Ljubljana, Szlovénia - 2021. május 28: Szemétlerakás az utcán - minden föld alatt

Most érkezett! Teljesen átalkul a szemétszállítás: ehhez vajon mit fog szólni a MOHU?

2025. január 6. 16:01

A mesterséges intelligenciának javítania kell a közszolgáltatásokat és az inkluzív digitális stratégiákat, szükséges szerepet vállania az ifjúsági prioritásokban és a nemek közötti esélyegyenlőségben. Többek között ezekre a megállapításokra jutott a Régiók Európai Bizottsága (CoR) azon az EuroPCom rendezvényen, ahol regionális és helyi vezetők gyűltek össze, hogy megvitassák a mesterséges intelligencia közirányításra gyakorolt hatásait. Az online platformra a Pénzcentrum is meghívást kapott, ahol a főszerepet azok az intelligens stratégiák kapták, amelyek épp úgy felhasználhatók majd az energia- vagy a hulladékgazdálkodásban, mint a közigazgatásban.

Ma már nem kérdés, de nem is a jövő feladata: a mesterséges intelligenciára való átállás itt van és már nem csak kopogtat, hanem szó szerint dörömböl az ajtónkon, hogy az életünk egyre több területét szője át. Egyre több helyen alkalmazzák, a jó – és rossz – gyakorlatok száma folyamatosan gyarapszik és ezzel párhuzamosan gyűlnek a felvetődő kérdések is.

Egyre szélesedik a mesterséges intelligencia szakadék

Az EuroPCom tematikus fórum egyfajta dinamikus platformként szolgált a stratégiák, kihívások és innovatív megközelítések megosztásához.

Forradalmasíthatjuk a mesterséges intelligencia felhasználását és áttörést érhetünk el az átláthatóság terén, de a valódi kihívások csak most kezdődnek. Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy világos és könnyen hozzáférhető információt nyújtsunk a kapcsolódó kezdeményezésekről, és lehetőségeket teremtsünk a közvélemény visszajelzéseire. Az egyik fő kihívást az úgynevezett „mesterséges intelligencia szakadék” kialakulása jelenti, amely már most látszik és elkülöníti azokat, akik teljes mértékben ki tudják használni ezeket a technológiákat és azokat, akik nem. Ennek kezelésére egyfajta mesterséges intelligencia „ökoszisztémák” létrehozását ösztönözzük a különböző közigazgatási szinteken: helyi, határokon átnyúló, régióközi és transznacionális szinteken. Egyesíteni kell a helyi és regionális hatóságokat, az akadémiai szférát és a magánszektort, hogy meg tudják osztani a tudásukat és közös megoldásokat dolgozzanak ki. Ez segíthet a koherens, skálázható megoldások kialakításában

– magyarázta Alberto Cirio, a véleménytervezet előterjesztője és képviselője.

A mesterséges intelligencia hatása már több európai országban jól látható a városi mobilitás javításában, az épületek energiafelhasználásának optimalizálásában, a hulladékgazdálkodás fejlesztésében vagy a szennyezési adatok elemzésének hatékonyságában. A közigazgatásban például automatizálja az ismétlődő feladatokat, javítja a belső folyamatokat, és jelentősen növeli az állampolgárokkal való kapcsolattartás minőségét. Úgy tűnik, a mesterséges intelligencia alapú rendszerek gyorsabb és pontosabb válaszokat adhatnak a állampolgári megkeresésekre, valamint könnyebb hozzáférést nyújtanak az információkhoz és szolgáltatásokhoz – még a csúcsidőkben is.

Az adminisztratív hatékonyság is jelentősen javult a mesterséges intelligencia által támogatott, automatizált döntéshozatali rendszerek révén; ezek a megfelelő mértékben gyorsítják az ügyintézési folyamatokat és ellenőrzik a benyújtott dokumentumokat. Az olaszországi Piemont régióban például széles körben alkalmaznak úgynevezett chatbotokat, amelyek javítják az emberek és a közigazgatás közötti kommunikációt. A gépi tanuláson alapuló rendszerek segítik az elektronikus levelezés hatékonyabb kezelését. A mesterséges intelligencia és természetes nyelvfeldolgozási technológiák segítségével egyfajta érzelemelemzést is végeznek, ami az állampolgári elégedettség mérésére szolgál.

Az a bizonyos szemétkérdés

De itt álljunk meg egy pillanatra. Hulladékgazdálkodás? Vajon mit tehet a mesterséges intelligencia a szemétszállításban és a hozzá kapcsolódó kérdések megoldásában. A kérdéssel több javaslat és tanulmány is foglalkozik. A mesterséges intelligencia ugyanis számos módon képes javítani a hulladékgazdálkodást, mivel segíthet az erőforrások hatékonyabb felhasználásában, a hulladék mennyiségének csökkentésében és a fenntarthatóság növelésében. És most lássunk néhány konkrét példát:

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

1. Hulladékosztályozás és újrahasznosítás automatizálása

  • Gépi tanulás: a mesterséges intelligencia képes a hulladék azonosítására és osztályozására, például különválasztani az újrahasznosítható anyagokat (papír, műanyag, üveg) a nem újrahasznosítható hulladéktól.
  • Robotkarok használata: a mesterséges intelligencia alapú algoritmusokkal működő automatizált rendszerek gyorsan és pontosan válogatják a hulladékot, és csökkenthetik az emberi hibák számát.

