Idén több mint 11 ezer válaszadó vett részt a Pénzcentrum év végi kutatásában, melynek célja, hogy feltérképezzük, melyik magyarországi térségek lakói a legelégedettebbek az életükkel.
Ha ez bekövetkezik, rengeteg magyar fog szenvedni 2025-ben: sokan nem is tudják, mi vár majd rájuk
A magyarok annyira nem élvezték 2024-et, és 2025-től sem várnak sokkal több jót. Sokak szerint az infláció és a munkanélküliség is nagyobb lesz idén, mint tavaly. Ezzel párhuzamosan sokan úgy számolnak, a keresetük ismét nem fog úgy nőni, mint a termékek/szolgáltatások árai. Ha pedig egészségről van szó, akkor az egyik legsivárabb, legkilátástalanabb itthon a helyzet. Legalábbis az emberek fejében egyáltalán nincs benne, hogy tömegével jobban fogják magukat érezni 2025-ben fizikálisan vagy mentálisan, mint ahogy érezték 2024-ben.
Az elmúlt évek egyik fontos tanulsága, hogy a világ gyorsan és drámaian képes változni. Bár sok esemény előre nem látható, vajon vannak olyanok, amelyeket megjósolhatunk? Az Ipsos több mint 23 700 embert kérdezett meg 33 országban arról, hogy mit várnak a következő évtől. A felmérés különböző témákat ölelt fel a technológiától kezdve a környezetvédelemen át a világ biztonságáig. Bár a kutatás nem támaszkodik szakértők és elemzők tudományos véleményeire, betekintést nyújt az egyes országok és régiók lakóinak aktuális érzéseibe és nézőpontjaiba.
Ahogy az alábbi adatok mutatják, világszerte sokan egyetértenek abban, hogy a globális hőmérséklet emelkedése tovább folytatódik. A válaszadók nyolcvan százaléka szerint a világ a következő évben tovább fog melegedni. Hasonlóan borúlátó a szélsőséges időjárási jelenségek megítélése: tízből hét válaszadó (72 százalék) szerint saját országukban több ilyen esemény várható, mint tavaly. Ezzel szemben a válaszadók kevésbé optimisták a kormányuk klímapolitikájával kapcsolatban: mindössze 52 százalékuk gondolja, hogy hatóságaik szigorúbb célokat tűznének ki a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében. A legbizakodóbbak a kínai válaszadók, közülük 84 százalék tartja valószínűnek az ilyen intézkedéseket.
A Közel-Keleten és Ukrajnában zajló konfliktusok lezárását illetően a világ lakói többnyire pesszimisták. A Közel-Keleten mindössze tízből két válaszadó gondolja, hogy 2025-re véget érhetnek az összecsapások, míg Ukrajnában ez az arány valamivel magasabb, közel három a tízből. Ez azonban négy százalékpontos csökkenést jelent a tavalyi előrejelzésekhez képest. Világszerte az emberek egyharmada gondolja, hogy honfitársaik toleránsabbá válnak egymás iránt, ami két százalékpontos visszaesést jelent az előző évhez képest.
Az online világot illetően a válaszadók közel kétharmada úgy véli, hogy 2025-re az MI (mesterséges intelligencia) átveszi bizonyos munkák helyét az országukban. Ugyanakkor 43 százalékuk optimista, és úgy véli, hogy az MI új munkahelyeket is teremt majd. A virtuális világok térnyerésével kapcsolatban a megkérdezettek 59 százaléka gondolja úgy, hogy jövőre még többen élnek majd ezekben a digitális univerzumokban – ez három százalékpontos növekedést jelent 2022-höz képest.
Hogyan vélekednek a magyarok?
A globális kitekintés után kíváncsiak voltunk arra is, hogy az emberekhez legközelebb álló témákban a magyarok miként vélekedtek 2025-ről vagy éppen 2024-ről. Így megvizsgáljuk például, hogy a magyarországi válaszadók mire számítanak az egészségük, a vagyoni helyzetük, vagy éppen a munkanélküliség, kamatok terén.
Ha általánosságban vizsgáljuk a közvélekedést akkor azt látjuk, hogy a magyar válaszadók elég nagy mértékben egyetértettek azzal a megállapítással, hogy 2024 nehéz év volt az ország, de a maguk és családjuk számára is. Előbbivel top5-ben vagyunk, miközben a 10/6-os egyéni válaszadás is top10-es a teljes listán.
