A hitelt is hitelre vesszük

Pénzcentrum
2007. május 30. 08:30

Megszorító csomag hatására visszaeső életszínvonalat sokan hitelből próbálják meg a "felszínen" tartani. Míg tavaly a szakemberek között is megoszlottak a vélemények, hogy a lakosság majd több hitelt vesz fel vagy összehúzza a nadrágszíjat? Mára már kiderült senki nem szert fukarkodni, eladósodni viszont annál inkább...

Az MNB adatai szerint a szokásos utolsó negyedévi hitelboom elmaradt 2006 végén, a megszorítások okozta riadalom nem volt túl nagy, és az idén az első negyedévben ismét rákapcsolt a lakosság, és bepótolta, amit elmulasztott. A negyedik negyedévben "csak" 300 milliárd forintnyi kölcsönt vettek fel az emberek, míg előtte 350 milliárdot, pedig az elmúlt években mindig a karácsony előtti időszakban fogytak a legjobban a hitelek. Igaz, az első negyedévben már 256 milliárd forintnyi kölcsönt adtak el a pénzintézetek - ötven százalékkal többet, mint tavaly, annyit, mint soha még ezelőtt - írja a Népszabadság.

A jegybank adatai szerint a lakosság által felvett új hitelek GDP-hez viszonyított aránya (figyelembe véve a szezonális tényezőket is) folyamatosan emelkedett 2006-ban, és 2007 első negyedévében meghaladta a 6,5 százalékot. Ez az érték eléri, illetve kismértékben meghaladja a 2003. évi maximumot, amikor a támogatott lakáshitelek iránti kereslet elérte a csúcsát. (Ráadásul a mutatót javítja, hogy időközben erősödött a forint, így csökkent a devizahitelek hazai valutában kimutatott állománya is.) A vita arról folyik, vajon mennyire adósodhat el a magyar lakosság, lesz-e baj a gyors hitelnövekedésből, vagy csupán a fejlődés egy normális fázisának vagyunk tanúi.

Ha azt nézzük, hogy a magyar háztartások által felhalmozott adósság a magyar nemzeti összterméknek csupán 26 százalékát teszi ki, míg a nyugat-európai országok hasonló mutatója 60 százalék felett van, úgy tűnhet, hogy a magyar hitelpiacnak még bőven van lehetősége növekedni. Az adósság és a jövedelem összevetése azonban eltekint attól, hogy nem annyira az adósság teljes összege, hanem a havi kamat és tőketörlesztés terheinek az adós jövedelméhez viszonyított aránya, ennek várható alakulása és lehetséges ingadozása határozza meg a fenntartható adósság mértékét.

Ha a magyar háztartások adósságát azok szabadon elkölthető jövedelméhez hasonlítjuk, akkor úgy tűnik, máris felzárkóztunk Európához, mivel ez az arány a magasabb hitelkamatok és az adósság rövidebb futamideje miatt már megközelíti az ottani 9-10 százalékot. Ez viszont a túl gyors eladósodás mellett érvelőket látszik igazolni. A várható folyamatok előrejelzéséhez azonban nem árt megnézni, hogy mi történt az unióhoz régebben csatlakozott Portugáliában és Spanyolországban, ahol 1995-ben megközelítőleg annyi volt a háztartások GDP-arányos adóssága és az adósság jövedelemarányos törlesztőrészlete, mint most Magyarországon. Ezekben az országokban 1999 és 2004 között a lakosság eladósodottsága a GDP 40 százalékáról 80 százalékára nőtt úgy, hogy a a havi törlesztőrészletek mértéke alig emelkedett a szabadon felhasználható jövedelemhez viszonyítva. Ehhez persze az is kellett, hogy az ingatlanfedezet mellett nyújtott, ezért alacsonyabb kamatú és hosszabb futamidejű hitelek aránya növekedjen. Ez a folyamat hazánkban már megindult, a jelzáloggal fedezett hitelek aránya 4 év alatt 63-ról 73 százalékra növekedett, az újonnan felvett hitelek 80-90 százaléka jelzálogalapú. Ezzel együtt növekedett a lakossági kölcsönök átlagos futamideje - 10 évről 12 évre. Ezért, bár a hitelállomány sokkal nagyobb, a törlesztés havi terhei kevésbé nőttek. (Ráadásul a magyar lakossági tulajdonban lévő ingatlanok 20 százalékát terheli jelzálog, míg Nyugat-Európában ez az arány eléri a 40-50 százalékot.)

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. november 25. 16:03
Több informátor szerint a Karmelita, azaz a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda a hátté...
Kiszámoló  |  2024. november 25. 13:16
A bűnözök is felfedezték maguknak a QR kódot, nemrég írtam arról, hogy parkolóórák, elektromos autót...
Holdblog  |  2024. november 25. 09:42
Crassus befektetési filozófiája kétségtelenül sikeres volt, de eléggé megkérdőjelezhető, ma már törv...
Kasza Elliott-tal  |  2024. november 23. 20:17
Pár részvény, ami jó lehet a közeljövőben. Azért írom ide őket, hogy később rájuk találjak.Medtronic...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 25. hétfő
Katalin
48. hét
November 25.
Gulag-emléknap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?