2. Adatvezérelt hulladékkezelési rendszerek

  • Okos kukák: a mesterséges intelligenciával felszerelt, úgynevezett „okos kukák” érzékelőkkel mérik a töltöttségi szintet és értesítik a hulladékszállítókat, mikor szükséges az ürítés. Ez csökkenti a fölösleges szállításokat és a kapcsolódó üzemanyag-felhasználást.
  • Hulladékmennyiség előrejelzése: a mesterséges intelligencia modellezheti és előre jelezheti a hulladéktermelés mintázatait, ami optimalizálhatja a hulladékszállítást és az újrahasznosítást.

3. Fenntartható várostervezés támogatása

  • Hulladékáramlás modellezése: a mesterséges intelligencia alapú analízisek segíthetnek megérteni, hogy egy adott városban vagy régióban hogyan mozog a hulladék, és ezáltal hogyan lehet a gyűjtési rendszereket javítani.
  • Erőforrás-felhasználás optimalizálása: az adatelemzés és a szimulációk lehetővé teszik, hogy a városok fenntarthatóbb rendszereket vezessenek be.

4. Újrahasznosítási folyamatok hatékonyságának növelése

  • Anyagösszetétel elemzése: a mesterséges intelligencia gyorsan elemzi a hulladékok anyagösszetételét, hogy a megfelelő újrahasznosítási technológiákat alkalmazzák.
  • Minőségellenőrzés: az algoritmusok észlelhetik az újrahasznosítható anyagok szennyeződéseit, amelyek akadályozhatják az újrahasznosítást.

5. Illegális hulladéklerakók azonosítása

  • Drónok és műholdak: a mesterséges intelligenciával vezérelt drónok és műholdak felderíthetik az illegális hulladéklerakókat, illetve nyomon követhetik ezek változását, kialakulását, stb.
  • Kép- és adatelemzés: a képelemzésen alapuló mesterséges intelligencia azonosíthatja a környezetkárosító hulladéklerakási tevékenységeket.

6. Tudatosság növelése és oktatás

  • Személyre szabott ajánlások: a mesterséges intelligencia segíthet az embereknek megérteni, hogyan csökkentsék a hulladéktermelést, például személyre szabott tanácsokat adhat az újrahasznosításhoz.
  • Környezetvédelmi kampányok: adatokra épülő, célzott kampányokkal segítheti a közösségeket abban, hogy fenntarthatóbb életmódot folytassanak.

7. Körforgásos gazdaság támogatása

  • Hozzáférhetőség javítása: a mesterséges intelligencia támogatja a használt anyagok és termékek hatékonyabb nyomon követését, ami elősegítheti a körforgásos gazdaság működését.
  • Innováció elősegítése: azonosíthatja azokat az új anyagokat és technológiákat, amelyek fenntarthatóbb hulladékkezelést tehetnek lehetővé.

A mesterséges intelligencia ebben a megközelítésben tehát nemcsak a hulladékgazdálkodás hatékonyságát növeli, hanem hozzájárulhat a környezeti fenntarthatóság és a gazdasági fejlődés előmozdításához.

Elszámoltatni a mesterséges intelligenciát

A megmagyarázható és átlátható mesterséges intelligencia kulcsfontosságú. Ezt jelentették ki a fórumon, ahol a megjelentek olyan rendszerek mellett érveltek, amelyek érthetőek és elszámoltathatók.

Mint városi képviselő és mesterséges intelligencia és robotika területén doktorandusz hallgató, két szerepemben is látom a mesterséges intelligenciával kapcsolatos etikai kihívásokat. Kutatásomban az adathalmazokban és algoritmusokban rejlő tudattalan torzításokkal foglalkozom és kijelenthetem, hogy az átlátható és elszámoltatható mesterséges intelligencia kulcsfontosságú. Elengedhetetlenek a célzott oktatási és képzési programok, amelyek segítenek áthidalni a nemek közötti szakadékot. Úgy látom, hogy a mesterséges intelligencia eszközök eleve torzítottak az alkalmazott adathalmazok és a fejlesztői csapatok sokszínűségének hiánya miatt; ráadásul a nők reprezentációja még mindig aránytalanul alacsony a STEM (természettudomány, technológia, mérnöki tudományok és matematika) területeken

– emelte ki az EuroPCom fórumon Dialekti Athina Voutyrakou athéni önkormányzati képviselő és mesterséges intelligencia és robotika területének doktorandusz hallgatója.

Arra ösztönözte a helyi önkormányzatokat, hogy legyenek élenjárók az algoritmusok elszámoltathatóságának biztosításában, a torzítások felmérésében és az átlátható adatkezelési keretrendszerek bevezetésében. Dialekti Athina Voutyrakou úgy véli, ezek az intézkedések biztosíthatják, hogy a mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztések és alkalmazások összhangban legyenek az inkluzív értékekkel. Hasonlóan fontosnak tartja, amit más szakértők is hangsúlyoztak: a mesterséges intelligenciának képesnek kell lennie arra, hogy egyenlő hozzáférést biztosítson a szolgáltatásokhoz, valamint hogy a közösségek igényeit tükröző, aktív lakossági részvétellel kialakított szabályozások születhessenek.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. január 8. szerda
Gyöngyvér
2. hét
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33