Az internetes kezdeményezésekben rejlő fantáziának nincs határa, az aukciós őrület pedig az egész világhálót magával ragadta, így ha jobban belegondolunk nem is olyan meglepő, hogy létrejött egy olyan oldal, mely a magánszemély kölcsönnyújtók és kölcsönkérők virtuális piactere kíván lenni, miközben igyekszik a legjobb ajánlat elérhetőségét és a legmegalapozottabb döntés meghozatalát több módon elősegíteni. A következőkben a Prosper.com érdekes üzleti modelljét vázoljuk fel, melyből mind a hitelpiac egyszerű szereplőjeként, mind pedig nyitott szemmel járó vállalkozóként sokat lehet tanulni.
Miről is van szó?
A Prosper.com deklarált célja, hogy a P2P (person-to-person) kölcsönnyújtás legnagyobb virtuális piacterévé váljon. Az oldal kissé leegyszerűsítve úgy működik, hogy a kölcsönt igénylők közzéteszik, mekkora összegre van szükségük és mekkora az a maximális kamat, amit hajlandók megfizetni.
A pénzüket a bankok által kínált betéti kamat feletti hozammal kihelyezni kívánók a kérelmező publikus hitelminősítése és a megadott kamatplafon, valamint a kért összeg függvényében eldönthetik, hogy tesznek-e ajánlatot az igénylőnek. Az ajánlattételhez Prosper-számlát kell nyitnia a kölcsönnyújtónak, melyre át kell utalnia a felajánlott összeget és meg kell jelölnie azt a minimális kamatot, amit kapni akar kihelyezett pénze után.
A kölcsön igénylője eldöntheti, hogy megvárja-e az aukciós időszak végét a jobb ajánlatok reményében, vagy rögtön igénybe veszi a számára felajánlott kölcsönt vagy kölcsönöket. (Utóbbi eset akkor fordulhat elő, hogy az igényelt összeg csak több forrásból együttesen fedezhető, ilyenkor a két legkedvezőbb kamatú ajánlatból áll össze a kölcsön összege.)
Amennyiben egy kölcsön felajánlóját túllicitálták (azaz nála alacsonyabb kamattal is nyújtana valaki megfelelő összegű kölcsönt az igénylőnek) értesítést kap az oldalról és új ajánlatot tehet.
A visszafizetés minden esetben havonta, a kölcsönnyújtó Prosper-számlájára történik kamatostul. Az oldal üzemeltetői által felszámított díjakról a későbbiekben ejtünk szót.
Kölcsönnyújtóként és igénylőként is csak amerikai állampolgárok léphetnek be a rendszerbe, a felvehető kölcsön összege pedig 1000 és 25 000 dollár között van.
Kockázat és kamatok
Minden kölcsönnyújtás bejelentésre kerül az Experian hitelirodának, mely ellenőrzi a felek személyazonosságát és megadja a kölcsönfelvevő hitelminősítését. Ennek ellenére a magánszemélyek közti kölcsönügyleteknek értelemszerűen mindig van kockázata, jelenleg azonban a nemfizetési arány 1% alatt van a Prosper-nél.
A kölcsönnyújtás kockázatát explicit módon az igénylő hitelbesorolása írja le, melyet a Prosper az egyik legnagyobb hitelirodától, az Experiantól szerez be és konvertál át úgy, hogy a személyiségi jogok ne sérüljenek.
Az Experiantól beszerzett adatok alapján a rendkívül rossz hitelbesorolással rendelkezőket, az ún. kiemelkedő kockázatú ügyfeleket nem engedik be a rendszerbe, azaz ők nem is igényelhetnek kölcsönt. Szintén kirekesztve nézhetik az oldal fejlődését azok az amerikai állampolgárok, akiknek egyszerűen nincs még hitelbesorolásuk, hiszen például soha nem vettek még fel hitelt. (Ez a tengerentúlon főiskolás kor felett elég ritkán fordul elő...)
