Nyaraláskor a legtöbben igyekszünk annyi készpénzzel megérkezni külföldre, hogy az elegendő legyen a kisebb kiadások fedezetéül, míg a szállást, autókölcsönzést, belépőket és a többi nagyobb tételt inkább már bankkártyával szeretjük kiegyenlíteni. Előfordulhat azonban, hogy elszámítjuk magunkat az itthoni pénzváltás során, és külföldön is készpénzfelvételre kényszerülünk. Lássuk, melyik banknál, mennyibe kerül a külföldi ATM használat, és mit tehetünk, ha az előbbinél is nagyobb katasztrófa ér minket, és elveszítjük a féltett plasztikot.
Készpénz vagy kártya?
Azok számára, akik külföldre indulnak nyaralni, mindenképpen fontos tényező, hogy mennyi készpénzt vigyenek magukkal, illetve milyen feltételek mellett használhatják betéti, illetve hitelkártyájukat a határokon átlépve.
Ma már az összes bank estén ingyenes tranzakciónak számít a kártyával történő vásárlás. Ezzel szemben az ATM használat díjai nem csak itthon, de külföld esetében is jelentősen eltérnek az egyes bankok között.
Ha még nem rendelkezünk bankkártyával, vagy több is van, de nem tudjuk, hogy melyiket használjuk külföldi utunk során, érdemes aszerint választani, hogy a célpontunk európai vagy Európán kívüli ország.
Amennyiben valamely uniós országba utazunk, a MasterCard kártyák megfelelőbb megoldást nyújthatnak, mert az euro alapú elszámolás következtében nem kell a kétszeri átváltásból adódó többletet kifizetnünk.
Európán kívüli úti cél esetében ugyanakkor ajánlatosabb Visa kártyát választanunk, a dollár alapú elszámolás ugyanis kedvezőbb lehet, főként ha a célállomásunk az Egyesült Államokban található.
Mint ahogy az a táblázatból is látszik, a külföldi ATM használat nem olcsó mulatság, különösen azon bankok esetében, ahol a fix díjon felül még a felvett összeg arányában is díjat számítanak fel.
Betéti vs. hitelkártya
Betéti kártyák használatakor hat bank esetében fix díj kerül felszámításra, vagyis nagyobb összeg esetén ezzel a konstrukcióval járunk jobban, különösen a KDB Bank esetében, ahol betéti kártyával történő készpénzfelvétel esetén mindössze 1000 forintot kell fizetnünk. Ugyanakkor még 10 ezer forint felvétel esetén is rosszul járunk az MKB Bank és a Raiffeisen igen magas, fix díjaival.
A táblázat alatt feltüntettük, hogy Erste, illetve OTP Bank által üzemeltetett külföldi ATM-ekből kedvezőbb díjakkal vehetünk fel készpénzt, míg az UniCredit Bank esetében - csakúgy, mint az itthoni ATM-jeinél is - ingyenes a tranzakció.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A hitelkártyás tranzakciókra vonatkozó díjak érdekessége, hogy a határokon belül meglévő különbségek a betéti és hitelkártyák között külföldön eltörpülnek, sőt az is előfordul, például az Erste Bank esetében, hogy a külföldi tranzakcióra vonatkozó díj alacsonyabb hitelkártyák esetében.
Ellopták a kártyámat!
A készpénzfelvétel költségein végignézve el lehet kenődni, azonban ennél is borsosabb díjakkal, és jóval kellemetlenebb helyzettel találhatjuk szemben magunkat, ha elhagyjuk, vagy ellopják bankkártyánkat. Hogy mit tehetünk ilyenkor?
Az első, és legfontosabb dolog a kártya letiltása. Ezt meg lehet tenni telefonon és személyesen is, igaz utóbbira külföldön nehéz módot találni. Mindenképp nézzünk tehát utána, hogy milyen telefonszámon tudjuk bejelenteni a történteket!
A kártya letiltása természetesen pénzbe kerül, amely bankonként és kártyatípusonként természetesen változó.
Előzetesen azt várnánk, hogy a hitelkártyák letiltása kevesebb költséggel jár, hiszen, ha hitelkártyáról van szó, akkor a bank pénzét használjuk, míg a betéti kártya esetén "csak" a számlánkra elhelyezett pénzt bukjuk el. Azonban meglepő módon, a legtöbb bank esetében az eltérés nulla, kivéve a Budapest Bank, illetve OTP Bank egyes kártyái esetén.
Nem járunk jól, ha külföldön veszítjük el a kártyánkat, hiszen igencsak szorult helyzetbe kerülhetünk, ha nincs a kártyánkon kívül készpénz nálunk. Ugyanis a kártyapótlás majdnem minden sztenderd kártya esetében csak itthon, személyesen intézhető el. A prémium kártyák - s némely klasszikus kártya - külföldi pótlása általában borsos költségvonzattal jár. Az ideiglenes külföldi sürgősségi pótlás, illetve a külföldi sürgősségi készpénzfelvétel is több tízezres tételt jelenthet. Tehát mindenképpen vigyünk magunkkal külföldi utunkra tartalék készpénzt, felkészülve a kellemetlen eshetőségekre is.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.