Ehhez képest különösen érdekes adat, hogy a magyarok nem érzik úgy, hogy számot kellene vetniük és elhatározniuk, hogy valamilyen konkrét lépést tesznek a maguk vagy mások jobb boldogulásáért. Az itthon válaszadók csupán 55 százaléka gondolta így, ez az alsó 5 lévé legkisebb arányszám.
10-ből 7-en azonban optimisták azt illetően, hogy 2025 jobb lesz, mint a tavalyi év. Ez a középmezőnyben szereplő átlag. Egészség terén azonban már kifejezetten szörnyű képet mutat a hazai közérzék:
Csupán a magyar válaszadók 49 százaléka vélte úgy, hogy a fizikai egészsége jobb lesz jövőre, miközben csupán 50 értett azzal egyet, hogy a mentális egészsége jobb lesz. Előbbi az alsó háromban, utóbbi az alsó kettőben van a 33 ország közül.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Úgyhogy ha egészségről van szó, a magyarok gyakorlatilag fele úgy véli, nem lesz neki jobb az idei évben, mint tavaly. Ugyancsak nagyon pesszimisták vagyunk ha a jövőről van szó. Csupán a válaszadók 27 százaléka gondolta úgy, hogy 2025-ben az emberek elkezdenek optimistábban gondolni a hosszú távú jövőjükről.
Azt is meglehetősen kevesen gondolják idehaza, hogy a globális gazdaság erősebb lesz majd idén, mint volt tavaly. Ezt csak a hazai válaszadók 35 százaléka látta így, ezzel ezen a téren is a 10 legpesszimistább ország között vagyunk.
Milyen vagyoni helyzetre készülnek a magyarok?
Hiába állt meg az infláció brutális elszállása, a magyarok nem igazán bíznak a jólétben. Ahogy a táblázatból látjuk, a válaszadók 84 (!) százaléka vélekedett úgy, hogy az idei évben jobban fog nőni az infláció, mint a bevételei. Az emberek 77 százaléka az adókról is úgy vélekedett, hogy összességében azok bizony magasabbak lesznek, mint tavaly. Ezzel a 33. ország közül középmezőnyben vagyunk.
Az elmúlt évek inflációs válsága bizony mély nyomot hagyott a magyarokon. A válaszadók szerint, nem elég, hogy a bevételeink nem fogják elérni az infláció mértékét, de még az infláció is nagyobb lesz 2025-ben, mint 2024-ben. Ezzel a vélekedéssel egyébként a top5 legpesszimistább ország közé tartozunk az infláció terén.
Ugyancsak sok honfitársunk, a válaszadók 69 százaléka gondolja azt, hogy a munkanélküliség is emelkedni fog az országban. Ezzel a számmal a vizsgált országok középmezőnyébe tartozunk. Kicsivel vagyunk átlag felett azt illetően is, hogy a magyarok mit várnak a kamatok terén. A válaszadók 64 százaléka szerint ezek magasabbak lesznek, mint tavaly.
Összegzés a magyarok lelki állapotáról/várakozásairól
Az Ipsos kutatásában résztvevő magyarok válaszai szerint igen sivár kép mutatkozik az idei évet illetően. Alapvetően nagyon sok magyar szerint állami, és szűkebb családi értelemben sem volt jó éve 24, ami nem is igen fog megváltozni, sőt még inkább romlani 2025-ben. Egészség terén nagyon nem várunk semmi jót, miközben a legtöbben arra számítanak, hogy a reálbérük nem fog növekedni, ellenben az infláció és a munkanélküliség is nagyobb lesz idén, mint volt tavaly.
Egy fergeteges év második napja: kétéves mélyponton a dollár árfolyama, 414 közelében táncol az euró
Durva zuhanórepülést mutatott be a forint 2025 legelső kereskedési napján, és továbbra is fontos lesz figyelni az árfolyamok változásait a szakértők szerint.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
-
Béren felüli juttatások 2025: így változhat a cafeteria
A Multi-Pay szakértői szerint a vállalatok jelentős része nem tudja hatékonyan működtetni a béren felüli juttatások rendszerét.