, rosszabb a minőség.
A megszokottnál korábban indult a hazai cseresznyeszezon, a korai fajták szedése már május közepén megkezdődött.
A MOSZ véleménye szerint a hazai élelmiszerellátás biztosításának felelősségét magára vállaló termelők helyzetének stabilizálása alapvető nemzeti érdek.
Hiába nő a foglalkoztatás és hiába vannak munkanélküliek, megfelelő mennyiségben és minőségben kell külföldi munkaerőt bevonni sok helyre.
A magyar termelők előnye igazán a minőségi előny az importtal szemben, ez azonban kevés, így is egyre kevésbe éri meg szamócát termeszteni.
A tartósan vízhiányos időszakban ne kell vízkészletjárulékot sem fizetniük a mezőgazdasági termelőknek.
A hazai termesztésű szamóca nagybani ára április 10-e környékén jellemzően 4000 Ft/kg körül van, majd április végére 2500 Ft környékére mérséklődik.