A hiteliroda pontszámszerű minősítését a Prosper betűkből álló kategória-besorolásra konvertálja, melynek fényében az AA a legmegbízhatóbb ügyfél, az E a legkockázatosabb a HR (High Risk) pedig az a kategória, akiket az oldal a fent leírtaknak megfelelően nem szolgál ki. A kategóriánkénti nemfizetési arányt az alábbi grafikon mutatja be az Experian historikus adataira támaszkodva. (Az adatok összeállításánál csak azon magánszemélyeket vették alapul, akiknél az adósság/jövedelem arány nem haladja meg a 20%-ot.)
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A Prosper rendszere tehát tulajdonképpen a valós hitelbesorolást alkalmazza, melyet a hitelkártya használattól a lakáshitel törlesztésig számos tényező befolyásol. A rendszer úgy lett kialakítva, hogy a Prosper-en kötött kölcsönügyletek adatai is visszakerülnek az Experian rendszerébe, ily módon befolyásolják az élet minden területét érintő hitelminősítési pontszámot.
A kölcsönnyújtó kockázatát a jó hitelbesoroláson kívül csökkentheti egy adott virtuális csoporthoz tartozás is. Ez annyit jelent, hogy a becsületes kölcsönfelvevők csoportokba verődhetnek (pl. iowai tanárok, önkéntes tűzoltók), a csoport pedig minden egyes időben törlesztéssel javít besorolásán, így tagjai tulajdonképpen egymásért is dolgozva harcolnak a kölcsönnyújtók bizalmának megnyeréséért és ezáltal az olcsóbb (alacsonyabb kamat mellett nyújtott) kölcsönökért. Magától értetődő, hogy a csoport tagjai presszionálják egymást a pontos fizetésre, így gyakorlatilag egy jó csoport tagja tényleg megbízhatóbb lehet, mint egy egyedülálló kölcsönkérő.
Mennyibe kerül mindez?
Persze az oldal üzemeltetőinek is kell valamiből élniük, ezért a kölcsön-közvetítői szerepért jutalékot szednek. A kölcsönfelvevői szerepre vetítve mindez annyit jelent, hogy minden egyes megkötött ügylet után a kölcsönösszeg 1%-át (AA és D besorolás között) vagy 2%-át (E-től), de legalább 25 dollárt kell leszurkolni. Ezt a díjat rögtön le is vonják a kölcsön összegéből, tehát eleve meg sem kapja az igénylő.
Akik kölcsönnyújtóként jelennek meg az ügyletben a kölcsönfelvevőik besorolástól függően éves szinten 0,5-1%-os kezelési költségre számíthatnak, melyet mindig a tőkerész után kell megfizetni. (Egy 5000 dolláros kölcsönnyújtás 10% kamatra AA kategóriás ügyfélnek a 3 éves futamidő alatt összesen 40,4 dollárba kerül.)
Késedelmes törlesztés esetén természetesen extra sarcra lehet számítani, emellett pedig érdemes kiemelni, hogy a Prosper kapcsolatban van jónéhány behajtó céggel, akik egy hónapnyi késedelem után sikerdíj ellenében megkísérlik beszedni az esedékes összeget.
Mindent összevetve a magánszemélyek közti kölcsönnyújtás a szabad pénzeszközök kihelyezésének reális alternatívája lehet. Időnként kiemelkedően jó üzleteket is lehet kötni, nem szabad azonban megfeledkezni róla, hogy a kölcsönnyújtást csak a diverzifikáció egy eszközeként kell felfogni és még a kölcsönportfoliónkon belül is érdemes diverzifikálni. Magától értetődő, hogy a magánszemélyeknek nyújtott hitelek visszafizetése és más pénzügyi instrumentumok teljesítménye között kicsi a korreláció. A siker kulcsa, hogy a kölcsönnyújtást is mindig befektetői szemléletben kell értékelni és a portfoliót megfelelő arányban kell felosztani a kockázatos és kevésbé kockázatos kihelyezések között. Kár, hogy a Prosper rendszeréhez csak amerikai állampolgárok csatlakozhatnak...
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.